Olympus AIR A01 - fotografia w świecie zrób to sam

CP+ 2015 Podczas japońskich targów CP+ Olympus pokazał dalsze rozwinięcie systemu aparatu bezkorpusowego, które znacznie odbiega od tego co zobaczyliśmy kilka miesięcy temu na targach Photokina 2014.
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Jeszcze parę miesięcy temu projekt bezkorpusowca Olympusa leżący w gablotce na stoisku producenta. Już wtedy obiecująca nazwa Open platform mogła zdradzać ciekawe, nowe podejście. Jednak dopiero w lutym tego roku, w japońskiej Jokohamie zobaczyliśmy kierunek, w którym Olympus ma zamiar podążać z tym projektem.

główny element Olympus AIR A01 schemat budowy

Urządzenie, a właściwie system, otrzymały nazwę Olympus AIR A01. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak kopia aparatu Sony QX1, tyle, że w standardzie Micro43 i ze znaną z serii PEN i OM-D matrycą 16 Mp. Też mamy do czynienia z obudową wymienną optyką pozbawioną ekranu i większości - poza spustem - przycisków. Komunikacja odbywa się bezprzewodowo przez WiFi i Bluetooth, a podstawowym narzędziem do obsługi i sterowania urządzeniem ma być smartfon lub tablet. Zdjęcia można oczywiście zapisywać na kartach microSD.

schemat ekosystemu aplikacji i urządzeń AIR prezentacja na stoisku na CP+ 2015

Jednak Olympus nie poprzestał na samym aparacie. AIR A01 ma być centrum rozwijającego się ekosystemu urządzeń, peryferiów i aplikacji tworzonych przez zewnętrzne firmy, ale też - a nawet przede wszystkim - samych użytkowników. Jak? Producent udostępnił szereg narzędzi umożliwiających wykorzystanie AIR-a we własnych projektach. Pod wspólną nazwą Open Platform Camera znajdziemy przede wszystkim pakiet SDK (Software Development Kit) - Olympus Camera Kit for Developers, czyli platformę programistyczną umożliwiającą tworzenie na systemy Android i iOS własnych aplikacji, które będą mogły sterować aparatem i korzystać z jego funkcji. Drugim filarem jest Camera Kit for Creators, czyli zestaw oprogramowania i specyfikacji do tworzenia akcesoriów zgodnych z AIR. Olympus prezentuje tu przede wszystkim przykłady z wykorzystaniem drukarki 3D produkującej akcesoria, co można było też zobaczyć na stoisku producenta na CP+ 2015.

drukarka 3D wykonująca akcesoria do aparatów AIR A01 przykładowe akcesoria DIY przykład akcesoriów systemowych wykonanych przez producenta

Czego możemy się więc spodziewać w przyszłości? Olympus AIR może być wykorzystywany przez amatorów modnego i szybko rozwijającego się nurtu DIY (Do It Yourself - zrób to sam), ale też przez firmy i ośrodki badawcze tworzące urządzenia wymagające rejestracji obrazu wysokiej jakości - wyższej niż są w stanie zapewnić moduły prostych kamerek cyfrowych dostępne na rynku. Z łatwością możemy sobie wyobrazić sobie roboty czy drony wyposażone w aparaty Olympus AIR z obiektywami zoom, które wykonują i analizują zdjęcia wysokiej jakości. Z drugiej strony domowi majsterkowicze mogą wykonywać setki mniej lub bardziej potrzebnym urządzeń dla zabawy, co możemy już zobaczyć na stronie OPC Hack & Make Projekt. Dzięki otwartej platformie AIR może być sterowany z poziomu zaawansowanych minikomputerów jak Arduino czy Rasberry Pi dając różnym systemom wykorzystującym obraz dostęp do wysokorozdzielczej matrycy i wymiennej optyki wysokiej klasy. Wszystko za ułamek ceny profesjonalnych systemów - AIR A01 ma kosztować około 300 USD.

przykłady zasotosowań wykonanych przez blogerów w Japonii już odbyły się pierwsze spotkania miłośników paltformy AIR

Trzymamy kciuki za ten pomysł Olympusa i mamy nadzieję, że się rozwinie w ogólnoświatową społeczność i wkrótce zobaczymy wysyp urządzeń - w tym ciekawych aparatów fotograficznych - wykorzystujących moduł AIR A01. Tymczasem jest on dostępny tylko w Japonii. Więcej o projekcie możecie przeczytać i zobaczyć na stronie opc.olympus-imaging.com (strona jest w języku japońskim, więc polecamy translatory internetowe)

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Olympus
logo logo
Magazyny
Zamów