Olympus OM-D E-M5 Mark II Limited Edition - w nawiązaniu do klasyki

Autor: Maciej Luśtyk

12 Maj 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Producent zaprezentował limitowaną serię aparatu Olympus OM-D E-M5 Mark II. Specjalna edycja, ograniczona do 7000 egzemplarzy, charakteryzuje się oryginalnym wykończeniem i skórzanym paskiem, a wraz z aparatem otrzymamy ekskluzywną kartę właściciela aparatu.

Olympus OM-D E-M5 Mark II Limited Edition pod względem specyfikacji niczym nie różni się od wersji podstawowej, zaprezentowanej na początku lutego. Też znajdziemy tutaj 16-megapikselową matrycę Live MOS, 81-polowy autofokus, elektroniczny wizjer o rozdzielczości 2,36 mln punktów i obrotowy, 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1,037 mln pikseli. To co wyróżnia wersję kolekcjonerską to stylowe wykończenie nawiązujące do analogowej serii OM.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Obudowa aparatu, barwiona na kolor tytytanu nawiązuje do korpusu aparatu OM-3Ti, który według producenta był kulminacją ówczesnej filozofii projektowania. Oprócz charakterystycznej obudowy, w edycji limitowanej znajdziemy skórzany pasek, sygnowany logotyp OM-D, a także ekskluzywną numerowaną kartę właściciela zawierającą cytat projektanta serii OM, Yoshihisy Maitaniego, wraz ze skórzanym etui.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Edycja limitowana aparatu Olympus OM-D E-M5 Mark II zostanie ograniczona do 7000 egzemplarzy i będzie dostępna od czerwca w cenie 5290 zł za samo body, lub z zestawie z obiektywem zoom M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm 1:4.0-5.6 II w cenie 6990 zł.

Więcej informacji o aparacie znajdziecie na stronie producenta.

Nazwa Olympus OM-D E-M5 Mark II
Producent Olympus
Typ aparatu bezlusterkowiec
Matryca 4/3 Live MOS (17,3 x 13 mm)
Efektywna rozdzielczość 16,1 Mp
Matryca Mikro Cztery Trzecie
Czułość ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
Rozdzielczość maksymalna 4:3 / 3:2 / 16:9 / 1:1 / 3:4High Res Shot: 9216 x 6912, 7296 x 5472Standard: 4608 x 3456, 3200 x 2400, 1280 x 960
Formaty zapisu RAW
JPEG
RAW + JPEG
MPO (3D Still)
Balans bieli auto
manualny
ustawienia predefiniowane
Korekta obrazu Przestrzeń barwna: sRGB / Adobe RGB
edycja danych RAW
filtr czarno-biały: żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony
tonacja monochromatyczna
Efekty 14 filtrów artystycznych
Mocowanie obiektywu Mikro Cztery Trzecie
Kontrola błysku TTL Auto
Auto
Manual
Redukcja efektu cz. oczu
Synchronizacja z długimi czasami
Synchronizacja na drugą kurtynę migawki
wymuszona (błysk wypełniający)
Korekta mocy błysku w zakresie +/- 3 EV w skoku 1, 1/2 lub 1/3 E
Lampa błyskowa zewnętrzna
Stabilizacja tak, pięcioosiowa
stabilizacja matrycy
Synchronizacja z lampą 1/250 s
Tryby ekspozycji auto
P, A, S, M
scenerie
filtry artystyczne
Bulb
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV w skoku co 1/3, 1/2 lub 1 EV
Migawka migawka mechaniczna 1/8000 - 8 s
migawka elektroniczna 1/16000 - 60 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
Bracketing ekspozycji 2, 3 albo 5 kadrów +/- 0,3 / 0,7 / 1 EV
7 kadrów +/- 0,3 / 0,7 EV
Pomiar światła centralnie-ważony
punktowy
multi
Samowyzwalacz 12 s2 sustawienia manualne
Tryby odtwarzania zdjęcie
indeks zdjęć
kalendarz
histogram
pokaz slajdów
Pomiar ostrości HSI AF
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
AF + MF
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Podgląd głębi tak
Wizjer wizjer elektroniczny
2 359 000 punktów
100% krycia kadru
Ekran LCD 3-calowy
obrotowy
odchylany
dotykowy
1 037 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 24fps
720p 60fps
720p 50fps
720p 30fps
720p 25fps
720p 24fps
640 x 480 30fps
Full HD 60fps
Full HD 50fps
Full HD 30fps
Full HD 25fps
Złącza USB 2.0
wyjście A/V
microHDMI
gniazdo mikrofonu
Pilot możliwość sterowania przez Wi-Fi
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
BLN-1
Wydajność zasilania 750
Obudowa magnezowa
uszczelniona
Wymiary 123.7 × 85 × 44.5 mm
Waga 470g (z akumulatorem)
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak
Warunki atmosferyczne -10℃ - 40℃
Akcesoria w zestawie ładowarka
kabel USB
pasek na ramię
bateria
lampa błyskowa
Oprogramowanie w zestawie Olympus Viewer 3
Funkcje indywidualne zdjęcia z interwałem czasowym
HDR
Wi-fi
Tryb wysokiej rozdzielczości (High Res Shot)

Informacja prasowa:

Warszawa, 12 maja 2015Dla fotografów zafascynowanych aparatami
wyznaczającymi trendy, model OM-3Ti z 1994 roku wciąż pozostaje prawdziwym klasykiem. Teraz ci, którzy lubią rzeczy wyjątkowe, mogą stać się posiadaczami następcy tej niezwykłej, tytanowej lustrzanki: limitowanej, ograniczonej do 7000 sztuk, wersji modelu OM-D E-M5 Mark II. Ten doskonale zaprojektowany aparat, nagradzany m.in. przez TIPA, dostępny będzie w charakterystycznym, stylizowanym na retro, barwionym na kolor tytanu korpusie, który swoim wyglądem nawiązuje do złotych lat oryginalnej serii OM Olympusa, czyli okresu, który położył podwaliny pod dzisiejsze, flagowe aparaty systemu Mikro Cztery Trzecie. Oprócz tytanowej barwy wersja limitowana różni się od standardowego modelu specjalnym, sygnowanym logotypem OM-D, skórzanym paskiem, kartą właściciela zawierającą cytat legendarnego projektanta OM, Yoshihisy Maitaniego, oraz uszytegot na miarę klasy premium, skórzanego etui na kartę. Na karcie wytłoczone zostaną numery od 1 do 7000, ponieważ dokładnie tyle tych aparatów zostanie wykonanych. Edycja limitowana OM-D E-M5 Mark II będzie dostępna od czerwca 2015 jako korpus w cenie 5290 zł lub w zestawie z wszechstronnym obiektywem zoom M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm 1:
4.0-5.6 II w cenie 6990 zł.

Kolejna odsłona ikonyChociaż od premiery OM-3Ti minęło 20 lat, limitowana edycja aparatu OM-D E-M5 Mark II ma wiele wspólnego ze swoim sławnym przodkiem. I nie chodzi tylko o wygląd. Obydwa modele oferują zaawansowanym fotografom przenośną, wysokiej klasy, alternatywę dla cięższych konkurentów. W latach 1980 - 90 seria OM zdobyła reputację kompaktowych, lekkich, dających się wykorzystać w każdych warunkach aparatów systemowych, a ich nowatorskie rozwiązania takie jak pneumatyczny tłumik ruchu lustra, czy wielopunktowy pomiar światła były szczególnie doceniane przez właścicieli OM-4. Model E-M5 Mark II kontynuuje tę tradycję dzięki swoim niewielkim wymiarom, solidnej budowie oraz najwydajniejszej na świecie** 5-osiowej stabilizacji obrazu. Jak zauważyło jury nagrody TIPA, aparat ten idealnie nadaje się do dynamicznej, spontanicznej fotografii w ruchu ("przełomowa technologia, która obsługuje praktycznie każdą sytuację podczas fotografowania.").

Tytanowy mocarz

Począwszy od wprowadzenia OM-1 w 1973 roku, przełomowa seria Yoshihisy Maitaniego łączyła formę z funkcjonalnością na profesjonalnym poziomie, a atrakcyjny i jednocześnie praktyczny OM-3Ti był kulminacją tej filozofii projektowania. Jego tytanowy korpus był nie tylko lżejszy od korpusów aluminiowych, lecz był również bardziej odporny na korozję i ciepło oraz sześciokrotnie bardziej wytrzymały. Pod względem wyglądu OM-3Ti wyróżniał się na tle wszystkich aparatów dostępnych w tamtym czasie.

Edycja limitowana OM-D E-M5 MARK II jest hołdem dla tego dziedzictwa, urzeka swoim nowym kolorem i nawiązaniami do charakterystycznego designu OM. Oprócz znanych, kanciastych konturów OM, usytuowania pryzmatu i nisko położonemu środkowi ciężkości, nowy aparat uwodzi kolekcjonerów jego charakterystycznym tytanowym stylem wykończenia, oraz gustownie frezowanymi pokrętłami i przyciskiem spustu migawki.

Historia 20 wieku, jakość 21 stulecia

Wygląd OM-D E-M5 Mark II Limited Edition nawiązuje do lat 80. i 90., ale pod każdym innym względem model ten jest nowatorskim przykładem zastosowania najlepszych oferowanych obecnie technik optycznych. Jak przyznała TIPA, kiedy zdecydowała się wyróżnić kilka jego cech (innych, niż 5-osiowy stabilizator obrazu): "umieszczony w wodoodpornym i odpornym na mróz i pył, korpusie ze stopu magnezu, 16,1 megapikselowy sensor 4/3 Live MOS, oraz procesor TruePic VII, Olympus OM-D E-M5 Mark II oferuje szeroki wachlarz twórczych możliwości obrazowania, a także ISO aż do wartości 25 600. Aparat ułatwia kadrowanie ujęcia dzięki wizjerowi elektronicznemu z 2,36 mln punktów i obrotowemu ekranowi dotykowemu LCD 3" z 1,037mln punktów. Jego bardzo szybki Fast AF pokrywa 81 punktów i zapewnia doskonałą wydajność nawet przy słabym oświetleniu. Funkcja śledzenia AF zapewnia błyskawiczne nastawianie ostrości nawet w trybie zdjęć seryjnych do 10 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości. Aparat posiada również specjalną opcję zdjęć w superrozdzielczości, zapewniającą możliwość wykonania zdjęcia o rozdzielczości odpowiadającej 40-megapikselowemu sensorowi, dzięki połączeniu 8 ujęć w formacie JPEG uzyskanych za pomocą przesunięcia czujnika.”

Najnowszy członek rodziny Olympus OM-D będzie wyróżniał się szczególnie ze względu na swój niezwykły tytanowy wygląd, luksusowe skórzane akcesoria i nawiązaniu do dziedzictwa, które poczuje każdy, kto stanie się jego posiadaczem. Ale tak naprawdę aparat ten będzie wyrafinowanym narzędziem dla spontanicznego, kreatywnego fotografa i filmowca. Jest mniejszy i lżejszy od porównywalnych lustrzanek. Pozwala rejestrować filmy wolne od szumów i rozmyć, bez konieczności korzystania z dodatkowego, nieporęcznego osprzętu, bez względu na to, jak złe są warunki oświetleniowe. Yoshihisa Maitani bez wątpienia zgodziłby się, że model ten jest godnym hołdem złożonym swojemu wspaniałemu przodkowi.

Oferta gwarancyjna

OM-D E-M5 Mark II Limited Edition objęty jest ofertą bezpłatnego rozszerzenia gwarancji*** po zarejestrowaniu na platformie online MyOlympus. https://my.olympus-consumer.com/

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Autel EVO Lite i Evo Nano - DJI będzie miało problem
Autel EVO Lite i Evo Nano - DJI będzie miało problem
Autel pokazał nowe drony reprezentujące zupełnie nowe, konsumenckie serie Lite i Nano. To w sumie 4 różne drony o imponujących możliwościach, które mają być...
6
Pixii (2021) - kolejna generacja współczesnego aparatu dalmierzowego. Czy tym razem udana?
Pixii (2021) - kolejna generacja współczesnego aparatu dalmierzowego. Czy tym razem udana?
Francuzi odpowiedzialni za stworzenie oryginalnego aparatu Pixii, prezentują jego kolejną odsłonę czy może raczej aktualizację. Nowa konstrukcja otrzymała usprawniony...
10
Nadchodzi DJI Mavic 3 - z matrycą 4/3" i drugim obiektywem tele
Nadchodzi DJI Mavic 3 - z matrycą 4/3" i drugim obiektywem tele
W sieci huczy od plotek na temat nadchodzącego drona DJI. Wygląda na to, że konsumencki Mavic może namieszać na rynku profesjonalnego wideo.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)