Olympus TOUGH TG-4 - nowa generacja odpornego kompaktu

Autor: Maciej Luśtyk

13 Kwiecień 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Producent pokazał dziś nowy aparat z rodziny odpornych kompaktów - model Olympus TOUGH TG-4. Aparat został wzbogacony o możliwość wykonywania zdjęć w formacie RAW, posiada ulepszony autofokus, cztery tryby makro i wygodne, programowalne pokrętło trybów umożliwiające łatwy dostęp do najważniejszych funkcji nawet w rękawiczkach.

Aparat Olympus TOUGH TG-4 to najnowszy model z cieszącej się uznaniem serii odpornych kompaktów. Wyposażono go w 16-megapikselową matrycę i jasny obiektyw zoom o ekwiwalencie 25-100 mm i mininalnej przysłonie f/2.0. Głowną cechą aparatu jest jego wytrzymałość. Jest on wodoszczelny do 15 m, wytrzyma upedek z 2.1 m i nacisk 100 kg, i pozwoli na pracę w temperaturze - 10°C. Do głównych trybów aparatu przechodzimy za pomocą pokrętła, które jest wygodne w obsłudze nawet w rękawiczkach. Dodatkowo dwie pozycje na pokrętle są programowalne, co gwarantuje szybki dostęp do ulubionych ustawień.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Aparat pozwala na wykonywanie zdjęć w formacie RAW, co oferuje większe możliwości edycji zdjęć. Olympus TG-4 oferuje aż 4 tryby makro, które swoim zasięgiem pokrywają odległości od 30 cm do 1 m. Nowością jest możliwośc synchronizacji lampy błyskowej z długimi czasami migawki w trybie makro. Ciekawie też w trybie makro prezentuje się funkcja Focus Stacking, która skłąda kilka różnych ujęć w jeden obraz gdzie wszystkie plany są ostre.

Z nowych funkcji znajdziemy tryb HDR dedykowany do zdjęć podwodnych, wbudowany manometr, funkcję Live Composite umożliwiająca składanie kilku ujęć w jedno zdjęcie i ulepszony autofokus umożliwiający ustawienie ostrości na określonym obszarze kadru.

Ponadto aparat został wyposażony w moduł Wi-fi, który umożliwi łatwe dzielenie się z zdjęciami i zdalne sterowanie aparatem za pomocą smartfona. Aparat posiada też moduł GPS ułatwiający geolokalizację zdjęć i elektroniczny kompas. Do aparatu dostępne są też liczne akcesoria roszerzające funkcjonalność aparatu. Ich listę prezentujemy poniżej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Akcesoria:

  • LG-1 Przystawka do równomiernego oświetlania obiektów przy zdjęciach makro
  • FCON-T01 Konwerter Rybie Oko
  • TCON-T01 Telekonwerter
  • PT-056 Obudowa Podwodna do głębokości 45 metrów
  • CSCH-121 Neoprenowy Pokrowiec zapewniający dodatkową ochronę przed zarysowaniami i upadkami
  • CSCH-123 Sport Holder pozwalający na przypięcie aparatu do uprzęży lub pasków plecaka
  • CSCH-122 Silikonowy Pokrowiec
  • CSCH-107 Twarde Etui z karabinkiem dla ochrony aparatu w kontakcie z innymi elementami wyposażenia
  • CHS-09 Niezatapialny Pasek, w widocznym z daleka czerwonym kolorze

Aparat trafi do sprzedaży w maju 2015 roku, w kolorze czarnym i czerwonym. Użytkownicy, którzy zarejestrują aparat w serwisie MójOlympus będą mogli przedłużyć gwarancję o dodatkowe 6 miesięcy. Więcej informacji o aparacie znajdziemy na stronie olympus.pl

Specyfikacja:

Nazwa Olympus Stylus TOUGH TG-4
Producent Olympus
Typ aparatu aparat kompaktowy
Matryca 1/2.3
Efektywna rozdzielczość 16 Mp
Matryca 1/2.3“
Czułość ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
Rozdzielczość maksymalna 4608 x 3456
Formaty zapisu RAW
JPEG
Balans bieli auto
manualny
ustawienia predefiniowane
Obiektyw 24-100 mm, f/2.0-4.9
Kontrola błysku Auto
Redukcja efektu cz. oczu
wymuszona (błysk wypełniający)
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja stabilizacja matrycy
Tryby ekspozycji scenerie
tryby użytkownika
preselekcja przysłony
program
iAuto
Zoom cyfrowy 3x
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji +/- 2 EV, co 1/3 EV
Migawka 1/2000 - 4 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
Bracketing ekspozycji 3 kadry +/- 0,3 EV
Zdjęcia seryjne 5.4 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
Samowyzwalacz 2
Pomiar ostrości detekcja kontrastu
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
śledzący AF
wykrywanie twarzy
wielopunktowy AF
strefowy AF
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer brak
Ekran LCD 3-calowy
460 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 30fps
720p 30fps
640 x 480 30fps
H.264
Motion JPEG
Złącza USB 2.0
microHDMI
Wi-Fi
Pilot możliwość sterowania przez Wi-Fi
GPS Tak
Zasilanie LI-92B
Wydajność zasilania 380
Obudowa uszczelniona
Wymiary 112 x 66 x 31 mm
Waga 247 g
Stopka akcesoriów nie
Gwint statywu Tak
Warunki atmosferyczne odporny na warunki atmosferyczne
Funkcje indywidualne zdjęcia z interwałem czasowym
Wodoodporny do 15m
odporny na mróz do -10C
odporny na zgniatanie (100 kg)
nagrywanie time-lapsów
funkcja Live Composite
4 tryby makro
Focus Stacking w trybie makro

Informacja prasowa:

Warszawa, 13 kwietnia 2015 - Nie tylko fani sportów ekstremalnych doceniają wytrzymałe aparaty – nowy flagowy aparat serii OLYMPUS TOUGH przypadnie do gustu każdemu, kto spędza dużo czasu na świeżym powietrzu i chce w każdych warunkach, bez martwienia się o sprzęt i światło, zachować swoje wspomnienia na zdjęciach o idealnej jakości. TG-4 jest wydajnym, doskonale wyposażonym aparatem, z imponującym, superjasnym, 4-krotnym optycznym zoomem (25-100mm*) i minimalną przysłoną 1:2.0. Pozwala to na zachwycające, pełne barw zdjęcia, nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Perfekcyjnie sprawdza się w sytuacjach, gdzie niskie wartości ISO i krótkie czasy migawki mogą być kluczowe, jak na przykład 15 metrów pod wodą, gdzie TG-4 radzi sobie bez specjalnej obudowy i dodatkowego światła. Płetwonurkowie docenią też nowe funkcje: Podwodny HDR, wbudowany manometr, wygodne w obsłudze (nawet w rękawiczkach) programowalne pokrętło trybów i cztery różne tryby makro. Z innych nowości znajdziemy tu także: funkcję Live Composite, obsługę formatu RAW oraz Autofokus Obszaru, który pozwala na kontrolę ostrości w określonym obszarze ujęcia. Wciąż rozszerzająca się rodzina akcesoriów TOUGH pozwala na eksplorację nowych obszarów - niezależnie od tego, czy chodzi o fotografię, podróże, czy sport. TOUGH TG-4 dostępny będzie od maja 2015, w kolorach czarnym i czerwonym, z możliwością przedłużenia gwarancji o dodatkowych 6 miesięcy dzięki rejestracji w serwisie MójOlympus.

Pięć doskonałych cech

Nowy TOUGH TG-4 ma pięć mocnych zalet: ultrajasny obiektyw z przysłoną 1:2.0, system Variable Macro z czterema różnymi trybami, szeroki wybór akcesoriów, udogodnienia (GPS, WIFI, geotracking) oraz, co oczywiste, niezwykłą wytrzymałość. TG-4 jest odporny na upadki z wysokości 2,1 metra**, odporny na zgniatanie ciężarem 100 kg**, mrozoodorny do -10°C**, odporny na kurz i wodoodporny do głębokości 15 m bez dodatkowej obudowy podwodnej**. Przetestowana i sprawdzona odporność sprawia, że TG-4 jest doskonałym towarzyszem dla każdego, kto spędza czas na outdoorowych wyprawach.
Jak powiedział alpinista, podróżnik i fotograf Ed Farelly: „Od szczytów po głębiny, w upale i na mrozie, ten aparat towarzyszył mi podróżach po świecie i jeszcze nigdy mnie nie zawiódł”. Farelly mówił o poprzednim flagowym modelu TOUGH, ale bez wątpienia dotyczy to także nowegoTG-4.

Maksimum makro

Spektakularne ujęcia natury są bez wątpienia najbardziej pociągającym tematem w czasie wypraw i wycieczek, dlatego TG-4 wyposażony został w zaawansowany system Variable Macro, który pokrywa zasięgiem 29 cm: zaczynając od 30 cm, kończąc zaledwie 1 cm przed obiektywem. Posiada on cztery tryby: Mikroskop, Kontrola Mikroskopowa, Bracketing Ostrości i Fokus Stacking. Nowością w trybie Mikroskopowym jest synchronizacja lampy błyskowej z dłuższymi czasami migawki, co poprawia kontrast i zapobiega prześwietleniom, kiedy fotografowany obiekt jest blisko obiektywu. W znaczącym stopniu poprawia to jakość zdjęć robionych z dużym powiększeniem - TG-4 potrafi powiększać obraz aż do 6,9x lub do 13,8x w Super Rozdzielczości. Bracketing Ostrości robi kilka ostrych zdjęć tej samej sceny, ustawiają ostrość na różne obiekty, pozwalając później wybrać najlepsze ujęcie. Fokus Stacking składa kilka różnych zdjęć w jeden obraz, na którym cały fotografowany obiekt znajduje się w obszarze ostrości. Użytkownicy TG-4 mogą korzystać z funkcji Fokus Stacking bez dodatkowego oprogramowania, bezpośrednio w aparacie, co w tym segmencie aparatów jest unikalne.

Minimum szumów

Użytkownikom, którzy chcą edytować zdjęcia na komputerze, TG-4 oferuje wsparcie formatu RAW. Z pewnością docenią oni także wierne odwzorowanie intensywnych kolorów i niski poziom szumów na zdjęciach robionych w słabych warunkach oświetleniowych, z niskimi wartościami ISO i krótkim czasem migawki. Jest to osiągalne dzięki obiektywowi 1:2.0, 24-100 mm*, który zachowuje swoją jasność także przy szerszych kątach. Rezultaty mogą być spektakularne i to nie tylko pod wodą! TG-4 zapewnia doskonałe efekty na zdjęciach robionych w różnorodnych, trudnych oświetleniowo warunkach. Na przykład funkcja Live Composite pozwala uchwyć ruch gwiazd na niebie, zachowując jednocześnie widoczne na ziemi źródła światła np. jasno oświetlony namiot na kampingu.

Wiernie oddana natura

Kolejne dwie nowości dla entuzjastów natury to Podwodny HDR oraz funkcja Autofokus Obszaru. Podwodny HDR podkreśla obszary z mocnym światłem i cieniami, dodając więcej dramatyzmu zdjęciom podwodnym, na których fauna i flora może wyjść zbyt niebieska i przygaszona. Autofokus Obszaru pozwala, dzięki przyciskom na tyle aparatu, ustawić ostrość na określonym obszarze lub obiektach. Jest to idealna funkcja do wykorzystania w jednym z trybów makro.

Łatwy dostęp, śledzeni i publikowanie

Nurkowie i fani sportów zimowych noszą najczęściej rękawiczki, dlatego dostęp do najważniejszych funkcji poprzez pokrętło – a nie ekran dotykowy – jest dla nich bardzo istotny. TG-4 posiada specjalnie w tym celu zaprojektowane duże pokrętło, umiejscowione tradycyjnie z tyłu aparatu. Dwie pozycje menu na pokrętle są programowalne, co gwarantuje szybki dostęp do ulubionych ustawień, niezależnie od tego gdzie jesteś i w co jesteś ubrany. Tryb Podwodny jest dodatkowo wyraźnie oznaczony piktogramem ryby.
Tak samo użyteczna jest wbudowana obsługa Wi-Fi i aplikacji OI.Share. Wi-Fi pozwala na łatwe przesyłanie plików na inne urządzenia i publikowanie zdjęć oraz filmów na portalach społecznościowych. Dodatkowo można zdalnie kontrolować aparat poprzez smartfona z aplikacją OI.Share. Zdalne ustawianie samowyzwalacza może być przydatne przy robieniu selfie, można też wybrać zdjęcia sekwencyjne, z interwałem czasowym lub robić zdjęcia z oddali tym zwierzętom, które z natury unikają kontaktu z człowiekiem. Można też zwalniać migawkę bezpośrednio z telefonu i od razu sprawdzać jak wyszło selfie.
OI.Share nie powinno być mylone z OI.Track, które, jak sugeruje nazwa, automatycznie dodaje do zdjęcia dane z GPS i Elektronicznego Kompasu: długość i szerokość geograficzną, wysokość nad poziomem morza lub głębokość nurkowania. Oczywiście dodawanie tych danych można w każdej chwili wyłączyć.

Rozszerzenia i akcesoria

Dla każdego, kto chce przenieść swoje fotografie na wyższy poziom, TG-4 ma szeroki wybór dedykowanych akcesoriów, zarówno optycznych, jak i praktycznych. Zapewne spodoba się to szukającym wrażeń snowboardzistom, kitesurferom oraz zaawansowanym płetwonurkom, którzy chcą robić zdjęcia na głębokościach poniżej 15 metrów. Wśród akcesoriów znajdują się: Sport Holder, pozwalający przypiąć aparat do uprzęży, konwertery obiektywów, pływający pasek, przystawka kierująca światło LED, oraz obudowa wodoszczelna do głębokości 45 metrów.
Telekonwerter (TCON-T01) oraz konwerter Rybie Oko (FCON-T01) mogą być mocowane bezpośrednio do aparatu za pomocą adaptera, a w trakcie nurkowania konwerter makro (PTMC-01) i konwerter szerokokątny (PTWC-01) montowane są za pomocą adaptera do obudowy podwodnej.


Zaawansowanym płetwonurkom TG-4 otwiera nowy, podwodny świat fotograficznych możliwości – i to w niezwykle atrakcyjnych cenach. Można na przykład kupić zestaw składający się z podwodnej obudowy PT-056, wydajnej lampy podwodnej UFL-3 oraz krótkiego ramienia do lampy PTSA-03 w cenie ok 476 zł – co jest wszystkim, czego potrzeba, aby robić spektakularne zdjęcia na głębokościach ponad 40 metrów, w cenie zdecydowanie niższej od konkurencyjnych zestawów. Pełne zestawienie akcesoriów przeznaczonych do zdjęć podwodnych znajduje się w przeznaczonej do tego sekcji na stronie firmowej Olympus***.
Olympus był pionierem w kategorii, aparatów outdoorowych, a TOUGH TG-4 posiada wszystkie zaawansowane funkcje, jakich można oczekiwać od lidera w tym segmencie. Z inteligentnymi funkcjami, jak kontrola dotykowa, połączonymi ze sprawdzonym 16 Megapikselowym sensorem i obiektywem 1:2.0 z optycznym 4-krotnym zoomem, TG-4 jest wszechstronnym, wydajnym systemem dla szukających wrażeń użytkowników z fotograficznymi ambicjami.
Biorąc pod uwagę słynną wytrzymałość aparatów TOUGH, dodatkowa 6-miesięczna gwarancja wydaje się być niepotrzebna, ale, jak mówi podróżnik Ed Farelly, zawsze dobrze jest mieć dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fotografia bez kitu - nowe promocje w Cyfrowe.pl
Fotografia bez kitu - nowe promocje w Cyfrowe.pl
Cyfrowe.pl wystartowało z nową kampanią. Fotografia bez kitu, to niższe ceny na wybrane produkty, kody promocyjne i specjalne oferty na sprzęt używany.
3
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Dopiero co producent opublikował pierwszy teaser nowego aparatu, a do sieci już wyciekły jego zdjęcia. Czy ma szansę stać się klasykiem?
18
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Według donosów premiera nowej uniwersalnej pełnej klatki Nikona odbędzie się już w czerwcu. Do sieci wyciekła już spodziewana specyfikacja aparatu. Zapowiada się całkiem...
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)