Olympus OM-D E-M5 Mark II

Autor: Maciej Luśtyk

5 Luty 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Olympus zaprezentował następcę modelu E-M5, którego pojawienie się na rynku w 2012 roku zmieniło rozkład sił pomiędzy lustrzankami, a bezlusterkowcami. Projektanci aparatu Olympus OM-D E-M5 Mark II usprawnili wcześniejszą konstrukcję i wzbogacili ją o nowe funkcje. Między innymi pojawił się dotykowy, obracany ekran LCD i możliwość zrobienia zdjęcia w rozdzielczości 40 Mp.

Aparat Olympus OM-D E-M5 Mark II został zaprezentowany prawie równo 3 lata po premierze swojego poprzednika. 3 lata pozwoliły projektantom na rozwinięcie i tak bardzo dobrej konstrukcji jaką był model E-M5 i wzbogacenie jej o funkcje, dzięki którym nowy aparat stanie się prawdopodobnie jednym z bardziej pożądanych aparatów 2015 roku. Urządzenie wyposażono w 16-megapikselową matrycę Live MOS wspomaganą procesorem obrazu TruePic VII, takim samym jaki spotkamy w najbardziej zaawansowanym modelu w ofercie producenta - Olympus OM-D EM-1. Zestaw ten umożliwia fotografowanie z prędkością 10 kl/s i minimalnym czasem naświetlania 1/6000 s.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

W modelu E-M5 Mark II usprawniono 5-osiowy system stabilizacji obrazu, który teraz cechuje się skutecznością 5EV, co według producenta czyni go najbardziej wydajnym systemem na świecie. Zmieniono też układ większości przycisków na obudowie, co gwarantować ma prostą i intuicyjną obsługę.Ponadto w aparacie znajdziemy szybki i cichy system ostrzenia High-speed imager AF działający w oparciu o 81 pól AF, który zapewnić ma doskonałe wyniki, nawet w słabym oświetleniu i podczas pracy trybie ciągłym. Nowością, na którą natkniemy się podczas pracy z aparatem jest tryb Composite Still Shot, który za sprawą przesunięcia matrycy między kolejnymi ujęciami i połączeniu kilku ekspozycji w jeden kadr, umożliwia zrobienie zdjęcia o rozdzielczości 40 Mp.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Aparat wyposażono w jasny wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,35 miliona punktów i 3-calowy, dotykowy, obracany ekran LCD o rozdzielczości 1 370 000 pikseli, które zapewnią jasny i wyraźny podgląd obrazu. Odchylany ekran wspomoże pracę rozbudowanego trybu filmowego umożliwiającego nagrywanie materiałów wideo w jakości Full HD 1080p, z prędkością 60 kl/s i próbkowaniem 77 Mb/s. W połączeniu z wydajną stabilizacją umożliwi to uzyskanie płynnego obrazu o wysokiej jakości. W aparacie znajdziemy też moduł Wi-Fi, który pozwoli na szybkie przesyłanie zdjęć i zdalne sterowanie aparatem z poziomu smartfona.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Całość zamknięto w lekkiej, kompaktowej, uszczelnianej, odpornej na warunki atmosferyczne obudowie o ciekawym wzornictwie nawiązującym do aparatów analogowych. Aparat pojawi się w sprzedaży w połowie lutego bieżącego roku w cenie 4790 zł (body). Aparat będzie również dostępny w wersjach z obiektywami M.ZUIKO 12-50mm 1:3.5-6.3 (5690 zł) i M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm 1:4.0-5.6 II (6590 zł). W zestawie z aparatem otrzymamy również baterię, ładowarkę i zewnętrzną lampę błyskową FL-LM3, która dzięki obrotowej głowicy pozwala na odbijanie światła od ścian.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Razem z aparatem Olympus OM-D E-M5 Mark II został zaprezentowany szereg akcesoriów, o których piszemy w osobnym artykule.

Specyfikacja:

Nazwa Olympus OM-D E-M5 Mark II
Producent Olympus

Informacja prasowa:

Warszawa, 5 lutego 2015 – nowy OM-D E-M5 Mark II zamienił wielokrotnie nagradzany aparat fotograficzny w wyrafinowane narzędzie przeznaczone dla kreatywnych fotografów i filmowców, oferując dodatkowo wygląd i wrażenia sprzętu najwyższej klasy. Pierwsza generacja E-M5 dała ambitnym fotografom możliwość osiągnięcia jakości odpowiadającej jakości zdjęć z cyfrowych lustrzanek i to bez konieczności korzystania ze statywów czy innego sprzętu. Kluczem do tego była niska waga, kompaktowa budowa i unikalna, 5-osiowa, stabilizacja obrazu (IS). W modelu E-M5 Mark II Olympus rozwinął ten system jeszcze dalej, dlatego teraz możemy chwalić się najwydajniejszą na świecie stabilizacją obrazu. Kompensacja drgań aparatu odpowiada 5 krokom wartości ekspozycji*, a to w wyraźny sposób przekłada się na jakość zdjęć robionych w słabszych warunkach oświetleniowych. Technologia ta zamknięta jest w solidnej, odpornej na warunki atmosferyczne obudowie. Właśnie dzięki bezkonkurencyjnej stabilizacji obrazu i wytrzymałej, kompaktowej budowie wymagający operatorzy video mogą kręcić filmy „z ręki”, w dowolnych warunkach, bez konieczności korzystania z dodatkowego, ciężkiego i niewygodnego ekwipunku. Nagrany film będzie bez rozmyć i rozmazań, nawet jeśli warunki oświetleniowe nie były sprzyjające. Nowy OM-D oferuje możliwość nagrywania z różną częstotliwością klatek oraz w jakości Full HD z transmisją danych, aż do 77Mb/s, a dodatkowe przyciski przenoszą komfort pracy na nowy poziom. Dzięki odchylanemu pod różnymi kątami ekranowi LCD i dużemu elektronicznemu wizjerowi, mamy czysty i wyraźny podgląd sceny w każdej sytuacji. Do wyboru mamy ponad 40 doskonałych obiektywów M.ZUIKO zapewniających spektakularne zdjęcia, które można dodatkowo udoskonalić dzięki zdjęciom o rozdzielczości 40 Megapikseli, robionych w trybie high resolution composite shot. Najnowsze model flagowej linii OM-D pojawi się w sprzedaży w drugiej połowie lutego 2015 roku w cenie 4790 zł za body lub od 5690 zł*** za zestawy z obiektywem. Tak jak wszystkie nowe aparaty Olympus, gwarancja na nowy model może zostać wydłużona za darmo o 6 miesięcy, dzięki rejestracji w serwisie MójOlympus

Bez rozmyć

Kiedy trzymasz w rękach E-M5 Mark II, nie masz wątpliwości, że korpus wykonany ze stopu magnezu, jest solidny i stabilny, mimo tego, że w porównaniu do standardowych lustrzanek jest relatywnie lekki (korpus waży jedynie 417g). Co więcej, Mark II na prawo do tytułu najbardziej stabilnego aparatu – wszystko dzięki najlepszej na świecie, 5-osiowej stabilizacji obrazu.* Nowa, udoskonalona wersja tej wyjątkowej technologii Olympusa, eliminuje drgania aparatu w 5 płaszczyznach, osiągając wydajność odpowiadającą 5 krokom wartości ekspozycji*. Dzięki temu, że jest wbudowana w korpus, może współpracować z dowolnym obiektywem. Nawet przy słabym świetle i dużym powiększeniu zoom, które potęguje drżenie rąk, 5-osiowa stabilizacja gwarantuje zdjęcia bez rozmyć. System ten działa zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów i w obu przypadkach jakość uzyskiwanych obrazów znacząco przewyższa efekty pracy większych i cięższych cyfrowych lustrzanek.

Idealny rozmiar

Kolejną zaletą tego aparatu jest jego niska waga. Jedną z zalet systemu Mikro Cztery Trzecie jest redukcja wagi aparatu, szczególnie jeśli porównamy ją do większości ciężkich lustrzanek. Dzięki doskonałej 5-osiowej stabilizacji obrazu, E-M5 idzie jeszcze dalej – jest on nie tylko lżejszy od swoich konkurentów, ale jednocześnie pozwala na wykonywanie doskonałych, ostrych zdjęć i filmów bez potrzeby korzystania ze statywów, czy zestawów żyroskopowych. Cały system E-M5 został zaprojektowany tak, aby zredukować wagę i rozmiary do niezbędnego minimum i jednocześnie zapewnić maksymalną mobilność. Projektując aparat odporny na kurz, mróz i zachlapania, inżynierowie Olympusa od początku zakładali, że E-M5 używany będzie w różnorodnych warunkach, a cicha dyskretna praca będzie dodatkową zaletą w przypadku fotografowania obiektów, które spłoszyć może już sam widok aparatu.

Doskonałe filmy

Uwalniając od potrzeby korzystania z ciężkiego sprzętu do stabilizacji, światowej klasy system IS zastosowany w E-M5 Mark II pozwala początkującym twórcom filmów na tworzenie materiałów filmowych profesjonalnej jakości, które jakością dorównują jakości zdjęć, z której znane są aparaty z serii OM-D. W trybie OM-D Movie model Mark II zapisuje filmy z prędkością 77Mb/s i pozwala na szeroki wybór dostępnych formatów Full HD- 60p, 50p, 30p, 25p lub klasyczny, preferowany przez filmowców 24p. Dzięki dużemu, dotykowemu i odchylanemu ekranowi LC\CD, kadrowanie i ustawiania ostrości jest niezwykle proste.

Wyraźny podgląd

Kiedy fotografujesz z niecodziennego kąta, odchylany i odwracany ekran o rozdzielczości 1,04 miliona punktów zapewnia jasny i wyraźny podgląd sceny. Dodatkową zaletą jest duży, jasny, Elektroniczny Wizjer o rozdzielczości 2,36 miliona punktów, który włącza się automatycznie po przyłożeniu aparatu do oka. Wizjer wyświetla wyraźne menu pokazujące podstawowe ustawienia, umożliwiając kontrolę i dostosowanie parametrów przed wykonaniem zdjęcia.

Zdjęcia w rozdzielczości 40 Megapikseli

Kolejną korzyścią płynącą z 5-osiowej stabilizacji, jest możliwość uzyskania zdjęć z ekstremalnie wysoką rozdzielczością, która przewyższa możliwości 16 Megapikselowego sensora LIVE MOS. Dzięki przesunięciu sensora między kolejnymi ujęciami i połączeniu ośmiu ekspozycji w jedno zdjęcie, E-M5 Mark II oferuje zdjęcia o rozdzielczości 40 Megapikseli z zapierającym dech poziomem oddana detali. Nowy model OM-D oferuje najlepsze zdjęcia, w całej historii aparatów Olympus. Kolejnym kluczowym elementem gwarantującym tak spektakularne wyniki jest procesor obrazu – w Mark II zastosowano procesor TruePic VII, ten sam, który znajduje się w najwyższym z modeli OMD, EM-1.

Ergonomiczny wygląd

Nowy OM-D E-M5Mark II jest dowodem na to, że Olympus doskonale rozumie coś, co umknęło innym producentom w tym segmencie – dla większości entuzjastów fotografii najlepsza technologia ma znaczenie tylko wtedy, kiedy pojawia się w towarzystwie inteligentnie rozplanowanych przycisków kontrolnych, które ułatwiają dostęp do szerokiego wyboru opcji. A to oznacza przyłożenie duże wagi do projektu detali. Na przykład, przycisk Fn umieszczony na górze aparatu, lub pokrętło funkcyjne, które wystaje trochę wyżej niż jest to przyjęte. Oba elementy są dzięki temu łatwiej dostępne, a obsługuje się je intuicyjnie i dużo szybciej. Równie użyteczna jest błyskawiczna praca autofokusa – kolejny znak firmowy linii OM-D. Wykorzystuje on 81 pól ustawiania ostrości, doskonale radzi sobie w słabym oświetleniu i w trybie ciągłego ustawiania ostrości.

Spektakularne efekty i funkcje

Mimo, że E-M5 jest wyraźnie mniejszy od cyfrowych lustrzanek, technologie jakie zmieściły się w tak mobilnym korpusie zaskakują swoim spektrum. Tryb Live Composite, która składa wiele ekspozycji w jedno zdjęcie, idealnie nadaje się do fotografowania gwiazd, fajerwerków czy wzorów kreślonych światłem. Niezwykle krótki czas migawki (minimalny czas 1/16000 sek.) przydaje się przy sekwencjach zdjęć rejestrowanych z prędkością do 10kl/s. Możliwość korekty perspektyw bezpośrednio w aparacie pozwala skorygować zbiegające się pionowe linie bez potrzeby korzystania ze specjalnego obiektywu, czy korekty w komputerze. Dzięki Filtrom Artystycznym możemy nadać naszym zdjęciom szczególny efektowny wygląd, a wbudowana obsługa Wi-Fi daje możliwość zdalnej kontroli aparatu i publikowania zdjęć na portalach społecznościowych. To tylko kilka z długiej listy funkcji, w jakie została wyposażona nowa generacja E-M5 – najbardziej uniwersalnego i ergonomicznego aparatu w swojej kategorii.

Duży wybór obiektywów.

Wybór szerokiej gamy obiektywów jest kolejnym zaproszeniem do eksperymentów. Niezależnie od fotograficznych umiejętności i poziomu, większość właścicieli OM-D zakup obiektywów traktuje jak długoterminową inwestycję. Nowy model jest oczywiście kompatybilny z cała gamą ponad 40 obiektywów systemu Mikro Cztery Trzecie i z szerokim wyborem akcesoriów.

Ceny i daty

Nowy E-M5 Mark II dostępny będzie od połowy lutego, w kolorach czarnym i srebrnym. Korpus dostępny będzie w cenie 4790 zł, będzie też dostępny w zestawach z wybranymi obiektywami, na przykład z szybkim M.ZUIKO 12-50mm 1:3.5-6.3 w kolorze czarnym (5690 zł***), lub cichym i kompaktowym i uniwersalnym M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm 1:4.0-5.6 II. (6590 zł***) Obiektywy te, podobnie jak E-M5 Mark II, są odporne na kurz i zachlapania. Wszystkie trzy zestawy zawierać będą baterię, ładowarkę oraz lampę błyskową FL-LM3, która daje możliwość oświetlania scen światłem odbitym oraz także jest odporna na kurz i zachlapania.

Rekomendowane akcesoria:

- Grip z zasilaniem HLD-8 – wygodny grip, który wydłuża czas pracy i może być używany zarówno w orientacji pionowej jak i poziomej. Poprawia stabilność aparatu, szczególnie, kiedy stawiamy go na niepewnym podłożu.

- Metalowy grip ECG-2 – Poprawia chwyt aparatu, szczególnie przy korzystaniu z dużych teleobiektywów. Posiada wyjście słuchawkowe, oraz zapewnia szybki dostęp do baterii

- Kompaktowa elektroniczna lampa błyskowa FL-600R – lekka, klasyczna lampa błyskowa, z bezprzewodowa kontrolą i możliwością ustawień bezpośrednio na ekranie. Może służyć jako światło pomocnicze przy kręceniu filmów.

- Obudowa podwodna PT-EP13 – pozwala na nurkowanie z E-M5 na głębokość do 45 metrów, posiada dwa złącza optyczne.

- Celownik ramkowy EE-1 –ułatwia kadrowanie w przypadku szybko poruszających się obiektów. Szczególnie użyteczny przy fotografowaniu oddalonych obiektów z wykorzystaniem teleobiektywu.

- Zdejmowana duża osłona okularu EP-16 – Idealna dla fotografujących w okularach, wykonana z miękkiej gumy ułatwia pracę ograniczając dostęp światła do wizjera

- Wykonane z prawdziwej skóry pełne etui CS-46 FBC - zaprojektowane specjalne dla modelu E-M5 Mark II, stylowe etui, przykręcane do korpusu od dołu. Aby zrobić zdjęcie wystarczy podnieść przednią klapkę. Etui składa się z dwóch elementów: futerał na body i odczepiana przednia osłona, którą można zdjąć na stałe. Etui dostępne w kolorach czarnym i brązowym

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Dopiero co producent opublikował pierwszy teaser nowego aparatu, a do sieci już wyciekły jego zdjęcia. Czy ma szansę stać się klasykiem?
18
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Według donosów premiera nowej uniwersalnej pełnej klatki Nikona odbędzie się już w czerwcu. Do sieci wyciekła już spodziewana specyfikacja aparatu. Zapowiada się całkiem...
13
Wystartował Letni Caschback Canon - rabaty na aparaty i obiektywy do 1500 zł
Wystartował Letni Caschback Canon - rabaty na aparaty i obiektywy do 1500 zł
Rozpoczął się letni cashback na wybrane sprzęty fotograficzne oraz kompaktowe drukarki do zdjęć od marki Canon. Kupując produkty objęte promocją, można otrzymać zwrot za zakupy w...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)