Wymień swoją lustrzankę na OM-D - Opinia Tomasza Plezia

Autor: Maciej Luśtyk

27 Maj 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Trochę ponad miesiąc temu ruszyliśmy z konkursem, w którym uczestnicy mogli przetestować aparat Olympus OM-D E-M10 i w razie chęci wymienić na niego (bądź na inny model z serii OM-D) swój stary aparat. Prezentujemy Wam opinię z użytkowania Olympusa OM-D E-M5 II autorstwa Tomasza Plezia.

Cześć! Nazywam się Tomasz Plezia. Od firmy Olympus otrzymałem szansę na przetestowanie aparatu fotograficznego OM-D E-M5 Mark II. Obecnie fotografuję aparatem Nikon D90 z obiektywem Nikkor 50 mm f/1.8 oraz Nikkor 28 mm f/2.8. Zaznaczyć trzeba, że jestem amatorem fotografii.

1/400 s, f/2.8, ISO 100

Od bezlusterkowca oczekiwałem przede wszystkim mniejszej wagi i co za tym idzie gabarytów oraz jakości zdjęć, która dorównywałaby lustrzance. Liczyłem na niezawodność w każdych warunkach. Test starałem się przeprowadzić w warunkach zbliżonych do tych w jakich zwykle fotografują amatorzy.

1/50 s, f/2.8, ISO 200

Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu aparatu i obiektywów (w tym wypadku 12-40 mm f/2.8

oraz 60 mm f/2.8 Macro) było wręcz piorunujące. Nowoczesny wygląd i wykonanie przerosło moje oczekiwania. Aparat znakomicie leży w dłoni. Wszystkie pokrętła i przyciski są w zasięgu palców. Bardzo szybko można przyzwyczaić się do ergonomii i zapamiętać gdzie leży dany przycisk oraz do czego służy. Jeżeli ktoś wcześniej fotografował już jakimś aparatem, obeznanie z Olympusem nie będzie stanowiło najmniejszego problemu.

1/500 s, f/11.0, ISO 200

Obiektywy to naprawdę solidna robota. Bardzo dobrze sprawdzały się podczas testu. Podczas korzystania z nich nie napotkałem na żadne niespodzianki ani trudności, a sprzęt współpracował znakomicie. Zdjęcia starałem się wykonać w różnorakich warunkach. Największym wyzwaniem było przetestowane aparatu w warunkach niesprzyjających fotografowaniu - w bardzo słabym oświetleniu i nocą. Większość zdjęć była wykonywana bez statywu i w tym przypadku wszystkie nowości zastosowane w aparacie oraz obiektywy spisały się bardzo dobrze.

50/1 s, f/11.0, ISO 200

Jestem zaskoczony pracą stabilizacji, która naprawdę bardzo pomaga jeżeli nie dysponuje się statywem. W przypadku zdjęć nocnych nie obeszło się już bez statywu, ale to ze względu na to że zawsze staram się używać jak najniższej czułości i długich czasów naświetlania. Moim zdaniem test mógłby trwać nawet kilka miesięcy ponieważ ciężko jest rozstawać się z takim sprzętem : ).

1/160 s, f/11.0, ISO 200

Jeżeli chodzi o zamianę swojej lustrzanki na bezlusterkowca to pewnie bym się na to zdecydował. Powstrzymuje mnie przed tym tylko i wyłącznie zmiana całego systemu. W moim przypadku jest to długa droga. Zwłaszcza jeżeli chcemy zbudować cały zestaw, składający się miedzy innymi z jasnych i ostrych obiektywów, które w żadnym systemie nie są tanie.

1/50 s, f/11.0, ISO 200

Na koniec chciałbym jeszcze raz podziękować firmie Olympus za umożliwienie wzięcia udziału w takim przedsięwzięciu. To była naprawdę fajna przygoda. Wszystkich serdecznie zapraszam też na moją stronę w serwisie Flickr. Zdjęcia wykonane są moją starą lustrzanką. Warto podkreślić, ze są one poddane obróbce w programie Adobe Lightroom. Zdjęcia testowe z Olympusa są plikami JPG prosto z aparatu. Ocenę zdjęć i krytykę pozostawiam Wam drodzy koledzy i koleżanki.

Pozdrawiam serdecznie,

Tomasz Plezia

1/250 s, f/2.8, ISO 200
1/250 s, f/5.6, ISO 200
1/1250 s, f/5.6, ISO 200
1/50 s, f/11.0, ISO 200
1/2500 s, f/2.8, ISO 200
1/160 s, f/5.6, ISO 200

Tekst i zdjęcia: Tomasz Plezia

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
W programie FFWRS’24 wystawa główna tegorocznych rezydentów, Antoniny Gugały, Jacka Poremby i Sary Ahde, premiery m.in. Szymona Rogińskiego, Emmy Sarpaniemi i Artura Pławskiego oraz...
19
W szwedzkiej stolicy fotografii rusza Landskrona Foto Festival
W szwedzkiej stolicy fotografii rusza Landskrona Foto Festival
Eksploracja współczesnych definicji kobiecości na zdjęciach Emmy Sarpaniemi, pytania o nierówności społeczne u Federico Estola, i refleksja czym jest fotografia w dobie technologii w projektach...
1
Upał w Warmucie - weekendowa wystawa fotografii i pokaz filmów
Upał w Warmucie - weekendowa wystawa fotografii i pokaz filmów
Dwanaście osobistych wypowiedzi fotograficznych, autorskie filmy i prace wideo. W ten weekend warto wybrać się na wystawę “Upał”.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)