Obiektywy
Viltrox AF 28 mm f/4.5 - znamy polską cenę ultrakompaktowego „naleśnika”
Firma Olympus zaprezentowała kolejny odporny kompakt. Model Olympus Stylus Tough TG-3 został wyposażony w 16-megapikselową matrycę CMOS oraz obiektyw o zakresie 25-100 milimetrów o światłosile f/2-4,9. Za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor TruePic VII. Między innymi dzięki niemu maksymalna czułość aparatu to ISO 6400, prędkość zdjęć seryjnych osiąga 5 kl/s, a użytkownik może korzystać z kilkunastu filtrów artystycznych. Kończąc temat wyposażenia aparatu trzeba wspomnieć o dotykowym ekranie LCD o rozmiarze 3 cali i rozdzielczości 460 000 punktów oraz wbudowanym module Wi-Fi.
Stylus Tough TG-3 charakteryzuje się dużą odpornością. Wytrzymuje zanurzenie na głębokość 15 metrów, upadek z 2 metrów, zgniatanie ciężarem 100 kilogramów, a także 10-stopniowy mróz.
Ciekawą sprawą jest szereg dodatkowych akcesoriów rozszerzających możliwości TG-3. Poza standardową obudową podwodną, konwerterem "rybie oko" i telekonwertrem, Olympus proponuje LG-1 Macro Light Guide, czyli okrągły dyfuzor otaczający obiektyw, rozpraszający światło wbudowanej lampy błyskowej. To akcesorium może być szczególnie przydatne przy makrofotografii. W takiej sytuacji równego, bezcieniowego światła nigdy zbyt wiele.
Aparat Olympus Stylus Tough TG-3 będzie dostępny w dwóch kolorach: czarnym i czerwonym. Do sklepów trafi w połowie czerwca. Na rzie nie znamy jego polskiej ceny. W USA ma kosztować około 350 dolarów.
Olympus Stylus TOUGH TG-3 robi doskonałe zdjęcia w sytuacjach, w których zwykłe kompakty nie mają szans.
Warszawa, 31 marca 2014 - spektakularne zdjęcia makro, zachwycające, szerokokątne ujęcia, długie wyprawy bez konieczności przygrywania plików na komputer - tam, gdzie zwykłe kompakty i smartfony osiągają kres swoich możliwości, Olympus Stylus TOUGH TG-3 pokazuje, na co go stać.
Ogromne możliwości flagowego, niezwykle wytrzymałego aparatu Olympus TOUGH ucieszą każdego fotografującego miłośnika przygód i sportów ekstremalnych. Na uznanie zasługują m.in. superjasny obiektyw (1:2,0-4,9 ), umożliwiający robienie doskonałych zdjęć nawet przy słabym oświetleniu, i 4-krotny zoom optyczny (25-100 mm), współpracujący z procesorem obrazu TruePic VII zastosowanym wcześniej w znakomitym modelu OM-D E-M1. TOUGH TG-3 to pierwszy na świecie aparat wyposażony w tryb Super Macro, który oferuje cztery różne ustawienia. Nawet najbardziej wymagający użytkownicy TOUGH TG-3 będą zadowoleni z możliwości, jakie dają wbudowany moduł WiFi, dodatkowe akcesoria makro oraz konwertery.
TOUGH będzie dostępny od połowy czerwca 2014 w kolorach: czarnym i czerwonym.
Wytrzymałość
TG-3 to niezwykle wytrzymały aparat odporny na pył, kurz, upadki z wysokości 2,1 m, zgniatanie ciężarem do 100 kg, mrozoodporny do -10 stopni C oraz wodoszczelny do głębokości 15 m.
Zbliżenia
Wyjątkowo wytrzymały korpus TG-3 kryje w sobie światowej klasy technologie, m.in. zaawansowany tryb Super Makro z czterema różnymi ustawieniami: Tryb Mikroskopowy, Kontrola Mikroskopowa, Focus Stacking oraz Fokus Brecketing.
Tryb Mikroskopowy pozwala na ponad 40-krotne powiększanie obiektów znajdujących się 1 cm od obiektywu. Oznacza to, że obiekt, który w rzeczywistości ma 1 mm, na ekranie LCD będzie miał wielkość 44,4 mm. Focus Stacking zapobiega niepożądanemu rozmyciu, spowodowanemu małą głębią ostrości. Aparat w tym trybie robi kilka zdjęć z różnym punktem ostrości, po czym automatycznie łączy je w jedną, doskonałą i gotową do publikacji fotografię. Nie potrzebujesz już komputera, aby uzyskać maksymalne efekty, gdy jesteś daleko od domu.
Elastyczność
Jedną z podstawowych wad zwykłych kamer i aparatów w smartfonach jest ograniczona możliwość przechowywania obrazów o wysokiej rozdzielczości. Kolejnym problemem jest brak dostępu do kreatywnych akcesoriów, co skutkuje przeciętnymi, nieatrakcyjnymi zdjęciami. Największymi zaletami modelu TOUGH TG-3 są: jakość zdjęć zrobionych nawet w słabych warunkach oświetleniowych oraz współpraca z konwerterami i akcesoriami makro, które pozwalają uzyskać zaskakujące efekty. Okrągły dyfuzor LG-1 Macro Light Guide, mocowany wokół obiektywu, oświetla równomiernie fotografowane obiekty. Adapter do konwerterów, telekonwerter i konwerter "rybie oko" można natomiast wykorzystać w każdych warunkach, także pod wodą, bez ryzyka uszkodzenia aparatu. Do fotografowania na większych głębokościach służy obudowa podwodna PT-056, która pozwala na nurkowanie z aparatem na głębokości 45 m.
Dziel się zdjęciami
Jaki może być skutek uwolnienia twórczego potencjału? Olbrzymia kolekcja doskonałej jakości zdjęć i filmów Full HD, które z łatwością zamieścisz na swoich profilach w mediach społecznościowych. Pomoże Ci w tym wbudowany moduł WiFi i możliwość połączenia aparatu z tabletem lub ze smartfonem, którego użyjesz również jako pilota zdalnego sterowania. Dotknij ekranu telefonu, by zrobić zdjęcia owadom, zwierzętom, a nawet samemu sobie, gdy w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby nacisnąć spust migawki.
Akcesoria
LG-1 Macro Light Guide - równomiernie oświetla fotografowane obiekty, zapobiega powstawaniu niepożądanych cieni
PT-056- obudowa podwodna szczelna do 45 m
CSCH-122 - silikonowe etui
FCON-T01 - konwerter "rybie oko" umożliwiający robienie szerokokątnych zdjęć również pod wodą
TCON-T01 - telekonwerter do fotografowania oddalonych obiektów; wydłuża ogniskową do 170 mm bez konieczności zmiany przysłony