Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Olympus Stylus Tough TG-860 - nowa odsłona odpornego kompaktu

0

Autor: Maciej Luśtyk

5 Luty 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Olympus zaprezentował nowy aparat z serii Tough, zaprojektowanej z myślą o fanach sportów ekstremalnych. Olympus TG-860 posiada wszystko to, czego potrzebują - wytrzymałą obudowę, szerokokątny obiektyw, odchylany ekran, filmy Full HD, zdalne sterowanie za pomocą Wi-Fi i szereg opcjonalnych akcesoriów.

W Aparacie Olympus Stylus Tough TG-860 znajdziemy 16-megapikselową matrycę backlit CMOS, która w połączeniu z procesorem obrazu TruePic VII opartym o technologię Olympus IHS gwarantuje wysoką jakość zdjęć i wydajność nawet w słabym oświetleniu. Kompakt został wyposażony w 5-krotny zoom optyczny o szerokim zakresie ogniskowych 21-105 mm i 3-calowy, odchylany ekran LCD o rozdzielczości 460 000 punktów, który w połączeniu z dodatkowym spustem migawki na przodzie aparatu ułatwi robienie popularnych ostatnimi czasy autoportretów. Możliwość uchylania ekranu przyda się również podczas kręcenia filmów w jakości Full HD 1080p, z prędkością 60 kl/s.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Dodatkowo aparat oferuje 5-osiowy, hybrydowy system stabilizacji obrazu, tryb Sport Burst umożliwiajacy rejestrowanie zdjęć z interwałem czasowym w zakresie od 0.05 s do 1 minuty oraz funkcję Sportcam Mode, która umożliwia szybkie przełączenie aparatu na tryb kamerki sportowej. Aparat wyposażono w moduły GPS i Wi-fi, które umożliwią geotagowanie zdjęć, łatwe przesyłanie ich na portale społecznościowe, a także zdalne sterowanie aparatem za pomocą smartfona. Aparat umożliwia przytwierdzenie do statywu zarówno w pionie jak i w poziomie. Wszystko to zamknięto w wodoszczelnej do 15m, odpornej na zgniatanie i warunki atmosferyczne obudowie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Product w swojej ofercie posiada także szereg opcjonalnych akcesoriów przeznaczonych do aparatu. Wśród nich znajdziemy między innymi sportowy zaczep wyposażony w sprężynową linkę, karabinek i mechanizm szybkiego uwalniania, a także podwodną obudowę, silikonowe etui, miękki pokrowiec i pasek pływający, który ułatwi odzyskanie aparatu w przypadku upuszczenia go do wody.

Aparat pojawi się w sprzedaży w połowie marca tego roku, w kolorze białym, pomarańczowym i czarnym. Niestety nie mamy jeszcze informacji o cenie urządzenia.

Specyfikacja:

Nazwa Stylus Tough TG-860
Producent Olympus
Typ aparatu aparat kompaktowy
Matryca 1/2.3
Efektywna rozdzielczość 16 Mp
Matryca 1/2.3“
Efekty 7 filtrów artystycznych
Obiektyw 21-105mm
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja tak, pięcioosiowa
Tryby ekspozycji auto
scenerie
filtry artystyczne
program
panorama z ręki
makro
sport
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
Samowyzwalacz tak
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
wykrywanie twarzy
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer tak, optyczny
Ekran LCD 3-calowy
odchylany
460 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 1080p 60 kl/s
filmy w zwolnionym tempie
Złącza microHDMI
Pilot możliwość sterowania przez Wi-Fi
GPS Tak
Obudowa uszczelniona
Stopka akcesoriów nie
Gwint statywu Tak
Funkcje indywidualne Wodoodporny do 15m
wstrząsoodporny
odporny na mróz do -10C
odporny na zgniatanie (100 kg)
tryb SportCam
tryb Sport Burst

Informacja prasowa:

Najszerszy z szerokich kątów gotowy do akcji.

Warszawa, 5 lutego – kiedy pędzisz w dół na rowerze albo przeskakujesz nad falami przyczepiony do kaita, potrzebujesz ultraszerokiego obiektywu, aby uchwycić całą akcję – szczególnie, kiedy masz do dyspozycji tylko jedną rękę i jedna szansę na zrobienie zdjęcia. Właśnie dlatego Olympus wyposażył nowy STYLUS Tough-860 w najszerszy z obiektywów dostępnych obecnie w aparatach kompaktowych (21-105mm*) i dodatkowy spust migawki umieszczony na przodzie aparatu. Dzięki temu, wszyscy uzależnieni od adrenaliny mogą robić ostre zdjęcia, wyraźne, efektowne selfies i filmy w wielu formatach, w locie, w rękawiczkach lub bez, lewą albo prawa ręką. Odchylany ekran LCD ułatwia kadrowanie selfies i innych ujęć w sytuacjach, kiedy nie można patrzeć bezpośrednio na tył aparatu. Posiadacze TG-860 mogą zdalnie kontrolować swój aparat poprzez Wi-Fi przy użyciu smatrfona, dodawać do zdjęć geotagi i publikować je na portalach społecznościowych za pomocą Olympus OI.Share praktycznie z każdego miejsca na ziemi. TG-860 można zdecydowanie nazwać aparatem do zadań specjalnych: jest wodoszczelny do 15 metrów, odporny na upadki z wysokości do 2,1 m, odporny na zgniatanie masą 100 kg. odporny na kurz i mróz do -10°C**. W sprzedaży pojawi się w marcu 2015 z pakietem gwarancyjnym, który można przedłużyć o 6 miesięcy po zarejestrowaniu się na portalu MójOlympus.

Szerszy szeroki kąt

Zgodnie ze swoją nazwą Tough (twardy), nowy TG-860 przeszedł przez testy laboratoryjne, w czasie których był zrzucany, zamrażany, zatapiany i ściskany. Uszczelki pozostały szczelne, połączenia wytrzymały, zdjęcia pozostały perfekcyjne. Nowy Tough przeszedł test jakości zdjęć celująco. A co najważniejsze, ta niesamowita jakość zdjęć zachowana została przy bardzo bliskich ujęciach robionych, ultraszerokokatnym obiektywem – z najszerszą kątem dostępnym w kompaktowych aparatach outdorowych. 5-krotny zoom optyczny i zakres ogniskowych 21-105*mm pozwalają na łatwe uchwycenie całej sceny, szczególnie jeśli ma to być grupowe selfie. Inne obiektywy potrafią wyciąć ze zdjęcia ucho, ramię, a nawet całą osobę, a jakość zdjęcia, szczególne przy szerszym kącie, nie jest zachwycająca. W nowym TG-860 szerokokątny obiektyw współpracuje z sensorem backlit CMOS 10 megapikseli i procesorem obrazu TruePicVII, zapewniając doskonałą jakość na całej powierzchni obrazu – w tym również w narożnikach - nawet przy słabym oświetleniu i przy szybkich scenach. Dodatkowo, aparat potrafi korygować zniekształcenia, które czasami potrafią zrujnować dobre zdjęcia (nikt nie lubi mieć na zdjęciu nienaturalnie wielkiej głowy czy nosa...)

Majestatyczne filmy

Szerokokątny obiektyw sprawdza się nie tylko przy robieniu zdjęć. Aby umożliwić nagrywanie filmów w kinowym, panoramicznym formacie, STYLUS Tough TG-860 wyposażony został w 5-osiową, hybrydową stabilizację obrazu i nowy tryb Sportcam, który automatycznie ustawia proporcje obrazu na 16:9. Nie musisz wybierać, czy chcesz mieć na filmie główny obiekt czy piękną, majestatyczną panoramę, na tle której stoi obiekt. Tryb Sportcam pozwala na wybór jednego z trzech formatów filmów: niezwykle płynny HD 1080 60p, filmy nagrywane z dużą szybkością (które można później odtworzyć w zwolnionym tempie) oraz filmy poklatkowe****. Do nagrywania spektakularnej sekwencji zdjęć obrazujących szybką akcję można wykorzystać tryb Sport Burst, który pozwala na ustawienie między zdjęciami interwału od 0.05 s do 1 minuty.

Doskonałe selfies

Wyposażony w 3-calowy, odchylany, odwracany ekran LCD, TG-860 pozwala na łatwe i wygodne kadrowanie selfie i innych ujęć z niecodziennego kąta. Dodatkowy spust migawki umieszczony z przodu aparatu ułatwia zrobienie zdjęcia. Dodatkowy przycisk umieszczony jest na froncie obudowy, koło obiektywu, tak że można wygodnie wyzwolić migawkę kciukiem lub palcem wskazującym, bez obawy, że aparat wypadnie mam z ręki. W trybie Autoportret TG-860 automatycznie ustawia ostrość na osobie trzymającej aparat, koryguje ustawienia w celu ograniczenia blasków i wyraźnie pokazuje odliczanie samowyzwalacza (jeśli został ustawiony). Przedni przycisk jest programowalny, więc można wykorzystać go do nagrywania video, zmiany jasności LCD, włączenia lampy błyskowej czy włączania menu Super Makro, z doskonałym trybem Podwodne Makro.

Wyjątkowa obsługa jedną ręką

W niektórych sytuacjach, kiedy robisz selfie, trzymanie aparatu w ręce wydaje się niemożliwe. STYLUS TOUGH TG-860 jest na takie przypadki przygotowany – wyposażony został w W-Fi więc można postawić aparat, lub zamontować go na statywie (poziomo lub pionowo) i kontrolować zdalnie używając smatfona i darmową aplikacje Olympus OI.Share. Za jej pomocą można nie tylko wyzwolić migawkę, ale także zrobić sekwencję zdjęć z ustalonym interwałem lub ustawić samowyzwalacz – wszystko na ekranie smartfona. Po zrobieniu zdjęcia można je oczywiście natychmiast przesłać na profile społecznościowe.

Surferzy, rowerzyści i fani innych szybkich sportów z reguły nigdy nie mają do dyspozycji dwóch wolnych rąk, i to nie tylko w przypadku selfies, ale praktycznie przy żadnym ujęciu, które mogliby chcieć zrobić. Dzięki opcjonalnemu sportowemu zaczepowi można bezpiecznie, na sztywno, przypiąć TG-860 do uprzęży lub pasków plecaka. Aby zrobić zdjęcie wystarczy sięgnąć do przycisku na froncie aparatu ręką, którą akurat mamy wolną. Jeśli mamy więcej czasu, możemy wyjąć aparat z uprzęży, a sprężynowa linka zabezpieczy aparat na wypadek, gdyby podczas robienia zdjęcia wypadł nam z ręki. Nie ma żadnych wątpliwości, że Tough przetrwa każdą przygodę, na którą go zabierzemy.

Tough TG-860 będzie dostępny od połowy marca w kolorach białym, pomarańczowym i czarnym.

Akcesoria:

Sport Holder (CSCH-123) – zabezpiecz swój aparat, przytwierdzając go pewnie do uprzęży lub paska plecaka. Wyposażony jest w sprężynową linkę, karabinek i mechanizm szybkiego uwalniania, dające duża uniwersalność
Obudowa Podwodna (PT-057) – rygorystycznie przetestowana pod kątem robienia zdjęć na głębokości do 45 m. Przedni przycisk może być przypisany do szerokiego kąta lub ustawień makro i można wygodnie obsługiwać go przez obudowę, nawet w rękawiczkach
Silikonowe Etui (CSCH-124) – dedykowane etui ułatwia trzymanie aparatu i jeszcze bardzie zabezpiecza go przed niespodziewanymi wypadkami. Etui pozwala na korzystanie z LCD, przedniego przycisku i obu gniazd montażu statywu.
Miękki Pokrowiec (CSCH-121) – stylowy pokrowiec na każde warunki, wyposażony w karabinek, został zaprojektowany w sposób ułatwiający wentylację i odprowadzenie wody, dzięki czemu aparat wyschnie dużo szybciej. Dostępny w kolorach czarnym, niebieskim i czerwonym.
Pasek pływający (CHS-09) – gustowny czerwony pasek, który ułatwi odzyskanie aparatu, jeśli upuścimy go do wody.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
26
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)