Yongnuo YN43 - czy to już czas na odgrzewany kotlet?

Autor: Maciej Luśtyk

10 Maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Wygląda na to, że po przeprowadzeniu ofensywy na rynku optyki, chiński producent chce także wkroczyć w segment aparatów cyfrowych. Tylko czy wprowadzanie na rynek produktu, który nigdy się nie sprawdził ma sens?

W latach 2013-2014 roku kilku producentów zaprezentowało nową koncepcję aparatu fotograficznego. “Bezkorpusowce” pokroju Olympusa Air czy modeli Sony QX, które pozwalały korzystać z jakościowej optyki bez konieczności noszenia ze sobą ciężkiego body miały stać się idealną parą dla niedoskonałych pod względem fotograficznym smartfonów i rozwiązaniem, które zastąpi popularne jeszcze wtedy kompakty.

Wygląda jednak na to, że projekty te zostały porzucone przez producentów. Od 4 lat nie słyszeliśmy na ich temat żadnych nowych informacji, a obecne osiągnięcia w zakresie mobilnego obrazowania stawiają sens takich konstrukcji pod znakiem zapytania. Wygląda jednak na to, że nie wszyscy spisali bezkorpusowce na straty.

Powrót do przeszłości

Zdjęcia nowego modułu tego typu pojawiły się właśnie na stronie chińskiego, kontrowersyjnego producenta Yongnuo. Firma na razie nie udostępnia na jego temat żadnych szczegółowych informacji, pewne rzeczy możemy jednak wywnioskować z udostępnionych obrazów.

Wszystko wskazuje na to, że urządzenie Yongnuo YN43 wyposażone zostało w mocowanie Canon EF i matrycę formatu 4/3 - na to wskazuje zarówno nazwa, jak i screeny aplikacji mobilnej, która dostępna jest już do pobrania z serwisu App Store. Oznacza to, że montując do niego pełnoklatkowe szkła otrzymamy ekwiwalent dwukrotności ich fizycznej ogniskowej (np. 100 mm w przypadku obiektywu 50 mm).  Brak fizycznych przycisków na obudowie oznacza też, że podobnie jak w innych tego typu konstrukcjach, cała obsługa aparatu będzie opierać się o smartfona.

Czy to może się udać?

Czy biorąc pod uwagę sensor i rozmiary pełnoklatkowych szkieł nie lepiej było wyposażyć modułu w mocowanie Mikro 4/3? Czy w 2018 roku konstrukcja oparta o założenia, które nie sprawdziły się w przeszłości ma w ogóle rację bytu? Na te pytania odpowiedź poznamy, gdy producent ujawni pełną specyfikację urządzenia. Być może okaże się, że wcześniejsze bezkorpusowce zwyczajnie wyprzedziły swoje czasy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hkyongnuo.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)