Sony pracuje nad niedrogimi matrycami, które pozwolą na rejestrację obrazu z prędkością 1000 kl./s

0

Autor: Maciej Luśtyk

14 Wrzesień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Japoński producent w ostatnim czasie wyrasta na monopolistę wśród producentów matryc. Dane z zeszłego roku mówią o 40-procentowym udziale w rynku, a firma z pewnością szykuje się na więcej. Być może za sprawą Sony będziemy świadkami kolejnej rewolucji w fotografii cyfrowej. Jak dowiadujemy się z artykułu w serwisie Bloomberg Business, producent pracuje nad niedrogimi matrycami pozwalającymi na rejestrację obrazu w superzwolnionym tempie.

Wygląda na to, że w niedługim czasie producenci kamer przeznaczonych do nagrywania wideo z użyciem ekstremalnych klatkaży mogą zyskać nową konkurencję, zwłaszcza że oferowane przez nich produkty to wydatek rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych. Jak dowiadujemy się z artykułu w serwisie Bloomberg Business, Sony we współpracy z firmą Nissan i uniwersytetem w Tokio pracuje nad niedrogimi matrycami, które pozwolą na nagrywanie wysokiej jakości filmów w zwolnionym tempie, z prędkością około 1000 kl./s.

Obecne matryce przeznaczone do tego typu prac są duże i drogie w produkcji. Sony jednak znalazło sposób by upakować światłoczułe piksele na niewielkim obszarze i przyspieszyć prędkość próbkowania obrazu z matrycy. Z informacji podanych w artykule wynika, że najnowsze prototypy mają osiągać prędkości zapisu rzędu 900 kl./s. Nie jest więc powiedziane, że finalny produkt nie będzie oferował dużo więcej niż wspomniane wcześniej 1000 klatek.

Technologia ta wspomóc ma rozwiązania wykorzystywane w robotyce i produkcji bezosobowych samochodów, ale dzięki niedużym kosztom produkcji w przyszłości trafić ma też do kamer i aparatów, których używamy na co dzień. Biorąc pod uwagę popularność jaką w ostatnim czasie cieszą się nagrania w zwolnionym tempie z kamerek sportowych, rozwiązania Sony z pewnością spotkają się pozytywnym odzewem użytkowników.

Więcej informacji znajdziecie na stronie bloomberg.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa
Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa
Podczas gdy większość producentów wygasza systemy lustrzankowe, Pentax szykuje się na premierę kolejnej odsłony ich popularnej serii. Czy w 2020 roku lustro i to...
47
7
Leica M10-P Reporter - kuloodporna „M-ka” z kevlarowym pancerzem
Leica M10-P Reporter - kuloodporna „M-ka” z kevlarowym pancerzem
Jak tłumaczy producent, inspiracją do stworzenia tej unikalnej konstrukcji, była historia fotografa wojennego, któremu Leica mogła uratować życie.
8
0
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
Większa matryca, szerszy obiektyw i sporo innych udoskonaleń. DJI zaprezentowało drugą generację kieszonkowego gimbala z wbudowaną kamerą.
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (15)