Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sony pracuje nad niedrogimi matrycami, które pozwolą na rejestrację obrazu z prędkością 1000 kl./s

0

Autor: Maciej Luśtyk

14 Wrzesień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Japoński producent w ostatnim czasie wyrasta na monopolistę wśród producentów matryc. Dane z zeszłego roku mówią o 40-procentowym udziale w rynku, a firma z pewnością szykuje się na więcej. Być może za sprawą Sony będziemy świadkami kolejnej rewolucji w fotografii cyfrowej. Jak dowiadujemy się z artykułu w serwisie Bloomberg Business, producent pracuje nad niedrogimi matrycami pozwalającymi na rejestrację obrazu w superzwolnionym tempie.

Wygląda na to, że w niedługim czasie producenci kamer przeznaczonych do nagrywania wideo z użyciem ekstremalnych klatkaży mogą zyskać nową konkurencję, zwłaszcza że oferowane przez nich produkty to wydatek rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych. Jak dowiadujemy się z artykułu w serwisie Bloomberg Business, Sony we współpracy z firmą Nissan i uniwersytetem w Tokio pracuje nad niedrogimi matrycami, które pozwolą na nagrywanie wysokiej jakości filmów w zwolnionym tempie, z prędkością około 1000 kl./s.

Obecne matryce przeznaczone do tego typu prac są duże i drogie w produkcji. Sony jednak znalazło sposób by upakować światłoczułe piksele na niewielkim obszarze i przyspieszyć prędkość próbkowania obrazu z matrycy. Z informacji podanych w artykule wynika, że najnowsze prototypy mają osiągać prędkości zapisu rzędu 900 kl./s. Nie jest więc powiedziane, że finalny produkt nie będzie oferował dużo więcej niż wspomniane wcześniej 1000 klatek.

Technologia ta wspomóc ma rozwiązania wykorzystywane w robotyce i produkcji bezosobowych samochodów, ale dzięki niedużym kosztom produkcji w przyszłości trafić ma też do kamer i aparatów, których używamy na co dzień. Biorąc pod uwagę popularność jaką w ostatnim czasie cieszą się nagrania w zwolnionym tempie z kamerek sportowych, rozwiązania Sony z pewnością spotkają się pozytywnym odzewem użytkowników.

Więcej informacji znajdziecie na stronie bloomberg.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Coś, czego jeszcze nie było - nowy aparat Sony już 26 stycznia
Coś, czego jeszcze nie było - nowy aparat Sony już 26 stycznia
Sony zapowiada premierę nowego aparatu. Czy zobaczymy topowy model Sony A9 III lub A9R?
1
0
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
W ostatnich dniach plotkowało się o nowej kamerze Canona, mającej wykorzystywać rozwiązania AI, która miałaby bazować na koncepcie pokazanym w 2018 roku. Dziś wiemy...
2
0
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (15)