Filmy 1000 kl./s Full HD w smartfonie? Już niebawem dzięki nowej matrycy Sony

Filmy 1000 kl./s Full HD w smartfonie? Już niebawem dzięki nowej matrycy Sony

To może być prawdziwy przełom dla rynku amatorskich produkcji wideo. Sony właśnie pokazało matryce do smartfona, która pozwala na rejestrację filmów w ekstremalnie zwolnionym tempie, bez efektu rolling shutter.

Zawsze wiedzieliśmy, że w końcu nadejdzie dzień, w którym przed zwykłym użytkownikiem otworzą się wrota filmów super slow motion, gdy jednak niecałe dwa lata temu po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym, że Sony pracuje nad niedrogimi, ultraszybkimi matrycami, nie sądziliśmy, że nadejdzie on tak szybko. Wygląda jednak na to, że już niedługo możliwość rejestracji filmów Full HD z zawrotną prędkością 1000 kl./s za pomocą smartfona nie będzie niczym nadzwyczajnym.

 

Wszystko dzięki nowym, 20-megapikselowym matrycom Sony o rozmiarze 1/2,3 cala, które podobnie jak w przypadku większych sensorów z serii Exmor R i RS wyposażono w dodatkowy moduł pamięci DRAM o pojemności 1 gigabita, umożliwiający przetworzenie 19,3 miliona pikseli w czasie 1/120 sekundy.

Dzięki temu możliwe będzie nie tylko nagrywanie filmów w super zwolnionym tempie, ale też zlikwidowanie efektu rolling shutter, z którym boryka się większość matryc przy krótszych czasach migawki. Co więcej matryca pozwalać ma na bezproblemową rejestrację filmów w jakości 4K z prędkością 60 kl./s, choć możemy spodziewać się, że i w tej rozdzielczości maksymalny dostępny klatkaż może być dużo wyższy.

Po lewej standardowy sensor BSI Cmos, po prawej wersja z modułem DRAM

Po lewej efekt rolling shutter przy prędkości 30 kl./s na zwykłej matrycy, po prawej klatka wyjęta z materiału rejestrowanego z prędkością 120 kl./s matrycą z modułem DRAM

Na razie nie wiadomo kiedy matryca zostanie po raz pierwszy wykorzystana w smartfonie, ale biorąc pod uwagę marketingowy potencjał implementacji takiego rozwiązania w którymś z flagowców czołowych producentów, możemy być niemal pewni, że dojdzie do tego raczej szybko.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sony.net.

(fot. okładkowa: pexels.com)

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12