Filmy 1000 kl./s Full HD w smartfonie? Już niebawem dzięki nowej matrycy Sony

0
Maciej Luśtyk
8 Luty 2017
Artykuł na: 4-5 minut

To może być prawdziwy przełom dla rynku amatorskich produkcji wideo. Sony właśnie pokazało matryce do smartfona, która pozwala na rejestrację filmów w ekstremalnie zwolnionym tempie, bez efektu rolling shutter.

Zawsze wiedzieliśmy, że w końcu nadejdzie dzień, w którym przed zwykłym użytkownikiem otworzą się wrota filmów super slow motion, gdy jednak niecałe dwa lata temu po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym, że Sony pracuje nad niedrogimi, ultraszybkimi matrycami, nie sądziliśmy, że nadejdzie on tak szybko. Wygląda jednak na to, że już niedługo możliwość rejestracji filmów Full HD z zawrotną prędkością 1000 kl./s za pomocą smartfona nie będzie niczym nadzwyczajnym.

 

Wszystko dzięki nowym, 20-megapikselowym matrycom Sony o rozmiarze 1/2,3 cala, które podobnie jak w przypadku większych sensorów z serii Exmor R i RS wyposażono w dodatkowy moduł pamięci DRAM o pojemności 1 gigabita, umożliwiający przetworzenie 19,3 miliona pikseli w czasie 1/120 sekundy.

Dzięki temu możliwe będzie nie tylko nagrywanie filmów w super zwolnionym tempie, ale też zlikwidowanie efektu rolling shutter, z którym boryka się większość matryc przy krótszych czasach migawki. Co więcej matryca pozwalać ma na bezproblemową rejestrację filmów w jakości 4K z prędkością 60 kl./s, choć możemy spodziewać się, że i w tej rozdzielczości maksymalny dostępny klatkaż może być dużo wyższy.

Po lewej standardowy sensor BSI Cmos, po prawej wersja z modułem DRAM

Po lewej efekt rolling shutter przy prędkości 30 kl./s na zwykłej matrycy, po prawej klatka wyjęta z materiału rejestrowanego z prędkością 120 kl./s matrycą z modułem DRAM

Na razie nie wiadomo kiedy matryca zostanie po raz pierwszy wykorzystana w smartfonie, ale biorąc pod uwagę marketingowy potencjał implementacji takiego rozwiązania w którymś z flagowców czołowych producentów, możemy być niemal pewni, że dojdzie do tego raczej szybko.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sony.net.

(fot. okładkowa: pexels.com)

 

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Płynne obiektywy w smarfonach? Huawei ma już patent
Płynne obiektywy w smarfonach? Huawei ma już patent
Kropla wody zamiast soczewek? Nowa technologia może okazać się kolejną rewolucja w segmencie smartfonowych aparatów. Czy zobaczymy ją w nadchodzących...
16
0
Zhiyun Smooth-X - miniaturowy, niedrogi gimbal i selfie stick do smartfona
Zhiyun Smooth-X - miniaturowy, niedrogi gimbal i selfie stick do smartfona
Szukasz gimbala do smartfona? Nowa propozycja Zhiyun to jeden z najmniejszych i najtańszych modeli na rynku.
0
0
Samsungu strzeż się. Motorola Edge+ ma wszystko, by stanąć w szranki z topową konkurencją
Samsungu strzeż się. Motorola Edge+ ma wszystko, by stanąć w szranki z topową konkurencją
108-megapikselowy aparat w smartfonie powoli staje się już standardem. Tym razem oferuje go nowy flagowiec Motoroli, który ma szansę stać się bardziej przystępną...
5
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)