Filmy 1000 kl./s Full HD w smartfonie? Już niebawem dzięki nowej matrycy Sony

0
Maciej Luśtyk
8 Luty 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

To może być prawdziwy przełom dla rynku amatorskich produkcji wideo. Sony właśnie pokazało matryce do smartfona, która pozwala na rejestrację filmów w ekstremalnie zwolnionym tempie, bez efektu rolling shutter.

Zawsze wiedzieliśmy, że w końcu nadejdzie dzień, w którym przed zwykłym użytkownikiem otworzą się wrota filmów super slow motion, gdy jednak niecałe dwa lata temu po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym, że Sony pracuje nad niedrogimi, ultraszybkimi matrycami, nie sądziliśmy, że nadejdzie on tak szybko. Wygląda jednak na to, że już niedługo możliwość rejestracji filmów Full HD z zawrotną prędkością 1000 kl./s za pomocą smartfona nie będzie niczym nadzwyczajnym.

 

Wszystko dzięki nowym, 20-megapikselowym matrycom Sony o rozmiarze 1/2,3 cala, które podobnie jak w przypadku większych sensorów z serii Exmor R i RS wyposażono w dodatkowy moduł pamięci DRAM o pojemności 1 gigabita, umożliwiający przetworzenie 19,3 miliona pikseli w czasie 1/120 sekundy.

Dzięki temu możliwe będzie nie tylko nagrywanie filmów w super zwolnionym tempie, ale też zlikwidowanie efektu rolling shutter, z którym boryka się większość matryc przy krótszych czasach migawki. Co więcej matryca pozwalać ma na bezproblemową rejestrację filmów w jakości 4K z prędkością 60 kl./s, choć możemy spodziewać się, że i w tej rozdzielczości maksymalny dostępny klatkaż może być dużo wyższy.

Po lewej standardowy sensor BSI Cmos, po prawej wersja z modułem DRAM

Po lewej efekt rolling shutter przy prędkości 30 kl./s na zwykłej matrycy, po prawej klatka wyjęta z materiału rejestrowanego z prędkością 120 kl./s matrycą z modułem DRAM

Na razie nie wiadomo kiedy matryca zostanie po raz pierwszy wykorzystana w smartfonie, ale biorąc pod uwagę marketingowy potencjał implementacji takiego rozwiązania w którymś z flagowców czołowych producentów, możemy być niemal pewni, że dojdzie do tego raczej szybko.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sony.net.

(fot. okładkowa: pexels.com)

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max - powrót na fotograficzny szczyt?
iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max - powrót na fotograficzny szczyt?
"Excitement" to słowo, które podczas tegorocznej konferencji Keynote przewinęło się setki razy. Czy jednak w obliczu tego, co ma do zaoferowania konkurencja nowe...
20
0
Xiaomi Redmi Note 8 Pro - pierwszy na świecie smartfon z 64-megapikselowym aparatem
Xiaomi Redmi Note 8 Pro - pierwszy na świecie smartfon z 64-megapikselowym aparatem
Matryca Samsunga, o której ostatnimi czasy zrobiło się głośno, znalazła wreszcie dla siebie ciało. Pierwszym aparatem, który skorzysta z dobrodziejstw 64-milionowego...
11
0
NeuralCam Night Photo - nocne zdjęcia z twojego iPhone’a jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze
NeuralCam Night Photo - nocne zdjęcia z twojego iPhone’a jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze
Czujecie się zawiedzeni, że wasz iPhone nie robi tak doskonałych zdjęć nocą jak flagowce Huawei czy Google? Niepotrzebnie. Zbliżone rezultaty obiecuje nowa aplikacja...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)