Canon pracuje nad matrycą CMOS z migawką globalną i szerokim zakresem dynamicznym

0
Maciej Luśtyk
28 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych filmowaniem. Canon pracuje nad matrycą Super 35 mm, która za sprawą nowej technologii, oprócz migawki globalnej oferować ma także dużo szerszy zakres dynamiczny.

Po raz pierwszy o nowej matrycy Canona z migawką globalną usłyszeliśmy na początku września. Lakoniczna informacja prasowa nie zdradzała jednak żadnych szczegółów. Teraz wiemy na jej temat nieco więcej. Jak informuje serwis Image Sensor World, japoński producent pracuje nad sensorem CMOS o wysokiej rozdzielczości, w formacie Super 35 mm, który wyposażony będzie w migawkę globalną i umożliwi rejestrację wideo w jakości 4K. Do tego oferować ma wyjątkowo szeroki zakres dynamiczny i niskie zaszumienie wysokich czułości.

To wszystko dzięki nowej technologii Multiple-Accumulation Shutter, która pozwalać ma na jednoczesny odczyt wielu pikseli i akumulowanie pochodzących z nich informacji w pamięci, by później poddać je jednoczesnemu przetworzeniu, dzięki czemu uniknie się opóźnienia w próbkowaniu poszczególnych linii pikseli, znanemu z tradycyjnych matryc CMOS.

Przykładowe porównanie nowego sensora ze standardową matrycą CMOS

Korzyści płynących z takiego rozwiązania nie trzeba chyba tłumaczyć nikomu zainteresowanemu filmowaniem. Po pierwsze, dzięki wykorzystaniu takiego sensora zniknie problem z efektem rolling shutter przy krótkich czasach migawki. Akumulacja informacji o ekspozycji wpłynąć ma również na poprawienie zakresu dynamicznego, co z kolei przełoży się na dużo większa swobodę podczas filmowania w trudnych warunkach oświetleniowych i w edycji, na etapie postprodukcji.

Na razie nie wiadomo, kiedy opisywana matryca miałaby zagościć w kamerach producenta. Więcej informacji znajdziecie na stronie serwisu Image Sensor World.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
36
0
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)