Canon pracuje nad matrycą CMOS z migawką globalną i szerokim zakresem dynamicznym

0
Maciej Luśtyk
28 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych filmowaniem. Canon pracuje nad matrycą Super 35 mm, która za sprawą nowej technologii, oprócz migawki globalnej oferować ma także dużo szerszy zakres dynamiczny.

Po raz pierwszy o nowej matrycy Canona z migawką globalną usłyszeliśmy na początku września. Lakoniczna informacja prasowa nie zdradzała jednak żadnych szczegółów. Teraz wiemy na jej temat nieco więcej. Jak informuje serwis Image Sensor World, japoński producent pracuje nad sensorem CMOS o wysokiej rozdzielczości, w formacie Super 35 mm, który wyposażony będzie w migawkę globalną i umożliwi rejestrację wideo w jakości 4K. Do tego oferować ma wyjątkowo szeroki zakres dynamiczny i niskie zaszumienie wysokich czułości.

To wszystko dzięki nowej technologii Multiple-Accumulation Shutter, która pozwalać ma na jednoczesny odczyt wielu pikseli i akumulowanie pochodzących z nich informacji w pamięci, by później poddać je jednoczesnemu przetworzeniu, dzięki czemu uniknie się opóźnienia w próbkowaniu poszczególnych linii pikseli, znanemu z tradycyjnych matryc CMOS.

Przykładowe porównanie nowego sensora ze standardową matrycą CMOS

Korzyści płynących z takiego rozwiązania nie trzeba chyba tłumaczyć nikomu zainteresowanemu filmowaniem. Po pierwsze, dzięki wykorzystaniu takiego sensora zniknie problem z efektem rolling shutter przy krótkich czasach migawki. Akumulacja informacji o ekspozycji wpłynąć ma również na poprawienie zakresu dynamicznego, co z kolei przełoży się na dużo większa swobodę podczas filmowania w trudnych warunkach oświetleniowych i w edycji, na etapie postprodukcji.

Na razie nie wiadomo, kiedy opisywana matryca miałaby zagościć w kamerach producenta. Więcej informacji znajdziecie na stronie serwisu Image Sensor World.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
5
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)