Canon pracuje nad matrycą CMOS z migawką globalną i szerokim zakresem dynamicznym

Autor: Maciej Luśtyk

28 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych filmowaniem. Canon pracuje nad matrycą Super 35 mm, która za sprawą nowej technologii, oprócz migawki globalnej oferować ma także dużo szerszy zakres dynamiczny.

Po raz pierwszy o nowej matrycy Canona z migawką globalną usłyszeliśmy na początku września. Lakoniczna informacja prasowa nie zdradzała jednak żadnych szczegółów. Teraz wiemy na jej temat nieco więcej. Jak informuje serwis Image Sensor World, japoński producent pracuje nad sensorem CMOS o wysokiej rozdzielczości, w formacie Super 35 mm, który wyposażony będzie w migawkę globalną i umożliwi rejestrację wideo w jakości 4K. Do tego oferować ma wyjątkowo szeroki zakres dynamiczny i niskie zaszumienie wysokich czułości.

To wszystko dzięki nowej technologii Multiple-Accumulation Shutter, która pozwalać ma na jednoczesny odczyt wielu pikseli i akumulowanie pochodzących z nich informacji w pamięci, by później poddać je jednoczesnemu przetworzeniu, dzięki czemu uniknie się opóźnienia w próbkowaniu poszczególnych linii pikseli, znanemu z tradycyjnych matryc CMOS.

Przykładowe porównanie nowego sensora ze standardową matrycą CMOS

Korzyści płynących z takiego rozwiązania nie trzeba chyba tłumaczyć nikomu zainteresowanemu filmowaniem. Po pierwsze, dzięki wykorzystaniu takiego sensora zniknie problem z efektem rolling shutter przy krótkich czasach migawki. Akumulacja informacji o ekspozycji wpłynąć ma również na poprawienie zakresu dynamicznego, co z kolei przełoży się na dużo większa swobodę podczas filmowania w trudnych warunkach oświetleniowych i w edycji, na etapie postprodukcji.

Na razie nie wiadomo, kiedy opisywana matryca miałaby zagościć w kamerach producenta. Więcej informacji znajdziecie na stronie serwisu Image Sensor World.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
16
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
9
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)