Canon pracuje nad matrycą CMOS z migawką globalną i szerokim zakresem dynamicznym

0

Autor: Maciej Luśtyk

28 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych filmowaniem. Canon pracuje nad matrycą Super 35 mm, która za sprawą nowej technologii, oprócz migawki globalnej oferować ma także dużo szerszy zakres dynamiczny.

Po raz pierwszy o nowej matrycy Canona z migawką globalną usłyszeliśmy na początku września. Lakoniczna informacja prasowa nie zdradzała jednak żadnych szczegółów. Teraz wiemy na jej temat nieco więcej. Jak informuje serwis Image Sensor World, japoński producent pracuje nad sensorem CMOS o wysokiej rozdzielczości, w formacie Super 35 mm, który wyposażony będzie w migawkę globalną i umożliwi rejestrację wideo w jakości 4K. Do tego oferować ma wyjątkowo szeroki zakres dynamiczny i niskie zaszumienie wysokich czułości.

To wszystko dzięki nowej technologii Multiple-Accumulation Shutter, która pozwalać ma na jednoczesny odczyt wielu pikseli i akumulowanie pochodzących z nich informacji w pamięci, by później poddać je jednoczesnemu przetworzeniu, dzięki czemu uniknie się opóźnienia w próbkowaniu poszczególnych linii pikseli, znanemu z tradycyjnych matryc CMOS.

Przykładowe porównanie nowego sensora ze standardową matrycą CMOS

Korzyści płynących z takiego rozwiązania nie trzeba chyba tłumaczyć nikomu zainteresowanemu filmowaniem. Po pierwsze, dzięki wykorzystaniu takiego sensora zniknie problem z efektem rolling shutter przy krótkich czasach migawki. Akumulacja informacji o ekspozycji wpłynąć ma również na poprawienie zakresu dynamicznego, co z kolei przełoży się na dużo większa swobodę podczas filmowania w trudnych warunkach oświetleniowych i w edycji, na etapie postprodukcji.

Na razie nie wiadomo, kiedy opisywana matryca miałaby zagościć w kamerach producenta. Więcej informacji znajdziecie na stronie serwisu Image Sensor World.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Zgłoszenia do Grand Press Photo 2021 tylko do 7 kwietnia
Zgłoszenia do Grand Press Photo 2021 tylko do 7 kwietnia
Jeszcze tylko do jutra można zgłaszać zdjęcia, reportaże, projekty dokumentalne oraz książki fotograficzne do konkursu Grand Press Photo 2021.
1
0
Czy rynek foto wreszcie się stabilizuje? Są pierwsze pozytywne sygnały
Czy rynek foto wreszcie się stabilizuje? Są pierwsze pozytywne sygnały
Pierwsze miesiące 2021 roku wskazują, że pikujący od dekady rynek sprzętu fotograficznego wydaje się wreszcie stabilizować. Ale jeszcze za wcześnie na otwieranie...
7
1
Sony pozwane przez użytkownika za domniemaną wadę migawki w A7 III
Sony pozwane przez użytkownika za domniemaną wadę migawki w A7 III
Sony przez lata umykało aferom związanym z wadami produkcyjnymi czy kontrolą jakości. Teraz w amerykańskim sądzie został złożony przeciwko firmie pozew, którego autor...
19
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)