Canon zapowiada aparat z matrycą 120 Mp i kamerę 8K

0
Maciej Luśtyk
8 Wrzesień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Raptem wczoraj Canon wzbudził sensację informacją o zakończeniu prac nad matrycą o rozdzielczości 250 megapikseli, a już dzisiaj dowiadujemy się o kolejnych rewolucyjnych nowościach, które w niedługim czasie wzbogacić mają ofertę japońskiego producenta. Nowe produkty to kamera Cinema EOS 8K, monitor referencyjny 8K i lustrzanka ze 120-megapikselową matrycą.
Wojna na megapiksele trwa w najlepsze. Wczoraj sensację wzbudziła wiadomość o wyprodukowaniu 250-megapikselowej matrycy, która będzie dostarczać obraz o rozdzielczości 19,580 x 12,600 punktów. Myśleliśmy, że minie jeszcze sporo czasu zanim zobaczymy podobne konstrukcje w aparatach na rynku. Okazuje się jednak, że kolejny po modelach 5DS i 5DS R wysokorozdzielczy aparat jest już na horyzoncie.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Canon pracuje bowiem nad lustrzanką, która wyposażona ma być matrycę CMOS o rozdzielczości 120 megapikseli. Aparat umożliwiać ma uzyskanie fenomenalnej jakości wydruków wielkoformatowych i współpracować z 60 spośród 96 obiektywów z linii Canon EF. Ciekawi jesteśmy na ile obiektywy te będą w stanie sprostać rozdzielczości oferowanej przez aparat?

Kolejną nowością nad którą pracuje producent jest kamera z serii Cinema EOS z matrycą o rozdzielczości 8K (8192 x 4320 pikseli). Urządzenie umożliwiać ma rejestrację materiału z prędkością 60 kl./s, z 13-stopniowym zakresem dynamiki. Dodatkowo cała konstrukcja ma być kompaktowa i umożliwiać łatwy transport.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W niedalekiej przyszłości pojawić ma się także monitor referencyjny o rozdzielczości 8K, który oferować ma wysoką jasność, szeroki zakres dynamiki i bogatą gamę kolorów. Zagęszczenie pikseli na matrycy sięgać ma 300 punktów na cal, co według producenta jest wartością zbliżoną do liczny receptorów ludzkiego oka i pozwoli na wyświetlanie subtelnych, niemożliwych do pokazania wcześniej zmian w oświetleniu.

Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy wspomniane urządzenia pojawią się na rynku.

Informacja prasowa:
Warszawa, 8 września 2015 r. – Firma Canon Europe poinformowała, że spółka Canon Inc. pracuje nad najnowszą kamerą systemu Cinema EOS o rozdzielczości 8K i zaawansowanym monitorem referencyjnym 8K, które będą wspierać produkcję wideo w najwyższej rozdzielczości. Firma pracuje także nad nową lustrzanką jednoobiektywową z matrycą CMOS, wyposażoną w blisko 120 mln efektywnych pikseli.

Canon, jako światowy lider w dziedzinie technologii z zakresu przetwarzania obrazu, prowadzi badania nad rozwojem urządzeń wspierających produkcje wideo, które pomogą pokonać kolejne ograniczenia. Poprzez rozszerzenie systemu Cinema EOS o rozwiązanie 8K oraz za pośrednictwem monitora referencyjnego 8K, Canon pragnie usprawnić cały proces produkcyjny, ułatwiając nie tylko rejestrację i odtwarzanie wideo w jakości 8K, ale także wesprzeć procesy konwersji obrazu 8K do 4K czy kadrowania 4K.

Nowa kamera Cinema EOS 8K będzie wyposażona w matrycę CMOS (ekwiwalent Super 35mm), która pozwoli uzyskać wysoką rozdzielczość 8192 x 4320 pikseli (około 35 milionów efektywnych pikseli) oraz bogatą gamę kolorów nawet podczas nagrywania filmów z prędkością 60 klatek na sekundę i przy 13-stopniowym zakresie dynamiki. Dodatkowo, konstrukcja kamery oraz niewielki korpus sprawią, że urządzenie będzie wyjątkowo mobilne. Z kolei mocowanie EF pozwoli korzystać z rozbudowanej oferty wymiennych obiektywów Canon EF.

Nowy monitor referencyjny 8K o ultrawysokiej rozdzielczości zostanie wyposażony w technologię przetwarzania obrazu Canon. Będzie oferował wysoką jasność, wysoki kontrast (szeroki zakres dynamiki) i szeroką gamę kolorów. Dodatkowo, gęstość rozmieszczenia pikseli na matrycy na poziomie ponad 300 pikseli na cal – zbliżona do liczby receptorów ludzkiego oka – pozwoli uzyskać wyjątkowo realistyczny obraz i umożliwi wyświetlanie subtelnych zmian w oświetleniu, co nie było wcześniej możliwe.

Oferując rozdzielczość ok. 120 efektywnych megapikseli, nowa lustrzanka będzie wyposażona w matrycę CMOS o wysokiej gęstości rozmieszczenia pikseli, co zapewni kompatybilność z serią wymiennych obiektywów Canon EF. Przy tak wysokiej rozdzielczości zdjęcia charakteryzować się będą niemal trójwymiarową strukturą, a jakość wydruku plakatów wielkoformatowych będzie doskonała – obrazy można będzie kadrować i przycinać bez utraty jakości.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus PEN E-PL10 - niewielki korpus Mikro Cztery Trzecie dla początkujących fotografów i vlogerów
Olympus PEN E-PL10 - niewielki korpus Mikro Cztery Trzecie dla początkujących fotografów i vlogerów
Miesiąc po premierze na rynkach azjatyckich model E-PL debiutuje także w europie. Jest to jednak niewielka aktualizacja względem poprzednika.
4
0
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Na rynku debiutuje druga generacja przystępnej cenowo kamerki sferycznej Theta SC. Prosta w obsłudze konstrukcja zyskała m.in. możliwość...
6
0
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)