Canon wkracza na rynek matryc. Czy już wkrótce zobaczymy 120-megapikselowy aparat?

0
Maciej Luśtyk
22 Maj 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Canon zamierza ugryźć kawałek tortu, który przywłaszczyło sobie Sony i zaczyna oferować swoje matryce zewnętrznym firmom. W ofercie znajduje się między innymi pokazywany od kilku lat 120-megapikselowy sensor, ale i inne ciekawe konstrukcje.

Obecnie Sony w swoich rękach posiada około 50-procentowy udział w światowym rynku produkcji matryc. Biorąc pod uwagę ich osiągi, nie powinno to dziwić. Już niedługo jednak rozkład sił może się zmienić. Do gry wkracza bowiem Canon. Za pośrednictwem autoryzowanego dystrybutora, firmy Phase 1 (nie mylić z producentem aparatów średnioformatowych Phase One), producent zaczął oferować właśnie swoje sensory firmom zewnętrznym.

W ofercie szczególne miejsce zajmują 3 matryce, którymi producent chwalił się na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Mamy więc 5-megapikselowy, dedykowany rozwiązaniom mobilnym sensor formatu 2/3” z migawką globalną, który pozwoli na rejestrowanie filmów z prędkością 120 kl./s i 2,2-milionową pełnoklatkową matrycę z pikselami w rozmiarze 19µm, która zapewnić ma doskonałe rezultaty pod względem filmowania w słabym świetle.

Od globalnej migawki po wysokie rozdzielczości

Jest też 120-miliony sensor APS-H, który producent pokazuje już od kilku lat przy okazji różnych targów. Z punktu widzenia fotografii ciekawa szczególnie jest właśnie ta propozycja, gdyż może otworzyć zupełnie nowe możliwości w przypadku standardowych aparatów, zwłaszcza że według specyfikacji umożliwia ona zapis z prędkością aż 9,4 kl./s.

Choć matryca została stworzona w mało popularnym obecnie formacie (APS-H), producent informuje, że możliwe jest także zamówienie sensorów o niewymienionej w ofercie specyfikacji. Prawdopodobnie więc istnieje możliwość zaadaptowania zawartej w niej technologii na potrzeby innych formatów.   Nieco ograniczająca wydaje się jedynie wielkość pojedynczych pikseli równa 2,2 µm. Biorąc jednak pod uwagę coraz doskonalsze systemy przetwarzania obrazu, już niebawem może to nie stanowić większej przeszkody.

 

Wysokorozdzielczy aparat? Na razie raczej monitoring

Czy już wkrótce zobaczymy aparat wykorzystujący możliwości matrycy? Obecnie wydaje się, że oferta Canona dedykowana jest głównie rozwiązaniom z zakresu medycyny, monitoringu, motoryzacji czy reprodukcji dzieł sztuki (w takiej konwencji przy okazji pokazów prezentowany był wspomniany 120-milionowy sensor). Prędzej czy później technologia zawita jednak prawdopodobnie i pod strzechy fotografów.

Najważniejsze jednak, że na rynku pojawia się nowy gracz z silną pozycją i dużą rozpoznawalnością. Większa konkurencja zazwyczaj wychodzi bowiem na dobre konsumentom.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem phase1vision.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)