Czytnik linii papilarnych w aparatach? Canon już nad tym pracuje

Autor: Maciej Luśtyk

30 Styczeń 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Czytniki linii papilarnych od lat są już standardem w smartfonach i laptopach. Czy jednak potrzebne są fotografom? Canon najwyraźniej myśli, że tak.

O pomyśle wprowadzenia czytników linii papilarnych w sprzęcie fotograficznym wiele razy dyskutowano już na forach internetowych, do tej pory jednak żaden z producentów nie zdecydował się na taki krok, choć rozwiązania te na porządku dziennym implementowane są w innego rodzaju elektronice. Wygląda jednak na to, że już wkrótce taki system może pojawić się w aparatach firmy Canon.

Najnowszy patent producenta zakłada umieszczenia czytnika linii papilarnych na gripie aparatu oraz w obiektywach. Oprócz oczywistej funkcji zabezpieczania sprzętu przed kradzieżą, nieuprawnionym użyciem czy przypisania go do określonej grupy użytkowników, czytnik miałby działać również na zasadzie przycisku funkcyjnego, za pomocą którego można by kontrolować na przykład ustawienia autofokusa, stabilizacji czy jakiejkolwiek innej funkcji przypisanej przez fotografa.

Schematy przedstawiające umieszczenie czytnika linii papilarnych na korpusach aparatów i obiektywów

Skuteczne zabezpieczenie?

Pozornie rozwiązanie to wydaje się ciekawe i jak pokazuje przykład smartfonów, potrafi być też użyteczne. Osobną kwestią pozostaje jednak skuteczność tego typu zabezpieczenia w przypadku kradzieży - jak wiemy, w przypadku telefonów nie stanowi to dla złodziei dużej przeszkody. Z drugiej strony ingerencja w oprogramowanie aparatu w celu zdjęcia takiej blokady będzie na pewno trudniejsza niż w przypadku smartfonów. No i co z fotografowaniem w rękawiczkach?

Póki co, to jednak tylko patent i nie wiadomo jeszcze czy pomysł ten znajdzie kiedykolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jeśli jednak tak by się stało, korzystalibyście z takiego czytnika?

Więcej informacji na temat patentu znajdziecie pod adresem pdfaiw.uspto.gov.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)