Czytnik linii papilarnych w aparatach? Canon już nad tym pracuje

Autor: Maciej Luśtyk

30 Styczeń 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Czytniki linii papilarnych od lat są już standardem w smartfonach i laptopach. Czy jednak potrzebne są fotografom? Canon najwyraźniej myśli, że tak.

O pomyśle wprowadzenia czytników linii papilarnych w sprzęcie fotograficznym wiele razy dyskutowano już na forach internetowych, do tej pory jednak żaden z producentów nie zdecydował się na taki krok, choć rozwiązania te na porządku dziennym implementowane są w innego rodzaju elektronice. Wygląda jednak na to, że już wkrótce taki system może pojawić się w aparatach firmy Canon.

Najnowszy patent producenta zakłada umieszczenia czytnika linii papilarnych na gripie aparatu oraz w obiektywach. Oprócz oczywistej funkcji zabezpieczania sprzętu przed kradzieżą, nieuprawnionym użyciem czy przypisania go do określonej grupy użytkowników, czytnik miałby działać również na zasadzie przycisku funkcyjnego, za pomocą którego można by kontrolować na przykład ustawienia autofokusa, stabilizacji czy jakiejkolwiek innej funkcji przypisanej przez fotografa.

Schematy przedstawiające umieszczenie czytnika linii papilarnych na korpusach aparatów i obiektywów

Skuteczne zabezpieczenie?

Pozornie rozwiązanie to wydaje się ciekawe i jak pokazuje przykład smartfonów, potrafi być też użyteczne. Osobną kwestią pozostaje jednak skuteczność tego typu zabezpieczenia w przypadku kradzieży - jak wiemy, w przypadku telefonów nie stanowi to dla złodziei dużej przeszkody. Z drugiej strony ingerencja w oprogramowanie aparatu w celu zdjęcia takiej blokady będzie na pewno trudniejsza niż w przypadku smartfonów. No i co z fotografowaniem w rękawiczkach?

Póki co, to jednak tylko patent i nie wiadomo jeszcze czy pomysł ten znajdzie kiedykolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jeśli jednak tak by się stało, korzystalibyście z takiego czytnika?

Więcej informacji na temat patentu znajdziecie pod adresem pdfaiw.uspto.gov.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)