Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Czytnik linii papilarnych w aparatach? Canon już nad tym pracuje

1

Autor: Maciej Luśtyk

30 Styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Czytniki linii papilarnych od lat są już standardem w smartfonach i laptopach. Czy jednak potrzebne są fotografom? Canon najwyraźniej myśli, że tak.

O pomyśle wprowadzenia czytników linii papilarnych w sprzęcie fotograficznym wiele razy dyskutowano już na forach internetowych, do tej pory jednak żaden z producentów nie zdecydował się na taki krok, choć rozwiązania te na porządku dziennym implementowane są w innego rodzaju elektronice. Wygląda jednak na to, że już wkrótce taki system może pojawić się w aparatach firmy Canon.

Najnowszy patent producenta zakłada umieszczenia czytnika linii papilarnych na gripie aparatu oraz w obiektywach. Oprócz oczywistej funkcji zabezpieczania sprzętu przed kradzieżą, nieuprawnionym użyciem czy przypisania go do określonej grupy użytkowników, czytnik miałby działać również na zasadzie przycisku funkcyjnego, za pomocą którego można by kontrolować na przykład ustawienia autofokusa, stabilizacji czy jakiejkolwiek innej funkcji przypisanej przez fotografa.

Schematy przedstawiające umieszczenie czytnika linii papilarnych na korpusach aparatów i obiektywów

Skuteczne zabezpieczenie?

Pozornie rozwiązanie to wydaje się ciekawe i jak pokazuje przykład smartfonów, potrafi być też użyteczne. Osobną kwestią pozostaje jednak skuteczność tego typu zabezpieczenia w przypadku kradzieży - jak wiemy, w przypadku telefonów nie stanowi to dla złodziei dużej przeszkody. Z drugiej strony ingerencja w oprogramowanie aparatu w celu zdjęcia takiej blokady będzie na pewno trudniejsza niż w przypadku smartfonów. No i co z fotografowaniem w rękawiczkach?

Póki co, to jednak tylko patent i nie wiadomo jeszcze czy pomysł ten znajdzie kiedykolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jeśli jednak tak by się stało, korzystalibyście z takiego czytnika?

Więcej informacji na temat patentu znajdziecie pod adresem pdfaiw.uspto.gov.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm pragnie wejść na rynek specjalistycznej fotografii średnioformatowej. Nowy model GFX100 IR pozwoli na wykonywanie zdjęć w podczerwieni nawet w rozdzielczości...
7
0
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Najnowsza kamera Sony FX6, będąca bezpośrednią konkurencją dla takich konstrukcji jak Canon C70 czy Red Komodo, ma zamiar stać się pierwszym wyborem dla twórców...
9
0
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Na ten dzień czekało pewnie wielu fanów fotografii czarno-białej. Na rynku debiutuje pełnoklatkowa Leica Q2 w wersji Monochrom, z 47-megapikselową matrycą. Zobaczcie...
29
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)