Najnowsza technologia Canona może zrewolucjonizować sposób, w jaki oglądamy wydarzenia sportowe

Autor: Michał Chrzanowski

26 Wrzesień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Canon chce przekroczyć kolejne granice obrazowania. Firma pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi “wirtualne poruszanie się po boisku“ i oglądanie wydarzenia sportowego z dowolnego kąta i punktu na boisku.

Canon pracuje nad technologią, która może zmienić sposób transmisji sportowych i zapewnić doznania „jakbyśmy znajdowali się na boisku wśród graczy“. Free Viewpoint Video System to rozwiązanie, które korzysta ze strategicznie rozmieszczonych na stadionie kamer o wysokiej rozdzielczości, wspomaganych komputerami o ogromnej mocy obliczeniowej, które na bieżąco i symultanicznie renderują pole rozgrywki. Ujęcia są natychmiastowo łączone w jeden obraz 3D. W efekcie będziemy w stanie „poruszać wirtualną kamerą“ i wybierać dowolny kąt pod jakim zechcemy oglądać wydarzenie.

Poczuj sportowe emocje

- Użytkownicy mogą swobodnie poruszać „wirtualne kamery“ w przestrzeni 3D, co daje możliwość oglądania pod różnymi kątami i punktami widzenia. System pozwala doświadczyć symulowanego fizycznego uczucia bycia pośród graczy w czasie gry - zapewnia Canon.

 

Obecnie rozwiązanie Canona jest w fazie testów. Jednak firma planuje zaprezentować Free Viewpoint Video System na Inter BEE 2017 (15-17 listopad). Poza tym trwają już rozmowy z drużynami sportowymi o ewentualnym wykorzystaniu takiego rozwiązania podczas relacjonowania meczów.

Czy w takim razie już niebawem „na własnej skórze“ poczujemy emocje sportowe? Wszystko na to wskazuje - zwłaszcza, że Canon nie jest jedynym gigantem, który pracuje nad tego typu technologią. Podobne rozwiązanie zostało zaprezentowane w połowie ubiegłego roku przez Intel - choć sprowadza się ono wyłącznie do powtórek. Firma podpisała już umowy ze stacjami telewizyjnymi relacjonującymi rozgrywki NBA, NFL, MLB oraz X Games.

Tak więc już niedługo oglądanie wydarzeń sportowych może stać się jeszcze bardziej wciągającą rozrywką.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Po mocnym odbiciu w 2022 roku, rynek aparatów fotograficznych kontynuuje pozytywny trend i się stabilizuje. To dobra prognoza na najbliższe lata, choć te mogą przynieść też masę...
17
Powiązane artykuły