Nikon patentuje dwa obiektywy: 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Czy to zapowiedź nowego bezlusterkowego systemu?

Nikon patentuje dwa obiektywy: 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Czy to zapowiedź nowego bezlusterkowego systemu?

Zazwyczaj nie piszemy o takich informacjach, jednak tym razem zrobimy wyjątek i nieco dolejemy oliwy do ognia. Nikon bowiem opatentował dwie wyjątkowo jasne stałki 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2, które mają współpracować z pełnoklatkowym bezlusterkowcem.

W połowie tego roku świat fotografii obiegła informacja jakoby Nikon prowadził zaawansowane prace nad „bezlusterkowcem, który podniesie poprzeczkę“. Dosyć szybko te doniesienia zostały także potwierdzone przez samego producenta.

- Choć szczegóły są poufne, możemy stwierdzić, że obecnie opracowujemy nowy bezlusterkowy produkt. Będzie się opierał na najmocniejszych stronach Nikona i zapewniał najwyższą wydajność, jakiej mogą oczekiwać wymagający klienci. Włączając w to także najwyższą jakość optyki, technologię przetwarzania obrazu, wytrzymałość i odporność, jak również funkcjonalność - czytamy w oficjalnym komunikacie Nikona.

Teraz jednak, jak podaje serwis Nikon Rumors, firma złożyła w Japonii patenty na dwie wyjątkowe stałki - 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Oba obiektywy mają być kompatybilne z pełnoklatkowym aparatem bezlusterkowym. Poza tym Nikon pracuje także nad nowym adapterem, dzięki któremu moglibyśmy podpiąć konstrukcje optyczne Nikkora (w tym starsze szkła) do bezlusterkowego korpusu.

Nikon 52 mm f/0.9 - diagram opatentowanego obiektywu

Nikon 36 mm f/1.2 - diagram opatentowanego obiektywu

Adapter Nikona - diagram

- Zaprezentujemy bezlusterkowca, który będzie się odwoływał do charakteru Nikona i prezentował jego najważniejsze cechy i walory. Aparat będzie lepszy od konkurentów pod wieloma względami. Korzystając z naszej technologii chcielibyśmy przewyższyć ich również w jakości optyki i obrazu.

W tym miejscu warto także wspomnieć, że Nikon nie po raz pierwszy opatentował obiektywy do pełnoklatkowego bezlusterkowca. W przeszłości firma przedstawiła licencje na dwa zoomy. Oczywiście samo złożenie patentów niczego nie gwarantuje, a już z pewnością nie zapewnia rychłego pojawienia się na rynku nowych szkieł. Niemniej jednak ten fakt w połączeniu z oficjalnym komunikatem firmy może rodzić nadzieję, że Nikon zaprezentuje pełnoklatkowy bezlusterkowy system. Kiedy to się stanie? Na razie producent nie ujawnia szczegółów.

A Wy czego byście oczekiwali od pierwszego pełnoklatkowego bezlustewrkowca Nikona?

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Olympus OM-D E-M10 Mark III - test aparatu
13 Lis 2017
Nowy bezlusterkowiec Olympusa to już trzecia odsłona jednej z najbardziej popularnych amatorskich konstrukcji na rynku. E-M10 III z jednej strony wprowadza istotne usprawnienia, z drugiej wydaje się być kierowany do mniej wymagającego odbiorcy niż poprzednik. Przekonajmy się więc, czy jest jego godnym następcą.
1
Quadralite A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
9 Lis 2017
Przedwczoraj w Krakowie odbyła się polska premiera Quadralite A1, a my mogliśmy nieco bliżej zapoznać się z tym kompaktowym rozwiązaniem. Czy jest to jedynie zewnętrzna lampa błyskowa do smartfona, a może to coś znacznie więcej? Zobaczcie sami.
1
Panasonic Lumix DMC-G9 - pierwsze wrażenia
8 Lis 2017
Spodziewaliśmy się następcy amatorskiego G80, ujrzeliśmy zaawansowany korpus dla profesjonalistów. Specyfikacja sugeruje, że G9 ma rywalizować z topowymi modelami konkurencji, wprowadza też kilka ciekawych nowości...
7
Leica DG Elmarit 200 mm f/2.8 Power O.I.S - zdjęcia przykładowe
8 Lis 2017
Podczas premiery aparatu mieliśmy także okazje wykonać pierwsze zdjęcia najnowszym, kompaktowym teleobiektywem Leica DG Elmarit 200 mm f/2.8 Power O.I.S. Zobaczcie, na co go stać.
0