Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nikon patentuje dwa obiektywy: 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Czy to zapowiedź nowego bezlusterkowego systemu?

1

Autor: Michał Chrzanowski

8 Wrzesień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Zazwyczaj nie piszemy o takich informacjach, jednak tym razem zrobimy wyjątek i nieco dolejemy oliwy do ognia. Nikon bowiem opatentował dwie wyjątkowo jasne stałki 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2, które mają współpracować z pełnoklatkowym bezlusterkowcem.

W połowie tego roku świat fotografii obiegła informacja jakoby Nikon prowadził zaawansowane prace nad „bezlusterkowcem, który podniesie poprzeczkę“. Dosyć szybko te doniesienia zostały także potwierdzone przez samego producenta.

- Choć szczegóły są poufne, możemy stwierdzić, że obecnie opracowujemy nowy bezlusterkowy produkt. Będzie się opierał na najmocniejszych stronach Nikona i zapewniał najwyższą wydajność, jakiej mogą oczekiwać wymagający klienci. Włączając w to także najwyższą jakość optyki, technologię przetwarzania obrazu, wytrzymałość i odporność, jak również funkcjonalność - czytamy w oficjalnym komunikacie Nikona.

Teraz jednak, jak podaje serwis Nikon Rumors, firma złożyła w Japonii patenty na dwie wyjątkowe stałki - 52 mm f/0.9 i 36 mm f/1.2. Oba obiektywy mają być kompatybilne z pełnoklatkowym aparatem bezlusterkowym. Poza tym Nikon pracuje także nad nowym adapterem, dzięki któremu moglibyśmy podpiąć konstrukcje optyczne Nikkora (w tym starsze szkła) do bezlusterkowego korpusu.

Nikon 52 mm f/0.9 - diagram opatentowanego obiektywu

Nikon 36 mm f/1.2 - diagram opatentowanego obiektywu

Adapter Nikona - diagram

- Zaprezentujemy bezlusterkowca, który będzie się odwoływał do charakteru Nikona i prezentował jego najważniejsze cechy i walory. Aparat będzie lepszy od konkurentów pod wieloma względami. Korzystając z naszej technologii chcielibyśmy przewyższyć ich również w jakości optyki i obrazu.

W tym miejscu warto także wspomnieć, że Nikon nie po raz pierwszy opatentował obiektywy do pełnoklatkowego bezlusterkowca. W przeszłości firma przedstawiła licencje na dwa zoomy. Oczywiście samo złożenie patentów niczego nie gwarantuje, a już z pewnością nie zapewnia rychłego pojawienia się na rynku nowych szkieł. Niemniej jednak ten fakt w połączeniu z oficjalnym komunikatem firmy może rodzić nadzieję, że Nikon zaprezentuje pełnoklatkowy bezlusterkowy system. Kiedy to się stanie? Na razie producent nie ujawnia szczegółów.

A Wy czego byście oczekiwali od pierwszego pełnoklatkowego bezlustewrkowca Nikona?

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
31
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły