Pełnoklatkowa matryca Cmosis 48 Mp z migawką globalną i zapisem wideo 8K 30 kl./s

2

Autor: Maciej Luśtyk

8 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Niedawno matrycą CMOS z migawką globalną chwalił się Canon. Zapowiadany sensor wygląda jednak skromnie w porównaniu z najnowszą produkcją firmy Cmosis.

Na razie rozdzielczość 8K zarezerwowana jest właściwie wyłącznie dla użytkowników najnowszych profesjonalnych kamer Arri i RED. Być może jednak zawita ona do filmujących aparatów szybciej niż nam się wydaje. Firma Cmosis, odpowiedzialna między innymi za dostarczanie sensorów do aparatów Leiki zaprezentowała właśnie nową pełnoklatkową matrycę z imponującą specyfikacją.

Sensor CMV50000 z pojedynczymi pikselami wielkości 4.6μm, oferować ma rozdzielczość 48 Mp (7920 x 6004 pikseli, format 4:3) przy jednoczesnym wykorzystaniu migawki globalnej, co w praktyce oznacza brak problemów z synchronizacją lampy i efektem rolling shutter podczas filmowania. A możliwości filmowe to jeden z największych atutów nowego sensora.

Matryca Cmosis wykorzystywana w aparatach Leica M

Matryca pozwalać ma na 12-bitowy zapis wideo w rozdzielczości 8K z prędkością 30 kl./s i przepływnością 830 Mbps. To wszystko przy zakresie dynamicznym rzędu 64 db. Sensor pozwalać ma także na rozszerzenie dynamiki poprzez osobne sczytywanie parzystych i nieparzystych rzędów pikseli na matrycy oraz na rejestrację wideo z prędkością 60 kl./s w jakości 4K. Oprócz tego, charakteryzować ma się wysoką czułością i dobrze radzić sobie z szumami.

Nowy produkt ma szansę namieszać na rynku filmujących aparatów. Czy jego wariację zobaczymy w nowej odsłonie modelu M? Z pewnością aparat wyposażony w takie możliwości narobiłby wokół siebie dużo szumu. Poczekamy, zobaczymy. Warto jednak wspomnieć, że jednostkowa cena sensora przynajmniej na razie raczej wyklucza jego użycie w aparatach większości producentów (3,500 euro).

Więcej informacji o nowej matrycy znajdziecie pod adresem cmosis.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Idea Content Authenticity Initiative jest prosta, jej wdrożenie może okazać się jednak dużo trudniejsze niż chciałoby Adobe.
1
0
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
13
3
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)