Pełnoklatkowa matryca Cmosis 48 Mp z migawką globalną i zapisem wideo 8K 30 kl./s

2
Maciej Luśtyk
8 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Niedawno matrycą CMOS z migawką globalną chwalił się Canon. Zapowiadany sensor wygląda jednak skromnie w porównaniu z najnowszą produkcją firmy Cmosis.

Na razie rozdzielczość 8K zarezerwowana jest właściwie wyłącznie dla użytkowników najnowszych profesjonalnych kamer Arri i RED. Być może jednak zawita ona do filmujących aparatów szybciej niż nam się wydaje. Firma Cmosis, odpowiedzialna między innymi za dostarczanie sensorów do aparatów Leiki zaprezentowała właśnie nową pełnoklatkową matrycę z imponującą specyfikacją.

Sensor CMV50000 z pojedynczymi pikselami wielkości 4.6μm, oferować ma rozdzielczość 48 Mp (7920 x 6004 pikseli, format 4:3) przy jednoczesnym wykorzystaniu migawki globalnej, co w praktyce oznacza brak problemów z synchronizacją lampy i efektem rolling shutter podczas filmowania. A możliwości filmowe to jeden z największych atutów nowego sensora.

Matryca Cmosis wykorzystywana w aparatach Leica M

Matryca pozwalać ma na 12-bitowy zapis wideo w rozdzielczości 8K z prędkością 30 kl./s i przepływnością 830 Mbps. To wszystko przy zakresie dynamicznym rzędu 64 db. Sensor pozwalać ma także na rozszerzenie dynamiki poprzez osobne sczytywanie parzystych i nieparzystych rzędów pikseli na matrycy oraz na rejestrację wideo z prędkością 60 kl./s w jakości 4K. Oprócz tego, charakteryzować ma się wysoką czułością i dobrze radzić sobie z szumami.

Nowy produkt ma szansę namieszać na rynku filmujących aparatów. Czy jego wariację zobaczymy w nowej odsłonie modelu M? Z pewnością aparat wyposażony w takie możliwości narobiłby wokół siebie dużo szumu. Poczekamy, zobaczymy. Warto jednak wspomnieć, że jednostkowa cena sensora przynajmniej na razie raczej wyklucza jego użycie w aparatach większości producentów (3,500 euro).

Więcej informacji o nowej matrycy znajdziecie pod adresem cmosis.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
18
0
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Jeśli myśleliście, że rynek fotograficzny dotknął już dna i w końcu przyjdzie czas na poprawę, mamy złą wiadomość. 2019 to kolejny rok z rzędu, w którym branża notuje...
22
27
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Nowe kierownictwo, nowe standardy produkcji, nowe podejście do marketingu i biznesu oraz zapowiedź odświeżonych obiektywów i zupełnie nowej linii szkieł - Meyer Optik...
12
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)