Pełnoklatkowa matryca Cmosis 48 Mp z migawką globalną i zapisem wideo 8K 30 kl./s

Autor: Maciej Luśtyk

8 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Niedawno matrycą CMOS z migawką globalną chwalił się Canon. Zapowiadany sensor wygląda jednak skromnie w porównaniu z najnowszą produkcją firmy Cmosis.

Na razie rozdzielczość 8K zarezerwowana jest właściwie wyłącznie dla użytkowników najnowszych profesjonalnych kamer Arri i RED. Być może jednak zawita ona do filmujących aparatów szybciej niż nam się wydaje. Firma Cmosis, odpowiedzialna między innymi za dostarczanie sensorów do aparatów Leiki zaprezentowała właśnie nową pełnoklatkową matrycę z imponującą specyfikacją.

Sensor CMV50000 z pojedynczymi pikselami wielkości 4.6μm, oferować ma rozdzielczość 48 Mp (7920 x 6004 pikseli, format 4:3) przy jednoczesnym wykorzystaniu migawki globalnej, co w praktyce oznacza brak problemów z synchronizacją lampy i efektem rolling shutter podczas filmowania. A możliwości filmowe to jeden z największych atutów nowego sensora.

Matryca Cmosis wykorzystywana w aparatach Leica M

Matryca pozwalać ma na 12-bitowy zapis wideo w rozdzielczości 8K z prędkością 30 kl./s i przepływnością 830 Mbps. To wszystko przy zakresie dynamicznym rzędu 64 db. Sensor pozwalać ma także na rozszerzenie dynamiki poprzez osobne sczytywanie parzystych i nieparzystych rzędów pikseli na matrycy oraz na rejestrację wideo z prędkością 60 kl./s w jakości 4K. Oprócz tego, charakteryzować ma się wysoką czułością i dobrze radzić sobie z szumami.

Nowy produkt ma szansę namieszać na rynku filmujących aparatów. Czy jego wariację zobaczymy w nowej odsłonie modelu M? Z pewnością aparat wyposażony w takie możliwości narobiłby wokół siebie dużo szumu. Poczekamy, zobaczymy. Warto jednak wspomnieć, że jednostkowa cena sensora przynajmniej na razie raczej wyklucza jego użycie w aparatach większości producentów (3,500 euro).

Więcej informacji o nowej matrycy znajdziecie pod adresem cmosis.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)