Animacja pokazująca różnice w działaniu matryc CMOS i CCD

Animacja pokazująca różnice w działaniu matryc CMOS i CCD
Serwis Petapixel opublikował dwie krótkie animacje autorstwa fotografa Raymonda Siri, obrazujące różnice w sposobie zapisywania obrazu między matrycami CMOS, a CCD.
Różnice w działaniu obydwu typów matryc szerzej omawialiśmy przy okazji artykułu opisującego działanie migawki elektronicznej. Zasadniczo, główną różnicą między obydwoma typami matryc jest sposób w jaki zapisują one obraz. Podczas gdy matryce CCD zapisują informacje o obrazie z całej powierzchni sensora jednocześnie, technologia użyta w matrycach CMOS sczytuje informacje o świetle kolejno z każdej linii pikseli, co wydłuża czas próbkowania i powoduje opisywany we wspomnianym artykule efekt rolling shutter.

Dla osób chcących dokładniej przyjrzeć się procesowi zapisywania informacji o obrazie przez różne typy matryc, serwis Petapixel udostępnił dwie krótkie animacje autorstwa fotografa Raymonda Siri, które prezentujemy poniżej.

Matryca CMOS:Matryca CCD:Więcej informacji znajdziecie na stronie {LNK|http://petapixel.com/2015/05/05/these-animations-show-how-cmos-and-ccd-sensors-work-and-how-they-differ/;petapixel.com

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
11
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8