Nagroda Nobla z fizyki za matrycę CCD

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano nią w sumie trzech naukowców: połowa pieniędzy przypadnie w udziale Charlesowi K. Kao za odkrycia związane ze światłowodami, natomiast drugą połówką podzielą się Willard S. Boyle i George E. Smith, którzy wynależli matrycę CCD.
Znamy laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła trzech naukowców - Charlesa K. Kao za odkrycia związane ze światłowodami i dwóch amerykańskich fizyków, Willarda S. Boyle'a i George'a E. Smitha za wynalezienie matrycy CCD.

Boyle i Smith - wynalazcy matrycy CCD

Boyle i Smith rozpoczęli prace nad półprzewodnikowym obwodem obrazującym - sensorem CCD - w 1969 roku. Pracowali wtedy w amerykańskich Bell Laboratories. Układy światłoczułych elementów pozwalających odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na nie światła początkowo były bardzo proste. Pierwsza "kamera" miała zaledwie osiem pikseli ułożonych w jednym rzędzie. Następne były już bardziej skomplikowane (100 x 100 pikseli w 1973 roku), a ich stały rozwój doprowadzil do wybuchu rewolucji cyfrowej w fotografii.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0