Nagroda Nobla z fizyki za matrycę CCD

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano nią w sumie trzech naukowców: połowa pieniędzy przypadnie w udziale Charlesowi K. Kao za odkrycia związane ze światłowodami, natomiast drugą połówką podzielą się Willard S. Boyle i George E. Smith, którzy wynależli matrycę CCD.
Znamy laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła trzech naukowców - Charlesa K. Kao za odkrycia związane ze światłowodami i dwóch amerykańskich fizyków, Willarda S. Boyle'a i George'a E. Smitha za wynalezienie matrycy CCD.

Boyle i Smith - wynalazcy matrycy CCD

Boyle i Smith rozpoczęli prace nad półprzewodnikowym obwodem obrazującym - sensorem CCD - w 1969 roku. Pracowali wtedy w amerykańskich Bell Laboratories. Układy światłoczułych elementów pozwalających odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na nie światła początkowo były bardzo proste. Pierwsza "kamera" miała zaledwie osiem pikseli ułożonych w jednym rzędzie. Następne były już bardziej skomplikowane (100 x 100 pikseli w 1973 roku), a ich stały rozwój doprowadzil do wybuchu rewolucji cyfrowej w fotografii.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0