Nagroda Nobla z fizyki za matrycę CCD

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano nią w sumie trzech naukowców: połowa pieniędzy przypadnie w udziale Charlesowi K. Kao za odkrycia związane ze światłowodami, natomiast drugą połówką podzielą się Willard S. Boyle i George E. Smith, którzy wynależli matrycę CCD.
Znamy laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła trzech naukowców - Charlesa K. Kao za odkrycia związane ze światłowodami i dwóch amerykańskich fizyków, Willarda S. Boyle'a i George'a E. Smitha za wynalezienie matrycy CCD.

Boyle i Smith - wynalazcy matrycy CCD

Boyle i Smith rozpoczęli prace nad półprzewodnikowym obwodem obrazującym - sensorem CCD - w 1969 roku. Pracowali wtedy w amerykańskich Bell Laboratories. Układy światłoczułych elementów pozwalających odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na nie światła początkowo były bardzo proste. Pierwsza "kamera" miała zaledwie osiem pikseli ułożonych w jednym rzędzie. Następne były już bardziej skomplikowane (100 x 100 pikseli w 1973 roku), a ich stały rozwój doprowadzil do wybuchu rewolucji cyfrowej w fotografii.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13