Nagroda Nobla z fizyki za matrycę CCD

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano nią w sumie trzech naukowców: połowa pieniędzy przypadnie w udziale Charlesowi K. Kao za odkrycia związane ze światłowodami, natomiast drugą połówką podzielą się Willard S. Boyle i George E. Smith, którzy wynależli matrycę CCD.
Znamy laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła trzech naukowców - Charlesa K. Kao za odkrycia związane ze światłowodami i dwóch amerykańskich fizyków, Willarda S. Boyle'a i George'a E. Smitha za wynalezienie matrycy CCD.

Boyle i Smith - wynalazcy matrycy CCD

Boyle i Smith rozpoczęli prace nad półprzewodnikowym obwodem obrazującym - sensorem CCD - w 1969 roku. Pracowali wtedy w amerykańskich Bell Laboratories. Układy światłoczułych elementów pozwalających odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na nie światła początkowo były bardzo proste. Pierwsza "kamera" miała zaledwie osiem pikseli ułożonych w jednym rzędzie. Następne były już bardziej skomplikowane (100 x 100 pikseli w 1973 roku), a ich stały rozwój doprowadzil do wybuchu rewolucji cyfrowej w fotografii.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4