Nagroda Nobla z fizyki za matrycę CCD

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano nią w sumie trzech naukowców: połowa pieniędzy przypadnie w udziale Charlesowi K. Kao za odkrycia związane ze światłowodami, natomiast drugą połówką podzielą się Willard S. Boyle i George E. Smith, którzy wynależli matrycę CCD.
Znamy laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła trzech naukowców - Charlesa K. Kao za odkrycia związane ze światłowodami i dwóch amerykańskich fizyków, Willarda S. Boyle'a i George'a E. Smitha za wynalezienie matrycy CCD.

Boyle i Smith - wynalazcy matrycy CCD

Boyle i Smith rozpoczęli prace nad półprzewodnikowym obwodem obrazującym - sensorem CCD - w 1969 roku. Pracowali wtedy w amerykańskich Bell Laboratories. Układy światłoczułych elementów pozwalających odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na nie światła początkowo były bardzo proste. Pierwsza "kamera" miała zaledwie osiem pikseli ułożonych w jednym rzędzie. Następne były już bardziej skomplikowane (100 x 100 pikseli w 1973 roku), a ich stały rozwój doprowadzil do wybuchu rewolucji cyfrowej w fotografii.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1