technologia

Wszystkie artykuły z tagiem: "technologia" w serwisie fotopolis.pl:
Naukowcy z Harvardu stworzyli nanopowłokę, która koryguje aberrację chromatyczną
Pamiętacie jeszcze metasoczewki, nad którymi pracują naukowcy z Harvardu? Na płaskie obiektywy jeszcze poczekamy, ale technologia już niedługo może być używana w celu korygowania wad optyki.
26 Lis 2018
Maciej Luśtyk
0
Sztuczna inteligencja Google potrafi ocenić walory estetyczne zdjęć. Jak wpłynie to na fotografię?
Choć gust fotograficzny jest sprawą bardzo subiektywną, Google twierdzi, że jest w stanie nauczyć maszyn trafnej oceny walorów estetycznych zdjęć i prezentuje technologię Neural Image Assessment. Jak podobne rozwiązania wpłyną na świat fotografii?
27 Gru 2017
Maciej Luśtyk
1
W jakim stopniu matryce CMOS rzeczywiście wyewoluowały na przestrzeni 10 lat?
Z roku na rok mamy do czynienia z coraz doskonalszymi sensorami, które lepiej radzą sobie w trudnych warunkach oświetleniowych i  pozwalają na większą elastyczność na etapie postprodukcji. Czy jednak sama technologia rzeczywiście poszła tak daleko do przodu?
22 Lis 2016
Maciej Luśtyk
2
Czy fotografia kolorowa została stworzona z myślą o białych ludziach?
To dość kontrowersyjna teza, jednak Vox Docs w krótkim dokumencie udowadnia, że najprawdopodobniej tak było.
23 Sie 2016
Maciej Luśtyk
3
Olympus PEN-F - historia legendy
Aparaty z linii PEN większości osób kojarzą się z niewielkimi, zaawansowanymi cyfrówkami, ale historia serii sięga aż końca lat 50. XX wieku, gdy konstrukcja pewnego młodego inżyniera wywołała niemałą rewolucję w branży fotograficznej.
1 Mar 2016
Maciej Luśtyk
0
Dziś wszyscy robią zdjęcia. Co więc czyni nas fotografami?
Gdy w młodości Ken Van Sickle mieszkał w Paryżu, ledwo było go stać na kolejne rolki filmu. Będąc na koncercie jazzowym wykonał tylko 2 zdjęcia, z czego jedno okazało się świetne. Czy dostępność fotografii cyfrowej przekłada się więc na ilość dobrych zdjęć? I co tak właściwie czyni z nas fotografów? Zobaczcie, co na ten temat sądzi fotograf z 60-letnim stażem.
18 Sty 2016
Maciej Luśtyk
0
Nad aparatem iPhone'a pracuje ponad 800 osób
Zawsze wiedzieliśmy, że kalifornijski producent przykłada dużą wagę do projektowania swojego sprzętu. Nie sądziliśmy jednak, że aż tak dużą. Okazuje się, że nad samym modułem aparatu w telefonie pracuje ponad 800 osób. Ale to nie jedyna ciekawostka dotycząca aparatów w smartfonach Apple.
22 Gru 2015
Maciej Luśtyk
0
Sony A7R II rozebrany na części pierwsze
Serwis iFixit, który zajmuje się rozkładaniem popularnego sprzętu na części w celu ocenienia stopnia trudności własnoręcznej naprawy, wziął na swój warsztat 42-megapikselowy aparat Sony A7R II, w którym fotografowie pokładają duże nadzieje. Dzięki temu zyskujemy szczegółowy obraz tego jak zbudowany jest aparat.
20 Sie 2015
Maciej Luśtyk
0
Google i MIT opracowało algorytm, który usuwa ze zdjęć odbicia
Z pewnością wiecie z jakimi problemami trzeba się zmierzyć podczas fotografowania scen przez szybę. Bez filtra polaryzacyjnego raczej nie uzyskamy klarownego obrazu pozbawionego odbić. Wygląda jednak na to, że ten stan rzeczy niebawem się zmieni. Naukowcy z MIT i Google opracowali algorytm, który automatycznie usuwa ze zdjęć odbicia i przeszkody. Robi wrażenie.
6 Sie 2015
Maciej Luśtyk
0
Jak fotoreporterzy przesyłali zdjęcia przed erą cyfryzacji?
Na stronie petapixel.com pojawił się ciekawy artykuł pozwalający nam zobaczyć w jaki sposób fotoreporterzy przesyłali zdjęcia do redakcji zanim powstał internet. Przesłanie jednego zdjęcia trwało czasem nawet godzinę.
27 Lip 2015
Maciej Luśtyk
0