Wystawa World Press Photo – od zdjęć po wydruki

Pod koniec kwietnia w poznańskim Centrum Kultury Zamek ruszyła polska wystawa zdjęć nagrodzonych w konkursie World Press Photo. Aby wielkoformatowe wydruki prezentowały się jak najlepiej, muszą zostać wykonane w jak najlepszej technologii. Zobaczcie jak powstawały wydruki na wystawę najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie.
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Jak co roku, zdjęcia nagrodzone w konkursie World Press Photo prezentowane są w formie wystawy, która przemierza niemal cały świat. Zanim jednak zostaną one udostępnione wymagającej publiczności, muszą zostać wyprodukowane. Najlepsze zdjęcia powinny być drukowane w najwyższej jakości, dlatego w tym celu wykorzystano wielkoformatowe plotery Canon z serii Océ Arizona oraz imagePROGRAF. Za cały proces odpowiedzialna była holenderska firma Eyes On Media. Zobaczcie filmik, w którym pracownicy firmy opowiadają o procesie wydruku prac na wystawę pokonkursową.

„Jakość obrazu i możliwości zastosowania urządzeń Canon serii Océ Arizona znacząco poprawiły nasze usługi druku zdjęć i pomogły w zdobyciu nowych klientów. Byliśmy zachwyceni kontaktem ze strony organizatorów World Press Photo, których podziwialiśmy przez wiele lat. Wiedzieliśmy, że wsparcie firmy Canon i urządzeń Arizona pozwoli nam wykonać to wymagające zadanie” – podsumowuje Martin Minoli, właściciel firmy Eyes On Media, której już po raz drugi organizatorzy World Press Photo powierzyli wydruk zwycięskich zdjęć.

Konkurs World Press Photo obejmuje różne kategorie tematyczne, dlatego zdjęcia są niezwykle zróżnicowane. Fotoreporterzy wykorzystują różne techniki i style, co nadaje niepowtarzalnego charakteru każdej fotografii. Z punktu widzenia produkcji wystawy krytyczna jest więc jakość oraz wierne oddanie wszystkich walorów nadesłanych fotografii. Nowa technologia wprowadzona przez firmę Canon oferuje mniej błyszczące i bardziej intensywne wykończenie odbitek, która według wielu osób, pozwala wydobyć ze zdjęć ich prawdziwą siłę wyrazu.

fot. Kacper Kowalski, z cyklu Side Effects Autorka fotografowała życie Julie Baird i jej rodziny przez 21 lat. To złożona historia, w której jest ubóstwo, narkotyki, narodziny i śmierć. Fot. Darcy Padilla, USA, Agence Vu Laurinda czeka na autobus, który zabierze ją do szkółki niedzielnej. Dziewczyna jest jedną z wielu młodych kobiet z odizolowanych społecznie środowisk w Australii, które borykają się z ubóstwem, rasizmem i uzależnieniami. Fot. Raphaela Rosella, Australia, Oculi Bracia bliźniacy Igor i Artur rozdają czekoladki kolegom, świętując w ten sposób swoje dziewiąte urodziny. Gdy mieli dwa lata, ich matka wyjechała do pracy w Moskwie, po pewnym czasie zmarła. Chłopcy nie mają ojca. Są jednymi z tysięcy dzieci wychowujących się na mołdawskiej wsi bez rodziców. Fot. Åsa Sjöström, Szwecja, Moment Agency / INSTITUTE dla Socionomen / UNICEF

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszone zostało 97912 zdjęć wykonanych przez 5692 fotografów z 131 krajów. Jury przyznało 45 nagród. Zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie, która odwiedzi 100 miast w 45 krajach na świecie, dlatego w przypadku tego projektu równie ważna co jakość, jest trwałość wydruków. W tym roku do druku i wykończenia zdjęć firma Eyes on Media plotery serii Océ Arizona, urządzenie imagePROGRAF iPF8400 oraz cyfrowy ploter tnący Océ Procut. Więcej informacji o ploterach można znaleźć na stronie firmy Canon.

Zdjęcia na poznańskiej wystawie World Press Photo 2015 można oglądać od 29 kwietnia do 21 maja 2015 roku, w godzinach 12:00 - 20:00 w Sali Wystaw oraz Holu Wielkim CK Zamek. Bilety kosztują 12 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). W tym roku wystawa pojawi się również w Krakowie (06.11 - 03.12.2015) i w Opolu (28.11 - 20.12.2015).

Więcej informacji na temat World Press Photo 2015 znajdziecie na stronie worldpressphoto.org.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Canon
logo logo
Magazyny
Zamów