Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wystawa World Press Photo – od zdjęć po wydruki

0

Autor: Maciej Luśtyk

20 Maj 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Pod koniec kwietnia w poznańskim Centrum Kultury Zamek ruszyła polska wystawa zdjęć nagrodzonych w konkursie World Press Photo. Aby wielkoformatowe wydruki prezentowały się jak najlepiej, muszą zostać wykonane w jak najlepszej technologii. Zobaczcie jak powstawały wydruki na wystawę najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie.

Jak co roku, zdjęcia nagrodzone w konkursie World Press Photo prezentowane są w formie wystawy, która przemierza niemal cały świat. Zanim jednak zostaną one udostępnione wymagającej publiczności, muszą zostać wyprodukowane. Najlepsze zdjęcia powinny być drukowane w najwyższej jakości, dlatego w tym celu wykorzystano wielkoformatowe plotery Canon z serii Océ Arizona oraz imagePROGRAF. Za cały proces odpowiedzialna była holenderska firma Eyes On Media. Zobaczcie filmik, w którym pracownicy firmy opowiadają o procesie wydruku prac na wystawę pokonkursową.

„Jakość obrazu i możliwości zastosowania urządzeń Canon serii Océ Arizona znacząco poprawiły nasze usługi druku zdjęć i pomogły w zdobyciu nowych klientów. Byliśmy zachwyceni kontaktem ze strony organizatorów World Press Photo, których podziwialiśmy przez wiele lat. Wiedzieliśmy, że wsparcie firmy Canon i urządzeń Arizona pozwoli nam wykonać to wymagające zadanie” – podsumowuje Martin Minoli, właściciel firmy Eyes On Media, której już po raz drugi organizatorzy World Press Photo powierzyli wydruk zwycięskich zdjęć.

Konkurs World Press Photo obejmuje różne kategorie tematyczne, dlatego zdjęcia są niezwykle zróżnicowane. Fotoreporterzy wykorzystują różne techniki i style, co nadaje niepowtarzalnego charakteru każdej fotografii. Z punktu widzenia produkcji wystawy krytyczna jest więc jakość oraz wierne oddanie wszystkich walorów nadesłanych fotografii. Nowa technologia wprowadzona przez firmę Canon oferuje mniej błyszczące i bardziej intensywne wykończenie odbitek, która według wielu osób, pozwala wydobyć ze zdjęć ich prawdziwą siłę wyrazu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (19)

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszone zostało 97912 zdjęć wykonanych przez 5692 fotografów z 131 krajów. Jury przyznało 45 nagród. Zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie, która odwiedzi 100 miast w 45 krajach na świecie, dlatego w przypadku tego projektu równie ważna co jakość, jest trwałość wydruków. W tym roku do druku i wykończenia zdjęć firma Eyes on Media plotery serii Océ Arizona, urządzenie imagePROGRAF iPF8400 oraz cyfrowy ploter tnący Océ Procut. Więcej informacji o ploterach można znaleźć na stronie firmy Canon.

Zdjęcia na poznańskiej wystawie World Press Photo 2015 można oglądać od 29 kwietnia do 21 maja 2015 roku, w godzinach 12:00 - 20:00 w Sali Wystaw oraz Holu Wielkim CK Zamek. Bilety kosztują 12 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). W tym roku wystawa pojawi się również w Krakowie (06.11 - 03.12.2015) i w Opolu (28.11 - 20.12.2015).

Więcej informacji na temat World Press Photo 2015 znajdziecie na stronie worldpressphoto.org.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Wybierz z nami najlepsze produkty minionego roku i pomóż ulepszać stronę Fotopolis. Głosować w plebiscycie i ankiecie można jeszcze do 9 stycznia. Każdy, kto weźmie...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)