Wystawa World Press Photo – od zdjęć po wydruki

0
Maciej Luśtyk
20 Maj 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Pod koniec kwietnia w poznańskim Centrum Kultury Zamek ruszyła polska wystawa zdjęć nagrodzonych w konkursie World Press Photo. Aby wielkoformatowe wydruki prezentowały się jak najlepiej, muszą zostać wykonane w jak najlepszej technologii. Zobaczcie jak powstawały wydruki na wystawę najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Jak co roku, zdjęcia nagrodzone w konkursie World Press Photo prezentowane są w formie wystawy, która przemierza niemal cały świat. Zanim jednak zostaną one udostępnione wymagającej publiczności, muszą zostać wyprodukowane. Najlepsze zdjęcia powinny być drukowane w najwyższej jakości, dlatego w tym celu wykorzystano wielkoformatowe plotery Canon z serii Océ Arizona oraz imagePROGRAF. Za cały proces odpowiedzialna była holenderska firma Eyes On Media. Zobaczcie filmik, w którym pracownicy firmy opowiadają o procesie wydruku prac na wystawę pokonkursową.„Jakość obrazu i możliwości zastosowania urządzeń Canon serii Océ Arizona znacząco poprawiły nasze usługi druku zdjęć i pomogły w zdobyciu nowych klientów. Byliśmy zachwyceni kontaktem ze strony organizatorów World Press Photo, których podziwialiśmy przez wiele lat. Wiedzieliśmy, że wsparcie firmy Canon i urządzeń Arizona pozwoli nam wykonać to wymagające zadanie” – podsumowuje Martin Minoli, właściciel firmy Eyes On Media, której już po raz drugi organizatorzy World Press Photo powierzyli wydruk zwycięskich zdjęć.

Konkurs World Press Photo obejmuje różne kategorie tematyczne, dlatego zdjęcia są niezwykle zróżnicowane. Fotoreporterzy wykorzystują różne techniki i style, co nadaje niepowtarzalnego charakteru każdej fotografii. Z punktu widzenia produkcji wystawy krytyczna jest więc jakość oraz wierne oddanie wszystkich walorów nadesłanych fotografii. Nowa technologia wprowadzona przez firmę Canon oferuje mniej błyszczące i bardziej intensywne wykończenie odbitek, która według wielu osób, pozwala wydobyć ze zdjęć ich prawdziwą siłę wyrazu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (19)

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszone zostało 97912 zdjęć wykonanych przez 5692 fotografów z 131 krajów. Jury przyznało 45 nagród. Zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie, która odwiedzi 100 miast w 45 krajach na świecie, dlatego w przypadku tego projektu równie ważna co jakość, jest trwałość wydruków. W tym roku do druku i wykończenia zdjęć firma Eyes on Media plotery serii Océ Arizona, urządzenie imagePROGRAF iPF8400 oraz cyfrowy ploter tnący Océ Procut. Więcej informacji o ploterach można znaleźć na stronie firmy Canon.

Zdjęcia na poznańskiej wystawie World Press Photo 2015 można oglądać od 29 kwietnia do 21 maja 2015 roku, w godzinach 12:00 - 20:00 w Sali Wystaw oraz Holu Wielkim CK Zamek. Bilety kosztują 12 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). W tym roku wystawa pojawi się również w Krakowie (06.11 - 03.12.2015) i w Opolu (28.11 - 20.12.2015).

Więcej informacji na temat World Press Photo 2015 znajdziecie na stronie worldpressphoto.org.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Punktem wyjścia dla cyklu fotografii Lola van der W. jest fascynacja jednym z najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki – Portretem Damy autorstwa Rogiera van der Weydena z 1460 roku....
29
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)