World Press Photo 2015 w Opolu

0
Maciej Luśtyk
23 Listopad 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Po Poznaniu i Krakowie przyszedł czas na Opole. Już od soboty, 28 listopada 2015 roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać zdjęcia nagrodzone w 58. edycji najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie.

Wystawa World Press Photo co roku odwiedza około 45 krajów, gdzie oglądają ją łącznie dwa miliony ludzi z całego świata. W Opolu wystawa prezentowana jest od 13 lat i na stałe wpisała się kalendarz najpopularniejszych ekspozycji w regionie.

Każdego roku niezależne międzynarodowe jury ocenia prace nadesłane przez fotografów prasowych oraz agencje z różnych stron świata. W tegorocznej edycji konkursu rywalizowało ze sobą 97,912 zdjęć, zgłoszonych przez 5692 fotografów ze 131 krajów. Zdjęcia oceniało jury pod przewodnictwem Michele McNally z The New York Times. Nagrody przyznawane były w ośmiu następujących kategoriach: Contemporary Issues, Daily Life, General News, Long-Term Projects, Nature, Portraits, Sports, Spot News.

Zdobywcą tytułu World Press Photo of the Year został Duńczyk Mads Nissen. Nagrodzona fotografia przedstawia gejowska parę - 21-letniego Jona i 25-letniego Alexa pw intymnym momencie. Zdjęcie zostało zrobione 18 maja 2014 roku w St. Petersburgu w Rosji. Dla lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych życie w Rosji jest trudne. Mniejszości seksualne doświadczają dyskryminacji prawnej i społecznej, molestowanie, a nawet brutalnych ataków przestępstw z nienawiści konserwatywnych grup religijnych i nacjonalistycznych.

Wśród tegorocznych nagrodzonych znalazł się jeden Polak. Kacper Kowalski dostał drugą nagrodę w nowej kategorii “Long-term Projects” za swój cykl “Side Effects”.

Zobacz wszystkie zdjęcia (19)

Fotografie prezentowane w ramach opolskiej wystawy World Press Photo 2015 będzie można oglądać od najbliższej soboty, 28 listopada do 20 grudnia 2015 roku w Galerii Sztuki Współczesnej przy Pl. Teatralnym 12. Wystawa czynna codziennie w godzinach 10:00-20:00. Ceny biletów wynoszą 8 (normalny) i 4 zł (ulgowy).

Więcej informacji znajdziecie na stronie galeriaopole.pl

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. A jednak to nie...
51
0
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Dobiega końca promocja, w ramach której przy zakupie określonych produktów X-Rite możecie otrzymać roczną subskrypcje Planu Fotograficznego Adobe Creative Cloud....
2
4
Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek fotograficznych ostatniego roku
Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek...
Życie Ukrainy Justyna Mielnikiewicz dokumentuje nieprzerwanie od 2008 roku. Wieloletnia praca zaowocowała wyjątkowym projektem, który pod koniec zeszłego roku został...
59
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)