World Press Photo 2015 - wyniki

0
Marcin Grabowiecki
12 Luty 2015
Artykuł na: 2-3 minuty

Przed chwilą poznaliśmy wyniki 58. edycji międzynarodowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo 2015. Autorem Zdjęcia Roku został Duńczyk Mads Nissen. Wśród nagrodzonych znalazł się jeden Polak - Kacper Kowalski.

Zobacz wszystkie zdjęcia (1)


Znamy już wyniki 58. edycji międzynarodowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo.

Zdobywcą tytułu World Press Photo of the Year 2014 został Duńczyk Mads Nissen. Nagrodzona fotografia przedstawia gejowska parę - 21-letniego Jona i 25-letniego Alexa pw intymnym momencie. Zdjęcie zostało zrobione 18 maja 2014 roku w St. Petersburgu w Rosji. Dla lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych życie w Rosji jest trudne. Mniejszości seksualne są w tym kraju dyskryminowane i zastraszane, stając się ofiarami brutalnych napadów. Zdobywca prestiżowej nagrody otrzyma 10 tysięcy euro i profesjonalny sprzęt fotograficzny firmy Canon.

W tym roku jury prestiżowego konkursu wybrało pracę, która nie dokumentuje żadnego ważnego wydarzenia z zeszłego roku. Wyłoniona z kategorii dotyczącej problemów współczesności fotografia Duńczyka porusza wątek społeczny. Dyskryminacja mniejszości seksualnych to poważny problem dotyczący nie tylko Rosji. Z tego względu portret gejów staje się symbolem ucisku całej społeczności LGBT. Nagrodzone zdjęcie jest jednak przed wszystkim intymnym i subtelnym portretem. Urzeka nastrojowym światłem i delikatnością, ulotnością zatrzymanej chwili.

Wśród nagrodzonych znalazł się jeden Polak. Kacper Kowalski dostał drugą nagrodę w nowej kategorii “Long-term Projects” za swój cykl “Side Effects”. Gratulujemy!

Na konkurs nadesłano 97912 zdjęć, które zostały zgłoszone przez 5692 fotografów ze 131 krajów. W tym roku przewodniczącym jury był Michele McNally z The New York Times.

Nagrodzone prace znajdziecie w naszej galerii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bezpłatne spotkanie z Maksymilianem i Magdaleną Rigamonti w Muzeum Powstania Warszawskiego
Bezpłatne spotkanie z Maksymilianem i Magdaleną Rigamonti w Muzeum Powstania Warszawskiego
W ramach cyklu „Decydujący moment – spotkania z mistrzami polskiej fotografii” Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje spotkania z najbardziej znanymi i...
0
0
Już dziś spotkanie z Wojciechem Plewińskim i premiera pierwszej książki WJF
Już dziś spotkanie z Wojciechem Plewińskim i premiera pierwszej książki WJF
Dziś ostatnie spotkanie z 12. edycji Wszyscy Jesteśmy Fotografii. Ze słuchaczami porozmawia jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, Wojciech Plewiński. Start o...
10
0
Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku
Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku
Kolejny raz wspólnie z magazynem Digital Camera Polska zapraszamy Was do wzięcia udziału w największym w Polsce plebiscycie fotograficznym, w którym możecie głosować...
64
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)