Akcesoria
Promocja na zestawy Ilford HP5 Plus - album na zdjęcia za 1 zł przy zakupie 3-paku
Dziś poznaliśmy wyniki kolejnej edycji najbardziej znanego na świecie konkursu fotografii prasowej World Press Photo. Tytuł „Zdjęcie Roku” przypadł pracy Madsa Nissena przedstawiającej parę gejów z Sankt Petersburga. Malarska plastyka zdjęcia, zmysłowość i spokój wydobywający się z kadru stanowią świetną, bo nieoczywistą konfrontację z zeszłorocznymi działaniami zaostrzającymi politykę wobec par homoseksualnych w Rosji.
Jak to zwykle bywa w przypadku tego konkursu, główne kategorie pokazują szybki przekrój najważniejszych wydarzeń ze świata, a tych w zeszłym roku nie brakowało. Nie możemy jednak powstrzymać wrażenia, że w tegorocznym zestawieniu brakuje jednoznacznych faworytów. Wśród nagrodzonych prac nie znajdziemy w tym roku ikonicznych, momentalnie wpisujących się w masową świadomość zdjęć, które przez lata stały się wizytówką konkursu. Szczególnie brakuje nam w tym roku wyróżniającego się zdjęcia w czerni i bieli. Nie wiemy czy rzeczywiście takich materiałów brakowało wśród prac nadesłanych na konkurs czy może spowodowane jest to działaniem jury, dla którego chęć by wybrane zdjęcia zahaczały o wszystkie najważniejsze zdarzenia zeszłego roku przeważyła nad charakterem prac.
Wyjątek stanowi zdjęcie przedstawiające dzięwczynę ranną w zamieszkach, które wybuchły w Stambule po śmierci 15-letniego uczestnika antyrządowych protestów. Zimna kolorystyka, napięcie i przykuwające uwagę spojrzenie stanowią wyrazisty komentarz dla tamtych zdarzeń i doskonale wpasowują się w dziedzictwo konkursu. Naszą uwagę przykuł również materiał poświęcony konfliktowi w Strefie Gazy. Znajdziemy tam kilka zdjęć, które bedąc bardzo dobrymi zdjęciami reportażowymi bronią się również pod względem kompozycyjnym i estetycznym.
Dużo lepiej prezentują się kategorie poświecone cyklom fotograficznym, życiu codziennemu i portretowi. Bardzo ciekawie prezentuje się oniryczny cykl poświęcony brukselskiemu, industrialnemu miasteczku Charleroi, które obecnie zmaga się z wysokim wzrostem bezrobocia i przestępczości. Do gustu przypadła nam również seria zdjęć poświęconych współczesnej Mongolii autorstwa Michele Palazzi, która w kwadratowych kadrach przemyca strzępki informacji o tym stepowym, mało znanym kraju. Warto też zaznajomić się z seriami nagrodzonymi w kategorii „Portret”. Każda opowiada unikalną, ciekawą historię. Słabiej prezentują się natomiast pojedyncze portrety nagrodzone w tegorocznym konkursie. Zdjęcie Liu Song przedstawiające dziewczynę podejrzaną o przestępstwo na tle seksualnym jeszcze jakoś się broni, reszta sprawia wrażenie przypadkowych.
Uaktualnienie:
Wspomniany wyżej cykl Giovanniego Troilo został zdyskwalifikowany za sprawą naruszenia zasad konkursu. Tym samym pierwszą nagrodę w kategorii Contemporary Issues, zdobywa laureat drugiego miejsca Giulio Di Sturco, którego cykl “Chollywood” dokumentuje rozwój chińskiego przemysłu filmowego. Więcej o całym zajściu możecie przeczytać tutaj.
To samo obserwujemy w zdjęciach poświeconych naturze oraz sportowi. Pojedyncze zdjęcia wypadają nieco blado na tle interesujących cykli.
Najmocniejszym dla nas materiałem nagrodzonym w tegorocznym konkursie jest intymny, ujmujący cykl „Family Love 1993-2014”. Darcy Padilla przez 21 lat fotografowała jedną rodzinę uczestnicząć w jej najbardziej intymnych i najcięższych momentach. Projekt niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny i stanowi wyjątkowy wgląd w codzienne, z pozoru zwyczajne sprawy oraz trudne chwile dotykające niejedną rodzinę. Chcielibyśmy widzieć więcej takich materiałów w kolejnych edycjach konkursu.
Cieszymy się również z wyróżnienia dla Kacpra Kowalskiego, którego cykl fotografii z lotu ptaka pozwala z niecodziennej perspektywy spojrzeć na związek człowieka z naszą planetą. Poniżej prezentujemy pełną listę prac nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu.
WORLD PRESS PHOTO OF THE YEAR 2014: Mads Nissen, Denmark, Scanpix/Panos Pictures
SPOT NEWS SINGLES Turcja, Agence France-Presse;
Tyler Hicks, USA, The New York Times;
Bulent Kilic, Turcja, Agence France-Presse]
SPOT NEWS STORIES France, Magnum Photos for Time;
Jérôme Sessini, France, Magnum Photos for De Standaard;
Arash Khamooshi, Iran, ISNA]
GENERAL NEWS SINGLES Russia, European Pressphoto Agency;
Massimo Sestini, Italy;
Gianfranco Tripodo, Italy, Contrasto]
GENERAL NEWS STORIES USA, Prime for National Geographic / The Washington Post;
Glenna Gordon, USA;
Sergey Ponomarev, Russia, for The New York Times]
SPORTS SINGLES China, Chengdu Economic Daily;
Al Bello, USA, Getty Images;
Mark Metcalfe, UK]
SPORTS STORIES Ireland;
Sergei Ilnitsky, Russia, European Pressphoto Agency;
Nie przyznano nagrody]
CONTEMPORARY ISSUES SINGLES Denmark, Scanpix/Panos Pictures;
Ronghui Chen, China, City Express;
Fulvio Bugani, Italy]
CONTEMPORARY ISSUES STORIES Italy, Luz Photo - dyskwalifikacja;
Giulio Di Sturco, Italy;
Tomas van Houtryve, Belgium, VII for Harper’s Magazine;
Honorable mention: Fatemeh Behboudi, Iran]
DAILY LIFE SINGLES China, Fuzhou Ping Yi Environmental Art Design;
Åsa Sjöström, Sweden, Moment Agency / INSTITUTE for Socionomen / UNICEF;
Malin Fezehai, Eritrea/Sweden, for Time]
DAILY LIFE STORIES Italy, Contrasto;
Sarker Protick, Bangladesh;
Turi Calafato, Italy]
PORTRAITS SINGLES Australia, Oculi;
Liu Song, China;
Lisa Krantz, USA, San Antonio Express-News]
PORTRAITS STORIES USA, The Clewiston News / Time;
Andy Rocchelli, Italy, Cesura;
Paolo Verzone, Italy, Agence Vu]
NATURE SINGLES China;
Ami Vitale, USA, National Geographic;
Sandra Hoyn, Germany, for Geo]
NATURE STORIES USA, for National Geographic Magazine;
Christian Ziegler, Germany, National Geographic Magazine / Geo;
Paolo Marchetti, Italy]
LONG-TERM PROJECTS USA, Agence Vu;
Kacper Kowalski, Poland, Panos Pictures;
Lu Guang, China]
Wszystkie nagrodzone prace znajdziecie na stronie: worldpressphoto.org