World Press Photo 2015 - nagrodzone prace

Prezentujemy prace nagrodzone w 58. edycji konkursu World Press Photo.
0
Maciej Luśtyk
12 Luty 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Dziś poznaliśmy wyniki kolejnej edycji najbardziej znanego na świecie konkursu fotografii prasowej World Press Photo. Tytuł „Zdjęcie Roku” przypadł pracy Madsa Nissena przedstawiającej parę gejów z Sankt Petersburga. Malarska plastyka zdjęcia, zmysłowość i spokój wydobywający się z kadru stanowią świetną, bo nieoczywistą konfrontację z zeszłorocznymi działaniami zaostrzającymi politykę wobec par homoseksualnych w Rosji.
Zobacz wszystkie zdjęcia (19)

Jak to zwykle bywa w przypadku tego konkursu, główne kategorie pokazują szybki przekrój najważniejszych wydarzeń ze świata, a tych w zeszłym roku nie brakowało. Nie możemy jednak powstrzymać wrażenia, że w tegorocznym zestawieniu brakuje jednoznacznych faworytów. Wśród nagrodzonych prac nie znajdziemy w tym roku ikonicznych, momentalnie wpisujących się w masową świadomość zdjęć, które przez lata stały się wizytówką konkursu. Szczególnie brakuje nam w tym roku wyróżniającego się zdjęcia w czerni i bieli. Nie wiemy czy rzeczywiście takich materiałów brakowało wśród prac nadesłanych na konkurs czy może spowodowane jest to działaniem jury, dla którego chęć by wybrane zdjęcia zahaczały o wszystkie najważniejsze zdarzenia zeszłego roku przeważyła nad charakterem prac.

Wyjątek stanowi zdjęcie przedstawiające dzięwczynę ranną w zamieszkach, które wybuchły w Stambule po śmierci 15-letniego uczestnika antyrządowych protestów. Zimna kolorystyka, napięcie i przykuwające uwagę spojrzenie stanowią wyrazisty komentarz dla tamtych zdarzeń i doskonale wpasowują się w dziedzictwo konkursu. Naszą uwagę przykuł również materiał poświęcony konfliktowi w Strefie Gazy. Znajdziemy tam kilka zdjęć, które bedąc bardzo dobrymi zdjęciami reportażowymi bronią się również pod względem kompozycyjnym i estetycznym.

Dużo lepiej prezentują się kategorie poświecone cyklom fotograficznym, życiu codziennemu i portretowi. Bardzo ciekawie prezentuje się oniryczny cykl poświęcony brukselskiemu, industrialnemu miasteczku Charleroi, które obecnie zmaga się z wysokim wzrostem bezrobocia i przestępczości. Do gustu przypadła nam również seria zdjęć poświęconych współczesnej Mongolii autorstwa Michele Palazzi, która w kwadratowych kadrach przemyca strzępki informacji o tym stepowym, mało znanym kraju. Warto też zaznajomić się z seriami nagrodzonymi w kategorii „Portret”. Każda opowiada unikalną, ciekawą historię. Słabiej prezentują się natomiast pojedyncze portrety nagrodzone w tegorocznym konkursie. Zdjęcie Liu Song przedstawiające dziewczynę podejrzaną o przestępstwo na tle seksualnym jeszcze jakoś się broni, reszta sprawia wrażenie przypadkowych.

Uaktualnienie:
Wspomniany wyżej cykl Giovanniego Troilo został zdyskwalifikowany za sprawą naruszenia zasad konkursu. Tym samym pierwszą nagrodę w kategorii Contemporary Issues, zdobywa laureat drugiego miejsca Giulio Di Sturco, którego cykl “Chollywood” dokumentuje rozwój chińskiego przemysłu filmowego. Więcej o całym zajściu możecie przeczytać tutaj.

To samo obserwujemy w zdjęciach poświeconych naturze oraz sportowi. Pojedyncze zdjęcia wypadają nieco blado na tle interesujących cykli.

Najmocniejszym dla nas materiałem nagrodzonym w tegorocznym konkursie jest intymny, ujmujący cykl „Family Love 1993-2014”. Darcy Padilla przez 21 lat fotografowała jedną rodzinę uczestnicząć w jej najbardziej intymnych i najcięższych momentach. Projekt niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny i stanowi wyjątkowy wgląd w codzienne, z pozoru zwyczajne sprawy oraz trudne chwile dotykające niejedną rodzinę. Chcielibyśmy widzieć więcej takich materiałów w kolejnych edycjach konkursu.

Cieszymy się również z wyróżnienia dla Kacpra Kowalskiego, którego cykl fotografii z lotu ptaka pozwala z niecodziennej perspektywy spojrzeć na związek człowieka z naszą planetą. Poniżej prezentujemy pełną listę prac nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu.

WORLD PRESS PHOTO OF THE YEAR 2014: Mads Nissen, Denmark, Scanpix/Panos Pictures

SPOT NEWS SINGLES Turcja, Agence France-Presse;
Tyler Hicks, USA, The New York Times;
Bulent Kilic, Turcja, Agence France-Presse]
SPOT NEWS STORIES France, Magnum Photos for Time;
Jérôme Sessini, France, Magnum Photos for De Standaard;
Arash Khamooshi, Iran, ISNA]
GENERAL NEWS SINGLES Russia, European Pressphoto Agency;
Massimo Sestini, Italy;
Gianfranco Tripodo, Italy, Contrasto]
GENERAL NEWS STORIES USA, Prime for National Geographic / The Washington Post;
Glenna Gordon, USA;
Sergey Ponomarev, Russia, for The New York Times]
SPORTS SINGLES China, Chengdu Economic Daily;
Al Bello, USA, Getty Images;
Mark Metcalfe, UK]
SPORTS STORIES Ireland;
Sergei Ilnitsky, Russia, European Pressphoto Agency;
Nie przyznano nagrody]
CONTEMPORARY ISSUES SINGLES Denmark, Scanpix/Panos Pictures;
Ronghui Chen, China, City Express;
Fulvio Bugani, Italy]
CONTEMPORARY ISSUES STORIES Italy, Luz Photo - dyskwalifikacja;
Giulio Di Sturco, Italy;
Tomas van Houtryve, Belgium, VII for Harper’s Magazine;
Honorable mention: Fatemeh Behboudi, Iran]
DAILY LIFE SINGLES China, Fuzhou Ping Yi Environmental Art Design;
Åsa Sjöström, Sweden, Moment Agency / INSTITUTE for Socionomen / UNICEF;
Malin Fezehai, Eritrea/Sweden, for Time]
DAILY LIFE STORIES Italy, Contrasto;
Sarker Protick, Bangladesh;
Turi Calafato, Italy]
PORTRAITS SINGLES Australia, Oculi;
Liu Song, China;
Lisa Krantz, USA, San Antonio Express-News]
PORTRAITS STORIES USA, The Clewiston News / Time;
Andy Rocchelli, Italy, Cesura;
Paolo Verzone, Italy, Agence Vu]
NATURE SINGLES China;
Ami Vitale, USA, National Geographic;
Sandra Hoyn, Germany, for Geo]
NATURE STORIES USA, for National Geographic Magazine;
Christian Ziegler, Germany, National Geographic Magazine / Geo;
Paolo Marchetti, Italy]
LONG-TERM PROJECTS USA, Agence Vu;
Kacper Kowalski, Poland, Panos Pictures;
Lu Guang, China]

Wszystkie nagrodzone prace znajdziecie na stronie: worldpressphoto.org

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Jak wygląda współczesna Julia? Oto kalendarz Pirelli 2020
Jak wygląda współczesna Julia? Oto kalendarz Pirelli 2020
„Miłość ma wiele twarzy, ale tylko jedno imię”. Najnowszy kalendarz Pirelli, za którego kształt odpowiadał Paolo Roversi to próba odnalezienia szekspirowskiej...
72
7
Oto najlepsze reportaże tego roku. Wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto najlepsze reportaże tego roku. Wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera
Ten konkurs ma nie tylko uczcić pamięć legendy fotoreportażu wojennego, lecz także inspirować, by podążać jego reporterskim śladem. Oto najlepsze zdjęcia...
249
5
Jean-Marc Caracci: „Jestem zafascynowany człowiekiem”
Jean-Marc Caracci: „Jestem zafascynowany człowiekiem”
Jego głównym przedmiotem badań fotograficznych był od zawsze człowiek, a szczególnie człowiek w mieście. Jean-Marc Caracci ukuł nawet specjalne wyrażenie: „byt...
1
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)