World Press Photo dyskwalifikuje zwycięzcę kategorii Contemporary Issues

Autor: Maciej Luśtyk

5 Marzec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Wokół tegorocznej edycji konkursu World Press Photo narosło wiele kontrowersji. Najpierw z powodu niedopuszczalnych modyfikacji odrzucono 20% prac zakwalifikowanych do finału, teraz jury konkursu zdyskwalifikowało Giovanniego Troilo za naruszenie zasad plebiscytu.

Giovanii Troilo otrzymał główną nagrodę w kategorii “Problemy współczesne” za serię zdjęć “The Dark Heart of Europe” ukazujących życie belgijskiego, postindustrialnego miasteczka Charleroi, które zmaga się ze wzrostem przestępczości i bezrobocia. Kontrowersje wokół pracy narosły zaraz po ogłoszeniu wyników, gdy władze tytułowego miasteczka zarzuciły autorowi “ustawianie” fotografii i celowe stawianie wspomnianego miejsca w złym świetle. Jury konkursu przyjrzało się sprawie, jednak z braku jednoznacznych dowodów na złamanie zasad konkursu, zarząd World Press Photo postanowił nie podejmować kroków w celu pozbawienia autora nagrody.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Wszystko zmieniło się przedwczoraj, gdy pojawiły się zarzuty sugerujące, że jedno ze zdjęć zgłoszonych do konkursu przez Troilo nie zostało zrobionych w Charleroi, a w położonej 50 km dalej Brukseli. Jury konkursu postanowiło zgłębić temat, czego efektem było pozbawienie fotografa głównej nagrody. Podczas rozmowy telefonicznej z organizatorami konkursu Giovanni Troilo przyznał się do stawianych mu zarzutów

Zdjęcia fotografa już zniknęły ze strony konkursowej, a główna nagroda powędrowała do laureata drugiego miejsca, włoskiego fotografa Giulio Di Sturco, którego cykl “Chollywood” dokumentuje rozwój chińskiego przemysłu filmowego.

W ciągu ostatnich kilku lat konkurs World Press Photo zdążył już oswoić nas z pomniejszymi kontrowersjami wybuchającymi wokół nagrodzonych prac, jednak dopiero w tym roku nabrały one konkretnego wymiaru. Zdarzenia te na nowo otwierają dyskusję na temat etyki w pracy fotoreportera jak i samej istoty reportażu. W dzisiejszych czasach, aby uzyskać zamierzony efekt coraz więcej osób ucieka się do manipulacji. Miejmy nadzieje, że nie stanie się to trendem i przy okazji kolejnych edycji WPP zobaczymy niezwykłe, szczere reportaże.

Wiecej informacji znajdziemy w oficjalnej informacji prasowej World Press Photo

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
16
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
9
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)