Akcesoria
Pexar - cyfrowa ramka fotograficzne od Lexara
Wygląda całkiem prawdopodobnie, prawda? Jeśli fotografujecie, z pewnością w tym roku rzuciło wam się w oczy zdjęcie Tima Sparka ukazujące czwórkę fotografów uciekających przed niedźwiedziem. Obraz szybko rozprzestrzenił się w sieci, robiąc furorę w mediach społecznościowych. Niestety (choć może dobrze dla osób na zdjęciu) zdjęcie okazało się fotomontażem. Fotograf postanowił dokleić niedźwiedzia by wystraszyć swoich znajomych. Abstrahując od wszystkiego, kto w takiej sytuacji robiłby zdjęcia zamiast uciekać?
Czy ktoś jest w stanie uwierzyć, że to zdjęcie rzeczywiście pokazuje Marię Skłodowską Curie? Okazuje się, że nie wszyscy mają tak wprawne oko jak my, przynajmniej w Afryce. Zdjęcie trafiło na oficjalne znaczki pocztowe w republikach Togo, Mali, Zambii i Gwinei, w dodatku bez zgody autorów. W rzeczywistości fotografia przestawia aktorkę Susan Marie Frontczak i została wykonana na potrzeby promocji przedstawienia o sławnej chemiczce.
Nieudana sztuczka magiczna? Niestety nie, chociaż prawdziwa historia zdjęcia jest równie emocjonująca. Przedstawia ono finał konfliktu między dwoma gwiazdami burleski w latach 40. XX wieku. Kobieta z siekierą nie mogła znieść faktu, że wodna scena jej rywalki znajduje się na lepszej pozycji w repertuarze. Tancerka została ukarana grzywną, a cała sprawa uznana została za zagranie marketingowe.
Zdjęcia Ziemi widzianej z kosmosu od zawsze cieszyły się popularnością. Uwierzylibyście, że to powyżej przedstawia Półwysep Indyjski w czasie hinduistycznego święta światła Diwali, podczas którego mieszkańcy dekorują budynki mieszkalne i świątynie lampionami? My też nie. Niestety nie wszyscy analizują to, co widzą przed kliknięciem przycisku “share” i tej jesieni (podobnie jak zeszłej) zdjęcie z powodzeniem popularyzowało fenomen święta w serwisach społecznościowych. Powyższy kolorowy obraz jest efektem nałożenia na siebie wielu kompozycji wykonywanych na przestrzeni kilku lat i nie ma wiele wspólnego z uroczystościami.
Na koniec prawdziwy rarytas. Czy ten miły blond fotograf czekający w kolejce na uściśnięcie ręki Ronaldowi Reaganowi podczas jego pierwszej wizy w Moskwie to w rzeczywistości młody Władimir Putin, ówczesny agent KGB? Rosja oficjalnie zaprzecza, ale zdjęcie przeżywa w internecie drugą młodość za sprawą teorii spiskowych, które wokół niego narosły. Rosyjskie służby miały rzekomo za zadanie skompromitować amerykańskiego prezydenta. Sądząc po ubiorze, skłaniamy się ku tezie, że to jednak prawdziwy fotograf