Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Technologia Content Aware wkracza do Lightrooma

0

Autor: Maciej Luśtyk

5 Listopad 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Oprócz nowości w postaci mobilnej wersji Photoshopa i oryginalnej aplikacji Photoshop Camera, Adobe wprowadziło także szereg usprawnień do poszczególnych wersji programu Lightroom. Otrzymujemy m.in. rozszerzone funkcje eksportu i wsparcie znanej z PS technologii Content Aware.

Wśród jesiennych nowości Adobe, zaprezentowanych podczas konferencji Adobe Max nie zabrakło także istotnych uaktualnień programu Lightroom. Usprawnienia otrzymał zarówno Lightroom Classic, jak i Lightroom CC oraz wersja Mobile.

Koniec z kadrowaniem brzegów panoram

Fotografów zainteresują najbardziej oczywiście nowe funkcje aplikacji Lightroom Classic, która cały czas pozostaje najbardziej rozbudowanym programem z serii. Ucieszą się zwłaszcza miłośnicy panoram. Program wprowadza bowiem technologię Content Aware (uwzględnienie zawartości) znaną z programu Photoshop, która w przypadku łączenia panoram samoczynnie wypełni braki na krawędziach kadru, co ograniczyć ma konieczność kadrowania.

Funkcja ta została wprowadzona także do programów Lightroom CC oraz Camera RAW. Jak na razie nie otrzymujemy pozostałych udogodnień płynących w wykorzystania tej technologii, z jakich możemy korzystać w Photoshopie, ale możemy spodziewać się, że będą one pojawiały się wraz z kolejnymi uaktualnieniami. Z pewnością wielu osobom ułatwiłoby to proces usuwania niechcianych obiektów ze zdjęć.

Wiele ustawień eksportu jednocześnie

Kolejną, być może nawet ważniejszą nowością są rozszerzone możliwości eksportu, a konkretnie opcja jednoczesnego eksportu całej partii materiału w różnych wariantach. Możemy więc np. jednocześnie przygotować paczkę pomniejszonych zdjęć do publikacji w internecie, jak i paczkę high resów, przeznaczonych do druku.

Opcje eksportu możemy zapisać jako osobne presety, lub skorzystać z tych oferowanych przez program. Co jednak najważniejsze, nie ma odgórnie narzuconego limitu co do liczby presetów możliwych do użycia podczas pojedynczego eksportu.

Nowości w wersjach mobilnych

Pozostałe ciekawostki dotyczą już wyłącznie aplikacji Lightroom CC i Lightroom Mobile. W przypadku tej pierwszej pojawia się funkcja interaktywnych tutoriali, które wzorem tych z z programu Photoshop Elements krok po kroku przeprowadzą początkujących przez poszczególne etapy i sposoby edycji zdjęć. Producent obiecuje, że zawartość biblioteki poradników będzie aktualizowana na porządku dziennym.

 

Oprócz tego otrzymujemy możliwość eksportu zdjęć w formacie TIF, wsparcie dla przyspieszenia sprzętowego oraz narzędzie pozwalające na migrację biblioteki z programu Photoshop Elements.

Na koniec mała, ale istotna aktualizacja dla użytkowników Lightroom Mobile korzystających z systemu iOS. Nareszcie otrzymują oni możliwość wsadowego przetwarzania plików i błyskawicznej edycji całej partii materiału przy pomocy jednakowych ustawień. Oprócz tego wersje na systemy Android i Chrome OS otrzymały także możliwość jednoczesnego eksportu wielu obrazów. Funkcja ta niedługo pojawić ma się także na systemie iOS.

Więcej informacji dotyczących nowości w pakiecie Adobe znajdziecie pod adresem theblog.adobe.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Affinity Photo, Designer i Publisher znów 3 miesiące za darmo - powraca przedłużony trial i rabaty
Affinity Photo, Designer i Publisher znów 3 miesiące za darmo - powraca przedłużony trial i rabaty
Wiosną zeszłego roku, ze względu na epidemię Serif wystartował ze świetną promocją, umożliwiając korzystanie z próbnych wersji aplikacji Affinity przez 90 dni. Teraz...
12
1
Set.a.light 3D od teraz pozwala także na symulację oświetlenia filmowego
Set.a.light 3D od teraz pozwala także na symulację oświetlenia filmowego
Najbardziej zaawansowany symulator oświetlenia studyjnego doczekał się pokaźnej aktualizacji, która pozwoli szczegółowo zaplanować oświetlenie na planie filmowym....
1
0
Capture One podniesie ceny od 11 stycznia - nawet 50% drożej
Capture One podniesie ceny od 11 stycznia - nawet 50% drożej
Oprogramowanie spod szyldu C1 nigdy nie należało do tanich, teraz jednak będzie jeszcze mniej osiągalne. Od poniedziałku1 stycznia ceny poszczególnych pakietów znacznie wzrosną.
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)