Adobe Photoshop na iPada nareszcie dostępny. Czy komputer może już pójść w odstawkę?

4
Maciej Luśtyk
5 Listopad 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Zgodnie z obietnicami Adobe zaprezentowało „mobilną” wersję najbardziej popularnego programu do obróbki zdjęć i grafiki. Photoshop on iPad miał oferować taką samą funkcjonalność, jak wersja desktopowa, czy więc zwykłe komputery możemy już odwiesić na przysłowiowy kołek?

Emocje mobilnych zapaleńców musimy niestety ostudzić. Na tę chwilę oficjalnie zaprezentowany właśnie program Photoshop on iPad nie oferuje jeszcze wielu bardziej szczegółowych funkcji standardowej wersji PS, o czym w ostatnich miesiącach informowali już beta testerzy aplikacji. Nie otrzymujemy chociażby funkcji poprawienia krawędzi zaznaczenia (Refine Edge), wprowadzonej właśnie do wersji desktopowej, wspieranej przez układ AI opcji zaznaczania obiektów (Select Subject), zaawansowanych ustawień pędzli czy - uwaga - możliwości obracania obszaru roboczego.

Nie powinniśmy jednak spisywać mobilnej wersji Photoshopa na straty. Wszystkie wspomniane wyżej opcje według zapewnień producenta już niebawem zostaną dodane do aplikacji, która zresztą ma być stale rozwijana. Poza tym już teraz Photoshop on iPad jawi się jako najbardziej zaawansowany tabletowy edytor grafiki, oferując większość funkcji z jakimi do czynienia mają na co dzień użytkownicy programu.

Photoshop on iPad to raczej ciekawy dodatek niż pełnoprawna alternatywa dla wersji standardowej. To jednak dodatek, który wielu może w zupełności wystarczyć

Mamy więc możliwość pracy na warstwach, tworzenia masek, klonowania, łatkowania czy próbkowania kolorów. Do tego szereg znanym wszystkim dobrze podstawowych ustawień edycji oraz wsparcie dla formatu PSD i integracja z biblioteką Creative Cloud, co przynajmniej w teorii powinno pozwolić fotografom na wykonywanie na tablecie wielu czynności wchodzących w proces edycji i retuszu zdjęcia. A to wszystko razem z wygodnym, dostosowanym do obsługi dotykowej interfejsem

Czy jednak jest to program, który będzie mógł w perspektywie czasu zastąpić pełną wersję programu? Zależy dla kogo. Podczas konferencji Adobe Max, twórcy programu nie ukrywali, że nie udało im się przenieść na język mobilny całej funkcjonalności standardowej wersji aplikacji, którą budowali przez ostatnie 30 lat. Ale nie takie było też ich założenie.

Photoshop on iPad ma być jej nieco uproszczoną wersją, która nie będzie odstraszać początkujących, a zawodowcom da możliwość wygodniejszej obsługi poszczególnych procesów. Twórcy chcą też rozwijać program w oparciu o to, w jaki sposób będą wykorzystywać go użytkownicy. Niemniej jednak brak styli warstw, możliwości zmiany przestrzeni kolorystycznej,  pracy z obiektami inteligentnymi czy narzędzia pióra zapewne skutecznie odstraszy bardziej zaawansowanych twórców.

Fotografowie używający programu do podstawowego retuszu powinni mieć mniejszy problem. Niestety i ci nie obejdą się w tym wypadku bez komputera. Niestety Photoshop on iPad nie pozwala na bezpośrednią edycję zdjęć RAW, a dodatkowo nie synchronizuje się z aplikacją Lightroom CC, co właściwie na tę chwilę wyklucza możliwość oparcia całej pracy o tablet. Otrzymujemy więc ciekawy dodatek do wersji desktopowej, który choć jej nie zastąpi, to pozwoli wygodnie rozsiąść się w fotelu z tabletem i przeprowadzić część edycji właśnie w taki sposób.

Cena i dostępność

Photoshop on iPad wymaga systemu iPadOS 13.1 i będzie obsługiwany przez następujące modele iPada:

  • 12,9-calowy iPad Pro
  • 10,5-calowy iPad Pro
  • 9,7-calowy iPad Pro
  • iPad (5 generacji)
  • iPad Mini (4 generacji)
  • iPad Air 2

Jeśli posiadacie aktywowaną dowolną formę Planu Fotograficznego Adobe CC, lub wykupicie go przed 31 stycznia 2020 roku, aplikację Photoshop on iPad otrzymacie za darmo. W przeciwnym wypadku, nie będzie kolorowo. Po tej dacie Photoshop on iPad oferowany będzie ramach miesięcznej subskrypcji w cenie 10 dolarów miesięcznie, lub w ramach subskrypcji na pojedynczą aplikację Photoshop (21 dolarów miesięcznie), subskrypcji na wszystkie plany (53 dolary miesięcznie) i subskrypcji na plan fotograficzny, ale z opcją obejmującą 100 GB przestrzeni w chmurze (21 dolarów miesięcznie).

Na szczęście nie trzeba decydować się od razu. Photoshop on iPad dostępny jest do pobrania w formie 30-dniowej wersji próbnej.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem adobe.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Darktable 3.0 - bezpłatna alternatywa dla Lightrooma teraz jeszcze lepsza
Darktable 3.0 - bezpłatna alternatywa dla Lightrooma teraz jeszcze lepsza
To z pewnością nie najwygodniejszy i nie najpiękniejszy edytor RAW-ów na rynku, ale za darmo oferuje funkcje, które dla wielu mogą okazać się w zupełności...
36
0
Capture One Pro 20 - nowa odsłona czołowego edytora RAW. Większa wygoda i szybkość pracy
Capture One Pro 20 - nowa odsłona czołowego edytora RAW. Większa wygoda i szybkość pracy
Phase One zaprezentowało najnowszą generację programu do edycji zdjęć, który upodobali sobie profesjonaliści. Aplikacja wprowadza ponad 10 ważnych...
28
0
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Edytor RAW o którym było w tym roku chyba najgłośniej, nareszcie dostępny jest do pobrania. Co otrzymujemy wraz z najnowszą odsłoną programu?
15
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)