Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Adobe Photoshop kończy 30 lat - szereg istotnych aktualizacji w prezencie

3

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Luty 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Photoshop kończy dziś trzydzieści lat! Z okazji tej okrągłej rocznicy Adobe wydało aktualizację aplikacji na komputery stacjonarne i iPady, która znacznie poprawiła kilka kluczowych funkcji.

Adobe postanowiło wprowadzić udoskonalenia do desktopowej wersji Photoshop CC 2020, poprawiając m.in. działanie narzędzia Content-Aware Fill, udoskonalając algorytm Lens Blur, oraz wprowadzając kilka mniejszych poprawek w obrębie interfejsu. Sprawdźmy co dokładnie nam proponuje.

Content-Aware Fill

Wcześniej, aby użyć narzędzia i dokonać równocześnie kilku zaznaczeń, musieliśmy wprowadzać zmiany pojedynczo. Teraz możemy wykonywać kilka zaznaczeń równocześnie oraz dodawać wiele wypełnień w obrębie obszaru roboczego narzędzia Content-Aware Fill (Wypełnienie z uwzględnieniem zawartości). To wszystko bez potrzeby każdorazowego zamykania danej selekcji i przechodzenia do kolejnej. Takie rozwiązanie daje nam możliwość podglądu na żywo wszystkich dokonanych zmian w edytowanym obrazie, poprawiając wygodę i skracając finalny czas edycji.

Lens Blur

Ciekawa zmiana dokonała się także w sposobie działania narzędzia Lens Blur, które teraz do wygenerowania efektu używa procesora karty graficznej (GPU) zamiast procesora głównego komputera (CPU). Technicy Adobe zastrzegają, że takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na płynność generowania obrazu oraz realizm finalnego efektu rozmycia. Może to też przyspieszyć pracę na starszych komputerach z wolniejszym procesorem, ale mocna kartą grafiki.

Lens blur przed aktualizacją

Lens blur po aktualizacji

Photoshop Project Manager Pam Clark tłumaczy, że tajemnica nowego sposobu opracowania danych dla tego narzędzia tkwi w poprawionym algorytmie zbudowanym w oparciu o badania praw fizyki i sposobie padania światła na trójwymiarowe obiekty w rzeczywistym świecie. Brzmi bardzo poważnie. Miejmy nadzieje, że za ten skomplikowany żargon będzie miał swoje odzwierciedlenie w finalnym efekcie. A wygenerowany bokeh będzie rzeczywiście przyjemniejszy dla oka i bardziej realistyczny. Efekty możecie ocenić sami na powyższych zdjęciach dostarczonych przez dewelopera aplikacji.

Użytkowanie

Miłą niespodzianką dla fanów sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, jest wprowadzenie obsługi „dark mode” wraz ze wsparciem dla wszystkich natywnych czcionek i ustawień preferencji macOS Catalina. Widać, że coraz więcej producentów oprogramowania przyzwyczaja się do dziwactw Apple i chce im wyjść naprzeciw.

Ostatnią drobną zmianą jest usprawnienie obsługi narzędzia wprowadzającego (myszki, tabletu), tak aby przewijanie i zoomowanie dużych plików odbywało się płynniej.

Nowości także na iPadzie

W związku z rosnącą liczbą użytkowników Photoshopa na iPadzie, Adobe nie zapomina także o ich wygodzie. Photoshop dla iPad dostaje nową obsługę narzędzia Object Selection Tool do kluczowania i poprawioną obsługę ustawień tekstu. Zanim przejdziemy do szczegółów polecam zapoznać się z poniższym filmikiem dostarczonym przez Adobe.

Object Selection

Jeszcze jakiś czas temu narzędzie selekcji było dostępne tylko dla użytkowników desktopowych wersji Photoshopa. Zwiększenie mocy obliczeniowej iPadów dało nam szanse na jej implementacje w oprogramowaniu i umożliwienie jednoczesnego kluczowania wielu obiektyw ze zdjęcia. To miła niespodzianka dla użytkowników ceniących sobie mobilność i przenoszących coraz większą część swojej obróbki na tablety.

Praca z tekstem

W dobie szybkiego przygotowania i obróbki zdjęć pod relacje i Instagrama, użytkownicy często maja potrzebę tworzenia materiałów zawierających tekst. Adobe wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, usprawniając funkcje obróbki i pisania tekstu. Mamy możliwość edycji warstwy tekstu dokładnie w taki sam sposób, jak jest to możliwe w wersji desktopowej (np. śledzenie, skalowanie i formatowanie liter i indeksów).

Aktualizacja

Zaktualizowana wersja programu Photoshop powinna być już dostępne dla subskrybentów w ich panelu Creative Cloud. Jeśli nie widzisz aktualizacji, spróbuj ponownie uruchomić urządzenie i ponownie sprawdzić dostępność aktualizacji w aplikacji Creative Cloud lub iOS App Store.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji
DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji
Program do edycji wideo stworzony przez Blackmagic Design coraz chętniej używany jest jako alternatywa dla Adobe Premiere Pro. Główną zaletą jest oczywiście fakt, że...
34
3
Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia
Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia
Sztuczna inteligencja porówna jasność i ostrość, oceni kolory i odrzuci zdjęcia, na których bohaterowie akurat mrugali. Brzmi jak mnóstwo oszczędzonego...
6
0
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
18
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)