Zobacz, jak Photoshop wyglądał w 1988 roku

2

Autor: Maciej Luśtyk

29 Lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

W czasach gdy do świata postprodukcji wkrada się “sztuczna inteligencja” łatwo zapomnieć jak wyglądały początki komputerowej obróbki grafiki. Ten film zabierze was w podróż po funkcjonalności aplikacji Photoshop w wersji beta z 1988 roku.

Podczas wywiadu z Ryszardem Horowitzem, który przeprowadziliśmy w 2017 roku wspomniał on, że gdy zaczynał eksperymentować z cyfrową edycją zdjęć, tak proste operacje jak obrócenie fotografii potrafiły zajmować kilka godzin. Dziś wydaje się to niemal niemożliwe. Z jednego zlecenia przynosimy niekiedy po kilka tysięcy zdjęć, a producenci prześcigają się w rozwiązaniach, które mają usprawnić proces edycji zdjęć.

Warto jednak uświadomić sobie jak długą drogę przeszliśmy i przypomnieć sobie jak wyglądała praca osób, które z rozwiązań do cyfrowej obróbki zdjęć musiały korzystać w czasach gdy technologia ta jeszcze raczkowała.

Tak 30 lat temu wyglądała rewolucja w dziedzinie edycji zdjęć

W jednym z filmów kanału Computer Clan prowadzący zabiera nas w wyjątkową podróż po meandrach wersji beta pierwszej odsłony programu Photoshop z 1988 roku. Jak w dzisiejszych czasach wypada ponad 30-letni program? Zobaczcie sami. Smaczku dodaje fakt, że aplikacja uruchomiona jest na komputerze Macintosh IIvx z 1992 roku. Otrzymujemy więc wrażenia dokładnie takie, jakich dostarczała pierwsza wersja w czasach swojej świetności.

Warto zobaczyć też rekreację pierwszej oficjalnej prezentacji możliwości programu. W roli głównej John Knoll, jeden z twórców pierwszej wersji aplikacji Photoshop.

Pierwsza dostępna komercyjne wersja programu Photoshop (v0.87) ujrzała światło dzienne w marcu 1989 roku i dystrybuowana była jako dodatek do skanera Barneyscan. Dopiero później licencję na program od twórców kupiła firma Adobe, dla której aplikacja stała się motorem napędowym na kolejnych 30 lat. Historię ewolucji programu, który zmienił oblicze pracy ze zdjęciami i grafiką przybliża krótki film kanału DigitalRev.

Krótka historia rozwoju aplikacji Photoshop

A jaka była pierwsza wersja Photoshopa, której wy używaliście?

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)