Słabe światło? To nie problem. Sztuczna inteligencja pozwoli zmienić oświetlenie po wykonaniu zdjęcia

Autor: Maciej Luśtyk

17 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Właśnie otrzymaliśmy kolejny przykład wskazujący na to, że przyszłość fotografii będzie prawdopodobnie należeć do układów SI. Naukowcy opracowali system, który jest w stanie zmienić oświetlenie portretu na etapie obróbki.

Czy w przyszłości zdjęcia będą w większości powstawać w komputerze? Bardzo możliwe. Najnowsze osiągnięcia naukowców z Google i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego pokazują, jak dużą swobodę twórczą może oferować takie podejście.

Na pewno nie raz słyszeliście o trybie Portrait Lighting, który przedstawiany był jako jedna z głównych nowości w modelu iPhone X. W teorii, bazując na mapach przestrzennych danego zdjęcia, jest on w stanie symulować różne rodzaje oświetlenia. W praktyce w większości przypadków wygląda to bardzo sztucznie, ale nie trzeba było długo czekać, byśmy zobaczyli doskonalszy przykład tego typu technologii, tym razem opartej o sieci neuronowe.

Perfekcyjne światło na zawołanie?

 

System, który zaprezentowany zostanie podczas konferencji SIGGRAPH 2019 wyuczony został na bazie zdjęć tylko 18 osób. Jednak każda z tych osób sfotografowana została z 7 różnych kątów, przy ponad 300 ustawieniach światła, padającego z różnych stron. Dzięki temu, uzyskane rezultaty możliwe są do odtworzenia na niemal dowolnym zdjęciu portretowym, bez jakichkolwiek informacji na temat przestrzenności danej sceny.

Trzeba przyznać, że niektóre z pokazanych przykładów wyglądają naprawdę imponująco, czy jednak podobna technologia już niedługo zagości w programach graficznych? Należałoby się spodziewać, że na początku podobne rozwiązanie trafi do naszych smartfonów, jako doskonalsza forma wspomnianej funkcji Portrait Lighting - jak zauważyli redaktorzy serwisu Petapixel, większość naukowców zaanagażowanych w projekt to osoby związane z działem badań firmy Google. Być może więc zobaczymy ją już w kolejnej generacji modelu Pixel.

Sztuczna inteligencja może okazać się przydatnym narzędziem w postprodukcji

Podobnym rozwiązaniem powinni być jednak zainteresowani również producenci oprogramowania do obróbki. Już dziś na systemy SI w dużej mierze stawiają twórcy programu Luminar, a nietrudno sobie wyobrazić jakie korzyści zarówno dla fotografów jak i klientów przyniosłaby możliwość zapanowania nad oświetleniem na etapie postprodukcji zdjęć. Nie porzucajcie jeszcze jednak swojego zestawu lamp - na pojawienie się podobnych rozwiązań w świecie “prawdziwej” fotografii będziemy musieli jeszcze poczekać przynajmniej kilka lat.

Więcej informacji na temat działania technologii znajdziecie pod adresem arxiv.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)