Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Reveni Labs - miniaturowy światłomierz, dzięki któremu znów weźmiesz do ręki starego analoga

5

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Reveni Labs to miniaturowe urządzenie montowane na gorącą stopkę aparatów. Światłomierz  stworzono z myślą o pracy z aparatami niewyposażonymi w pomiar światła, bądź posiadającymi nie działające już czujniki selenowe. Projekt robi furorę na Kickstarterze.

W nowych aparatach cyfrowych postęp technologiczny oraz miniaturyzacja pozwalają nam na coraz dokładniejsze pomiary światła, bez potrzeby korzystania zewnętrznych i dużych światłomierzy. Ale jak problemy z pomiarem światła rozwiązać w przypadku starych aparatów na film? Wiele z nich w ogóle nie dysponuje systemem pomiaru światła, w innych wypadkach często okazuje się, że wbudowany światłomierz już nie działa - zawarty w czujnikach pomiaru selen zwyczajnie się wyczerpał. 

Niewielkie czarne pudełeczko

Z pomocą przychodzi nam projekt kanadyjskiego inżyniera i pasjonata fotografii Matta Bechbergera. Miniaturowy, stworzony z nylonu cyfrowy światłomierz Reveni Labs o wymiarach 22,5 x 21,8 x 17,8 mm i wadze 8 gramów. Urządzenie zasilane jest jedną baterią LR44 (powszechnie znana jako bateria pastylkowa). Według pomysłodawcy ma ona wystarczyć na tysiące pomiarów (dokładne dane nie są znane).

Niewielkie urządzenie ma wbudowany wyświetlacz OLED który pozwala nam odczytać nasze pomiary. Montaż do aparatu będzie możliwy za pomocą gorącej stopki, to jednak nie jedyne rozwiązanie jakie planuje autor i konstruktor światłomierza. Na oficjalnym instagramie Reveni Labs możemy odnaleźć inne, dość oryginalne pomysłu, jak mocowanie w formie opaski bądź pierścionka. 

Co potrafi Reveni Labs?

Konstrukcja światłomierza pomimo niepozornych rozmiarów pozwala nam na pomiar światła w dwóch trybach preselekcji: przysłony bądź czasu. Urządzenie odczytuje przysłony w zakresie od f/0.7 do f/128, pomiar czasu migawki jest możliwy do ustawienia od  8 minut do 1/8000 s. Światłomierz pozwala nam na ustawienie czułości filmu w zakresie od 1 do 12800 ISO. Urządzenie okaże się więc pomocne także w przypadku fotografii otworkowej czy kolodionowej gdzie mamy do czynienia z ekstremalnie małymi przysłonami i czułościami materiałów.

Reveni Labs, jak na osprzęt ponad dwa razy mniejszy od kasety filmu 135 mm potrafi wiele, przynajmniej na papierze. Do czasu wypuszczenia pierwszych egzemplarzy nie poznamy jednak jego prawdziwych możliwości. Czy pomiar jest rzeczywiście dokładny i jak wytrzymała jest nylonowa obudowa? O tym dowiemy się dopiero gdy urządzenie trafi na rynek, czyli... nie do końca wiadomo kiedy.

Projekt światłomierza 3-krotnie przekroczył cel finansowy w niewiele ponad 18 godzin od rozpoczęcia zbiórki, co najwyraźniej zaskoczyło twórcę, który chwilowo zablokował możliwość dalszych dotacji. Jak na razie nie wiemy czy możliwość zakupu za pośrednictwem Kickstartera zostanie wznowiona ani też czy gotowy produkt będzie dystrybuowany w normalnej sprzedaży.

Cena i dostępność

Pełnoprawny model na stronie zbiórki kosztował 94 dolary (około 365 zł).

Więcej informacji o produkcie znajdziecie na stronie zbiórki kickstarter.com oraz na oficjalnym profilu na Instagramie.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
LED Newell RL10 RGB - pierścieniowa lampa światła ciągłego z predefiniowanymi efektami świetlnymi
LED Newell RL10 RGB - pierścieniowa lampa światła ciągłego z predefiniowanymi efektami świetlnymi
Miękkie światło, możliwość regulacji temperatury barwowej oraz wybór kolorów i wbudowane tryby świecenia oferuje najnowsza lampa LED Newell RL10 RGB
0
0
Benro Polaris - pierwsza elektroniczna głowica do statywu z pełną obsługą aparatu
Benro Polaris - pierwsza elektroniczna głowica do statywu z pełną obsługą aparatu
Firma Benro, jeden z największych producentów statywów, pracuje nad projektem sterowanej zdalnie głowicy statywowej, która jednocześnie oferować będzie pełne sterowanie parametrami aparatu i...
0
0
Filtr lustrzany - przebłysk geniuszu czy najbardziej niepotrzebne akcesorium roku?
Filtr lustrzany - przebłysk geniuszu czy najbardziej niepotrzebne akcesorium roku?
Reflective Filter to specjalny filtr polaryzacyjny, dzięki któremu fotografowane osoby będą mogły przejrzeć się w obiektywie fotografa. W tym szaleństwie jest...
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)