Trioplan f2.9/50 - czy legenda powróci?

Trioplan f2.9/50 - czy legenda powróci?

Firma Meyer-Optik Görlitz wystartowała w serwisie Kikstarter z kolejnym bardzo ciekawym projektem, którego celem jest wskrzeszenie kultowego obiektywu Trioplan f2.9/50.

Meyer-Optik Görlitz to znana niemiecka firma, która między innymi lubuje się w reaktywowaniu legendarnych obiektywów. Dziś za pośrednictwem popularnego serwisu Kickstarter wystartowała z kolejną kampanią społecznościową. Jej bohaterem została nowa odsłona kultowego obiektywu Trioplan f2.9/50. Dokładnie sto lat temu dostarczał on niezwykłego rozmycia dalszego planu i wyjątkowo okrągłego bokeh. W skrócie był uwielbiany nie tylko przez portrecistów, lecz także - głównie za sprawą standardowej ogniskowej 50 mm - dokumentalistów. Nowa wersja szkła ma oferować takie same doznania estetyczne współczesnym fotografom.

 

Układ optyczny Trioplana f2.9/50 nie należy do najbardziej skomplikowanych. W jego skład wchodzi trzy soczewki rozmieszczone w trzech grupach. Wszystkie elementy zostały wykonane przez Schott Glas i pokryte specjalnymi powłokami antyrefleksyjnymi, które w tym przypadku uwypuklą efekty świetlne powstałe w wyniku padania promieni na przednią soczewkę układu.

Jednak największym usprawnieniem w stosunku do pierwowzoru jest wyposażenie nowej konstrukcji w przedni element oferujący nie tylko perfekcyjnie okrągłe bokeh, lecz także możliwości makro, w tym powiększenie 1:4. Ten efekt jeszcze bardziej spotęguje kombinacja ogniskowej 50 mm, 12-listkowej przysłony o maksymalnym otworze f/2.9 oraz minimalnej odległość ostrzenia wynoszącej 25 cm. Obiektyw to także mała i kompaktowa konstrukcja - mierzy 62 x 39 mm i waży zaledwie 200 g. Będziemy mogli do niej również przymocować filtr o średnicy 35,5 mm.

Kampania na platformie Kickstarter wystartowała zaledwie kilka godzin temu, ale już teraz możemy powiedzieć, że jest bardzo owocna. Producent założył uzbieranie 50 tysięcy dolarów, jednak po zaledwie kilku godzinach trwania akcji kwota została podwojona - obecnie wynosi 115 tysięcy dolarów i wciąż rośnie. Finał zbiórki zaplanowano na 19 maja 2016 roku.

Jak obiecuje producent, nowy Trioplan f2.9/50 ma pojawić się w sprzedaży w przyszłym roku. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniem Canon EF, Nikon F, Sony E, Fujifilm X, Micro Cztery Trzecie, M42 i Leica M w cenie około $1300. Jednak osoby, które już teraz zdecydują się wesprzeć finansowo kampanię, będą mogły otrzymać swój egzemplarz za około $550. Więcej informacji możecie znaleźć na stronach www.kickstarter.com lub na www.meyer-optik-goerlitz.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12