Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Trioplan f2.9/50 - czy legenda powróci?

1

Autor: Michał Chrzanowski

14 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Firma Meyer-Optik Görlitz wystartowała w serwisie Kikstarter z kolejnym bardzo ciekawym projektem, którego celem jest wskrzeszenie kultowego obiektywu Trioplan f2.9/50.

Meyer-Optik Görlitz to znana niemiecka firma, która między innymi lubuje się w reaktywowaniu legendarnych obiektywów. Dziś za pośrednictwem popularnego serwisu Kickstarter wystartowała z kolejną kampanią społecznościową. Jej bohaterem została nowa odsłona kultowego obiektywu Trioplan f2.9/50. Dokładnie sto lat temu dostarczał on niezwykłego rozmycia dalszego planu i wyjątkowo okrągłego bokeh. W skrócie był uwielbiany nie tylko przez portrecistów, lecz także - głównie za sprawą standardowej ogniskowej 50 mm - dokumentalistów. Nowa wersja szkła ma oferować takie same doznania estetyczne współczesnym fotografom.

 

Układ optyczny Trioplana f2.9/50 nie należy do najbardziej skomplikowanych. W jego skład wchodzi trzy soczewki rozmieszczone w trzech grupach. Wszystkie elementy zostały wykonane przez Schott Glas i pokryte specjalnymi powłokami antyrefleksyjnymi, które w tym przypadku uwypuklą efekty świetlne powstałe w wyniku padania promieni na przednią soczewkę układu.

Jednak największym usprawnieniem w stosunku do pierwowzoru jest wyposażenie nowej konstrukcji w przedni element oferujący nie tylko perfekcyjnie okrągłe bokeh, lecz także możliwości makro, w tym powiększenie 1:4. Ten efekt jeszcze bardziej spotęguje kombinacja ogniskowej 50 mm, 12-listkowej przysłony o maksymalnym otworze f/2.9 oraz minimalnej odległość ostrzenia wynoszącej 25 cm. Obiektyw to także mała i kompaktowa konstrukcja - mierzy 62 x 39 mm i waży zaledwie 200 g. Będziemy mogli do niej również przymocować filtr o średnicy 35,5 mm.

Kampania na platformie Kickstarter wystartowała zaledwie kilka godzin temu, ale już teraz możemy powiedzieć, że jest bardzo owocna. Producent założył uzbieranie 50 tysięcy dolarów, jednak po zaledwie kilku godzinach trwania akcji kwota została podwojona - obecnie wynosi 115 tysięcy dolarów i wciąż rośnie. Finał zbiórki zaplanowano na 19 maja 2016 roku.

Jak obiecuje producent, nowy Trioplan f2.9/50 ma pojawić się w sprzedaży w przyszłym roku. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniem Canon EF, Nikon F, Sony E, Fujifilm X, Micro Cztery Trzecie, M42 i Leica M w cenie około $1300. Jednak osoby, które już teraz zdecydują się wesprzeć finansowo kampanię, będą mogły otrzymać swój egzemplarz za około $550. Więcej informacji możecie znaleźć na stronach www.kickstarter.com lub na www.meyer-optik-goerlitz.com.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
5
0
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)