Trioplan 50 mm f/2.8 II - stuletnia konstrukcja we współczesnej odsłonie

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

30 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Meyer Optik Görlitz prezentuje obiektyw Trioplan 50 mm f/2.8 II. To druga generacja historycznej obiektywu, dostępna na wielu mocowaniach. Są już pierwsze zdjęcia!

Trioplan 50 mm f/2,8 II to druga odsłona legendarnej stałki reaktywowanej przez niemieckiego producenta, tym razem z nową mechaniczną konstrukcją wzorowaną na modelu Trioplan 100 mm f/2.8 II.

Nowy model jest teraz minimalnie jaśniejszy, bo wersja pierwsza charakteryzowała się maksymalnym otworem względnym f/2.9 (patrz: “Meyer Optik Görlitz Trioplan 50 mm f/2.9 - klasyczny standard w nowym wydaniu”). Producent zapewnia przy tym, że Trioplan 50 f2,8 II równie wspaniale rysuje charakterystyczny bokeh, przypominający bańki mydlane, a na krótszych dystansach powstają w nim lekkie zawirowanie obrazu.

Minimalna odległość ostrzenia wynosi 40 cm. Obiektyw współpracuje z nakręcanymi filtrami o średnicy 52 mm.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Cena i dostępność

Jak na tak prostą konstrukcję, Trioplan 50 mm f/2,8 nie jest tani. Kosztuje 876.34 euro (ok. 4000 zł). Zamówienia już można składać na stronie producenta.

Jak wszystkie obecne obiektywy Meyer Optik Görlitz, Trioplan 50 f2,8 II został zaprojektowany do matryc pełnoklatkowych, ale może oczywiście być również używany w aparatach z mniejszymi przetwornikami. Dostępne mocowania to: Canon EF, Nikon F, Fujifilm X, Sony E, Pentax K, M42, Micro 4/3, Leica M i Leica L.

To nie koniec klasyki

Przy okazji tej premiery, producent zdradził dalsze plany. Niedługo mają zostać zaprezentowane kolejne perełki: Primoplan 75 mm f/1.9 II i Primoplan 58 mm f/1.9. Czekamy z niecierpliwością.

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Do 27 czerwca 2021 roku wszystkie kinematograficzne obiektywy Irix z mocowaniami Canon EF i Canon RF można nabyć o 500 zł taniej.
0
0
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Producent obiektywów efektowych Lensbaby znów daje o sobie znać. Tym razem ma do zaoferowania dwa „obiektywy” otworkowe w wariantach 16 i 50 mm.
0
0
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0