Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Meyer Optik Gorlitz Lydith 30 mm f/3.5 II - klasyka w nowej odsłonie

0

Autor: Maciej Luśtyk

25 Sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Niemiecki producent pokazuje nowe wcielenie niewielkiego, manualnego obiektywu Lydith, który tym razem oferować ma zupełnie nowy układ optyczny.

Szkło Lydith 30 mm f/3.5 II, będące współczesnym wcieleniem obiektywu z 1964 roku, mieliśmy okazję poznać już w 2017 jeszcze za sprawą starego kierownictwa firmy. Jednak w związku z problemami finansowymi, niewiele osób miało okazję ujrzeć go na oczy. Nowy zarząd obiecywał rewizję technologii i aktualizację poszczególnych obiektywów. I tak oto otrzymujemy nową wersję obiektywu, która choć nazwana tak samo, oferować ma nowy, ulepszony układ optyczny.

Jaki dokładnie? Tego niestety nie wiemy, gdyż producent nie zdecydował się udostępnić tej informacji (oryginał oferował 5 soczewek w 5 grupach). Wiadomo jedynie, że nowe szkło ma być ostrzejsze i lepiej radzić sobie z reprodukcją kolorów. Ma oferować także bardziej precyzyjne pierścienie ostrości i przysłony.

Lepsza optyka, ale brak elektroniki i wyłącznie bezstopniowa przysłona

Obiektyw umożliwia bezstopniową regulację przysłony w zakresie f/3.5-f/16 i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 15 cm. Pozwoli też na nakręcenie filtrów o średnicy 52 mm. Lydith 30 mm f/3.5 II spodobać ma się również użytkownikom aparatów APS-C, którym zaoferuje ekwiwalent 45 mm.

Otrzymujemy też metalowy, kompaktowy tubus, który jednak pozbawiony jest jakiejkolwiek elektroniki, co oznacza konieczność fotografowania w pełnym manualu, a także brak możliwości sterowania przysłoną z poziomu aparatu i zapisania pełnych danych EXIF. Pracy fotograficznej nie ułatwi też działająca wyłącznie w trybie bezstopniowym przysłona, ale ta funkcja może akurat spodobać się niektórym filmującym.

Cena i dostępność

Obiektyw Meyer Optik Gorlitz Lydith 30 mm f/3.5 II dostępny jest do kupienia w wersjach z mocowaniami: Canon EF, Fujifilm X, Leica L, Leica M, M42, MFT, Nikon F, Pentax K i Sony E, w cenie 876 euro (około 3850 zł). Do tego należy jeszcze doliczyć koszty wysyłki.

Więcej informacji znajdziecie na stronie meyer-optik-goerlitz.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Po kompaktowym obiektywie 45 mm f/2.8 DG DN, Sigma szykuje premierę trzech kolejnych niewielkich obiektywów do bezlusterkowców - modeli 24 mm f/3.5 DG DN, 35 mm f/2 DG...
12
0
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Wyciekły informacje na temat nowego obiektywu zoom Tamron, który oferując ekwiwalent ogniskowych 25-105 mm i dużą jasność, ma szansę przynieść rewolucję w systemach...
20
15
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina zaprezentowała szerokokątny zoom nowej generacji. Model z serii ATX-i dostępny jest w wersji z bagnetami Canon EF oraz Nikon F ma do zaoferowania
0
0
Powiązane artykuły