Meyer Optik Gorlitz Lydith 30 mm f/3.5 II - klasyka w nowej odsłonie

0

Autor: Maciej Luśtyk

25 Sierpień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Niemiecki producent pokazuje nowe wcielenie niewielkiego, manualnego obiektywu Lydith, który tym razem oferować ma zupełnie nowy układ optyczny.

Szkło Lydith 30 mm f/3.5 II, będące współczesnym wcieleniem obiektywu z 1964 roku, mieliśmy okazję poznać już w 2017 jeszcze za sprawą starego kierownictwa firmy. Jednak w związku z problemami finansowymi, niewiele osób miało okazję ujrzeć go na oczy. Nowy zarząd obiecywał rewizję technologii i aktualizację poszczególnych obiektywów. I tak oto otrzymujemy nową wersję obiektywu, która choć nazwana tak samo, oferować ma nowy, ulepszony układ optyczny.

Jaki dokładnie? Tego niestety nie wiemy, gdyż producent nie zdecydował się udostępnić tej informacji (oryginał oferował 5 soczewek w 5 grupach). Wiadomo jedynie, że nowe szkło ma być ostrzejsze i lepiej radzić sobie z reprodukcją kolorów. Ma oferować także bardziej precyzyjne pierścienie ostrości i przysłony.

Lepsza optyka, ale brak elektroniki i wyłącznie bezstopniowa przysłona

Obiektyw umożliwia bezstopniową regulację przysłony w zakresie f/3.5-f/16 i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 15 cm. Pozwoli też na nakręcenie filtrów o średnicy 52 mm. Lydith 30 mm f/3.5 II spodobać ma się również użytkownikom aparatów APS-C, którym zaoferuje ekwiwalent 45 mm.

Otrzymujemy też metalowy, kompaktowy tubus, który jednak pozbawiony jest jakiejkolwiek elektroniki, co oznacza konieczność fotografowania w pełnym manualu, a także brak możliwości sterowania przysłoną z poziomu aparatu i zapisania pełnych danych EXIF. Pracy fotograficznej nie ułatwi też działająca wyłącznie w trybie bezstopniowym przysłona, ale ta funkcja może akurat spodobać się niektórym filmującym.

Cena i dostępność

Obiektyw Meyer Optik Gorlitz Lydith 30 mm f/3.5 II dostępny jest do kupienia w wersjach z mocowaniami: Canon EF, Fujifilm X, Leica L, Leica M, M42, MFT, Nikon F, Pentax K i Sony E, w cenie 876 euro (około 3850 zł). Do tego należy jeszcze doliczyć koszty wysyłki.

Więcej informacji znajdziecie na stronie meyer-optik-goerlitz.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Powiązane artykuły