Meyer Optik Gorlitz Lydith 30 mm f/3.5 II - klasyka w nowej odsłonie

Autor: Maciej Luśtyk

25 Sierpień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Niemiecki producent pokazuje nowe wcielenie niewielkiego, manualnego obiektywu Lydith, który tym razem oferować ma zupełnie nowy układ optyczny.

Szkło Lydith 30 mm f/3.5 II, będące współczesnym wcieleniem obiektywu z 1964 roku, mieliśmy okazję poznać już w 2017 jeszcze za sprawą starego kierownictwa firmy. Jednak w związku z problemami finansowymi, niewiele osób miało okazję ujrzeć go na oczy. Nowy zarząd obiecywał rewizję technologii i aktualizację poszczególnych obiektywów. I tak oto otrzymujemy nową wersję obiektywu, która choć nazwana tak samo, oferować ma nowy, ulepszony układ optyczny.

Jaki dokładnie? Tego niestety nie wiemy, gdyż producent nie zdecydował się udostępnić tej informacji (oryginał oferował 5 soczewek w 5 grupach). Wiadomo jedynie, że nowe szkło ma być ostrzejsze i lepiej radzić sobie z reprodukcją kolorów. Ma oferować także bardziej precyzyjne pierścienie ostrości i przysłony.

Lepsza optyka, ale brak elektroniki i wyłącznie bezstopniowa przysłona

Obiektyw umożliwia bezstopniową regulację przysłony w zakresie f/3.5-f/16 i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 15 cm. Pozwoli też na nakręcenie filtrów o średnicy 52 mm. Lydith 30 mm f/3.5 II spodobać ma się również użytkownikom aparatów APS-C, którym zaoferuje ekwiwalent 45 mm.

Otrzymujemy też metalowy, kompaktowy tubus, który jednak pozbawiony jest jakiejkolwiek elektroniki, co oznacza konieczność fotografowania w pełnym manualu, a także brak możliwości sterowania przysłoną z poziomu aparatu i zapisania pełnych danych EXIF. Pracy fotograficznej nie ułatwi też działająca wyłącznie w trybie bezstopniowym przysłona, ale ta funkcja może akurat spodobać się niektórym filmującym.

Cena i dostępność

Obiektyw Meyer Optik Gorlitz Lydith 30 mm f/3.5 II dostępny jest do kupienia w wersjach z mocowaniami: Canon EF, Fujifilm X, Leica L, Leica M, M42, MFT, Nikon F, Pentax K i Sony E, w cenie 876 euro (około 3850 zł). Do tego należy jeszcze doliczyć koszty wysyłki.

Więcej informacji znajdziecie na stronie meyer-optik-goerlitz.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Popularny lustrzankowy zoom dla amatorów fotografii wchodzi na rynek w wersji do bezlusterkowców. Nowy Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 ma oferować duży zasięg i małą wagę, choć jest większy i cięższy...
1
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
18
Powiązane artykuły