Naukowcy opracowali prototypowe szkło kontaktowe z funkcją zoomu

0
Michał Chrzanowski
31 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Amerykańscy naukowcy opracowali i stworzyli specjalne szkło kontaktowe, które zapewni możliwość natychmiastowego przybliżenia obrazu za pomocą mrugnięcia powieką.

Do tej pory tego typu nowinki technologiczne mogliśmy podziwiać w filmach lub serialach Sci-Fi, jak chociażby popularny Black Mirror. Jednak prezentowana w nich przyszłość i związek człowieka z technologią jest bliższa niż mogło nam się wydawać.

Naukowcy z University of California San Diego zaprojektowali i opracowali specjalne szkło kontaktowe, które umożliwia natychmiastowe przybliżenie obrazu. Niemniej podobne rozwiązanie było już zaprezentowane w 2013 i umożliwiało 2.8x zoom, ale inżynierowie z UCSD poszli o krok dalej.

Opracowane rozwiązanie nie tylko umożliwi funkcjonalne przybliżenie poprzez podwójne mrugnięcie, lecz także pozwoli na kontrolę i „poruszanie się po obrazie“ za pomocą ruchu oka, czego nikt wcześniej nigdy nie dokonał. Sama technologia składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest soczewka, która imituje ludzkie oko. Warstwy rozciągliwego polimeru zastępują tkankę organiczną i zmieniają swoją strukturę po przejściu impulsu elektrycznego. W efekcie warstwy rozszerzają się lub kurczą, co powoduje, że soczewka jest grubsza lub cieńsza i zasadniczo tworzy dłuższą lub krótszą ogniskową. Drugą część soczewki kontaktowej stanowi elektronika i system sterowania, który wykrywa mrugnięcie i ruch gałki ocznej.

Zaproponowane rozwiązanie jest obecnie w fazie zaawansowanych testów przed zminiaturyzowaniem, by człowiek faktycznie mógł z niego skorzystać jak z typowego szkła kontaktowego zakładanego na oko. Jednak, jak zaznaczają naukowcy, do tego jeszcze długa droga.

Po więcej szczegółów o tym rozwiązaniu i samej technologii odsyłamy do artykułu „A Biomimetic Soft Lens Controlled by Electrooculographic Signal“.

zdjęcie główne: Motah | Unsplash.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Po raz kolejny do prestiżowej branżowej nagrody w kategorii Sztuk Wizualnych nominowany jest fotograf. W tym roku o laur powalczy Weronika Gęsicka.
20
3
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Dziś układy wytrenowane w oparciu o sieci neuronowe są podstawą większości nowych technologii. Dlaczego więc tak powolnie wkraczają one na rynek aparatów...
13
6
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
41
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)