Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Naukowcy opracowali prototypowe szkło kontaktowe z funkcją zoomu

0

Autor: Michał Chrzanowski

31 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Amerykańscy naukowcy opracowali i stworzyli specjalne szkło kontaktowe, które zapewni możliwość natychmiastowego przybliżenia obrazu za pomocą mrugnięcia powieką.

Do tej pory tego typu nowinki technologiczne mogliśmy podziwiać w filmach lub serialach Sci-Fi, jak chociażby popularny Black Mirror. Jednak prezentowana w nich przyszłość i związek człowieka z technologią jest bliższa niż mogło nam się wydawać.

Naukowcy z University of California San Diego zaprojektowali i opracowali specjalne szkło kontaktowe, które umożliwia natychmiastowe przybliżenie obrazu. Niemniej podobne rozwiązanie było już zaprezentowane w 2013 i umożliwiało 2.8x zoom, ale inżynierowie z UCSD poszli o krok dalej.

Opracowane rozwiązanie nie tylko umożliwi funkcjonalne przybliżenie poprzez podwójne mrugnięcie, lecz także pozwoli na kontrolę i „poruszanie się po obrazie“ za pomocą ruchu oka, czego nikt wcześniej nigdy nie dokonał. Sama technologia składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest soczewka, która imituje ludzkie oko. Warstwy rozciągliwego polimeru zastępują tkankę organiczną i zmieniają swoją strukturę po przejściu impulsu elektrycznego. W efekcie warstwy rozszerzają się lub kurczą, co powoduje, że soczewka jest grubsza lub cieńsza i zasadniczo tworzy dłuższą lub krótszą ogniskową. Drugą część soczewki kontaktowej stanowi elektronika i system sterowania, który wykrywa mrugnięcie i ruch gałki ocznej.

Zaproponowane rozwiązanie jest obecnie w fazie zaawansowanych testów przed zminiaturyzowaniem, by człowiek faktycznie mógł z niego skorzystać jak z typowego szkła kontaktowego zakładanego na oko. Jednak, jak zaznaczają naukowcy, do tego jeszcze długa droga.

Po więcej szczegółów o tym rozwiązaniu i samej technologii odsyłamy do artykułu „A Biomimetic Soft Lens Controlled by Electrooculographic Signal“.

zdjęcie główne: Motah | Unsplash.com

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Na polskim rynku agencyjno-produkcyjnym dochodzi do ciekawej fuzji. Od teraz LAF AM i Masik Production bedą działać pod wspólnym szyldem Visual Crafters, który ma być...
3
0
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
33
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)