Naukowcy opracowali prototypowe szkło kontaktowe z funkcją zoomu

0
Michał Chrzanowski
31 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Amerykańscy naukowcy opracowali i stworzyli specjalne szkło kontaktowe, które zapewni możliwość natychmiastowego przybliżenia obrazu za pomocą mrugnięcia powieką.

Do tej pory tego typu nowinki technologiczne mogliśmy podziwiać w filmach lub serialach Sci-Fi, jak chociażby popularny Black Mirror. Jednak prezentowana w nich przyszłość i związek człowieka z technologią jest bliższa niż mogło nam się wydawać.

Naukowcy z University of California San Diego zaprojektowali i opracowali specjalne szkło kontaktowe, które umożliwia natychmiastowe przybliżenie obrazu. Niemniej podobne rozwiązanie było już zaprezentowane w 2013 i umożliwiało 2.8x zoom, ale inżynierowie z UCSD poszli o krok dalej.

Opracowane rozwiązanie nie tylko umożliwi funkcjonalne przybliżenie poprzez podwójne mrugnięcie, lecz także pozwoli na kontrolę i „poruszanie się po obrazie“ za pomocą ruchu oka, czego nikt wcześniej nigdy nie dokonał. Sama technologia składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest soczewka, która imituje ludzkie oko. Warstwy rozciągliwego polimeru zastępują tkankę organiczną i zmieniają swoją strukturę po przejściu impulsu elektrycznego. W efekcie warstwy rozszerzają się lub kurczą, co powoduje, że soczewka jest grubsza lub cieńsza i zasadniczo tworzy dłuższą lub krótszą ogniskową. Drugą część soczewki kontaktowej stanowi elektronika i system sterowania, który wykrywa mrugnięcie i ruch gałki ocznej.

Zaproponowane rozwiązanie jest obecnie w fazie zaawansowanych testów przed zminiaturyzowaniem, by człowiek faktycznie mógł z niego skorzystać jak z typowego szkła kontaktowego zakładanego na oko. Jednak, jak zaznaczają naukowcy, do tego jeszcze długa droga.

Po więcej szczegółów o tym rozwiązaniu i samej technologii odsyłamy do artykułu „A Biomimetic Soft Lens Controlled by Electrooculographic Signal“.

zdjęcie główne: Motah | Unsplash.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)