Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 500 f/5.6 R LM OIS WR - profesjonalne długie tele wkracza do systemu
Amerykańscy naukowcy opracowali i stworzyli specjalne szkło kontaktowe, które zapewni możliwość natychmiastowego przybliżenia obrazu za pomocą mrugnięcia powieką.
Do tej pory tego typu nowinki technologiczne mogliśmy podziwiać w filmach lub serialach Sci-Fi, jak chociażby popularny Black Mirror. Jednak prezentowana w nich przyszłość i związek człowieka z technologią jest bliższa niż mogło nam się wydawać.
Naukowcy z University of California San Diego zaprojektowali i opracowali specjalne szkło kontaktowe, które umożliwia natychmiastowe przybliżenie obrazu. Niemniej podobne rozwiązanie było już zaprezentowane w 2013 i umożliwiało 2.8x zoom, ale inżynierowie z UCSD poszli o krok dalej.
Opracowane rozwiązanie nie tylko umożliwi funkcjonalne przybliżenie poprzez podwójne mrugnięcie, lecz także pozwoli na kontrolę i „poruszanie się po obrazie“ za pomocą ruchu oka, czego nikt wcześniej nigdy nie dokonał. Sama technologia składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest soczewka, która imituje ludzkie oko. Warstwy rozciągliwego polimeru zastępują tkankę organiczną i zmieniają swoją strukturę po przejściu impulsu elektrycznego. W efekcie warstwy rozszerzają się lub kurczą, co powoduje, że soczewka jest grubsza lub cieńsza i zasadniczo tworzy dłuższą lub krótszą ogniskową. Drugą część soczewki kontaktowej stanowi elektronika i system sterowania, który wykrywa mrugnięcie i ruch gałki ocznej.
Zaproponowane rozwiązanie jest obecnie w fazie zaawansowanych testów przed zminiaturyzowaniem, by człowiek faktycznie mógł z niego skorzystać jak z typowego szkła kontaktowego zakładanego na oko. Jednak, jak zaznaczają naukowcy, do tego jeszcze długa droga.
Po więcej szczegółów o tym rozwiązaniu i samej technologii odsyłamy do artykułu „A Biomimetic Soft Lens Controlled by Electrooculographic Signal“.
zdjęcie główne: Motah | Unsplash.com