Technologia opracowana przez NVIDIA usunie nawet największe cyfrowe szumy i artefakty z niebywałą dokładnością

3

Autor: Michał Chrzanowski

11 Lipiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

NVIDIA zamierza zrewolucjonizować cyfrowe obrazowanie i pracę nad postprodukcją zdjęć. Zaprezentowane narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji jest w stanie efektywnie usunąć cyfrowe szumy, znaki wodne oraz wszelkie artefakty. Udostępnione przez naukowców przykłady imponują.

Naukowcy z NVIDIA nie próżnują. Na początku tego roku potwierdzili prace nad FastPhotoStyle - technologią opartą o możliwości sieci neuronowych, która pozwoli diametralnie zmienić styl i wygląd zdjęcia na podstawie obrazu referencyjnego. Zademonstrowali także prototypowe narzędzie do punktowego korygowania, odzyskiwania i usuwania niechcianych artefaktów i fragmentów ze zdjęć.

Tym razem inżynierowie NVIDIA we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Aalto i Massachusetts Institute of Technology (MIT) pokazali światu narzędzie, które może zrewolucjonizować postprodukcję zdjęć.

 

Nowa technologia bazująca na sztucznej inteligencji (AI) nie tylko automatycznie usuwa cyfrowe szum i ziarno, lecz także wszelkie znaki wodne czy niechciane artefakty. Jak zaznacza NVIDIA, poza naturalnym zastosowaniem tej technologii w dziedzinie cyfrowego obrazowania, z rozwiązania będzie można korzystać również na polu nauki i medycyny, gdzie wszelkiego rodzaju obrazy są podatne na zniekształcenia. Przy pomocy opracowywanego narzędzia możliwa będzie natychmiastowa i dokładna poprawa jakości i szczegółowości.

Do stworzenia tej technologii inżynierowie wykorzystali procesory graficzne NVIDIA Tesla P100 z platformą do nauki głębokiego uczenia TensorFlow. Następnie zespół naukowców „przeszkolił“ opracowany system na przykładach 50 tys. zdjęć. Dzięki temu zaprezentowane narzędzie jest w stanie nie tylko skutecznie redukować cyfrowe zakłócenia i usuwać wszelkie artefakty, lecz także odzyskiwać obrazy bez wglądu w oryginalne i nienaruszone pliki. Jest to więc całkowicie odmienne i rewolucyjne podejście do tego typu rozwiązań, nad którymi pracują konkurencyjne firmy.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Portugalski Vogue skrytykowany za okładkę dotyczącą szaleństwa. Czy to już szaleństwo poprawności?
Portugalski Vogue skrytykowany za okładkę dotyczącą szaleństwa. Czy to już szaleństwo poprawności?
Kolejny raz okładka magazynu staje się przedmiotem kontrowersji. Tym razem dotyczą one sposobu przedstawienia choroby psychicznej. Tylko czy wizja artystyczna powinna...
24
0
VirtuRama - powstała wirtualna galeria fotografii. Inauguracyjnie Tomasz Lazar
VirtuRama - powstała wirtualna galeria fotografii. Inauguracyjnie Tomasz Lazar
Choć większość fizycznych wystaw otwiera się już na odwiedzających, nie znaczy to, że tego formuła nie sprawdzi się w dłuższej perspektywie czasu. VirtuRama to...
34
0
Screenshoty jak fotografie? Getty Images będzie “fotografować” e-sport
Screenshoty jak fotografie? Getty Images będzie “fotografować” e-sport
Fotografowie agencji Getty Images będą obsługiwać zawody w grę Gran Turismo, czyli wykonywać “screeny” podczas pojedynków. Czy to jednak nadal fotografia?
17
0
Powiązane artykuły