Technologia opracowana przez NVIDIA usunie nawet największe cyfrowe szumy i artefakty z niebywałą dokładnością

Technologia opracowana przez NVIDIA usunie nawet największe cyfrowe szumy i artefakty z niebywałą dokładnością

NVIDIA zamierza zrewolucjonizować cyfrowe obrazowanie i pracę nad postprodukcją zdjęć. Zaprezentowane narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji jest w stanie efektywnie usunąć cyfrowe szumy, znaki wodne oraz wszelkie artefakty. Udostępnione przez naukowców przykłady imponują.

Naukowcy z NVIDIA nie próżnują. Na początku tego roku potwierdzili prace nad FastPhotoStyle - technologią opartą o możliwości sieci neuronowych, która pozwoli diametralnie zmienić styl i wygląd zdjęcia na podstawie obrazu referencyjnego. Zademonstrowali także prototypowe narzędzie do punktowego korygowania, odzyskiwania i usuwania niechcianych artefaktów i fragmentów ze zdjęć.

Tym razem inżynierowie NVIDIA we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Aalto i Massachusetts Institute of Technology (MIT) pokazali światu narzędzie, które może zrewolucjonizować postprodukcję zdjęć.

 

Nowa technologia bazująca na sztucznej inteligencji (AI) nie tylko automatycznie usuwa cyfrowe szum i ziarno, lecz także wszelkie znaki wodne czy niechciane artefakty. Jak zaznacza NVIDIA, poza naturalnym zastosowaniem tej technologii w dziedzinie cyfrowego obrazowania, z rozwiązania będzie można korzystać również na polu nauki i medycyny, gdzie wszelkiego rodzaju obrazy są podatne na zniekształcenia. Przy pomocy opracowywanego narzędzia możliwa będzie natychmiastowa i dokładna poprawa jakości i szczegółowości.

Do stworzenia tej technologii inżynierowie wykorzystali procesory graficzne NVIDIA Tesla P100 z platformą do nauki głębokiego uczenia TensorFlow. Następnie zespół naukowców „przeszkolił“ opracowany system na przykładach 50 tys. zdjęć. Dzięki temu zaprezentowane narzędzie jest w stanie nie tylko skutecznie redukować cyfrowe zakłócenia i usuwać wszelkie artefakty, lecz także odzyskiwać obrazy bez wglądu w oryginalne i nienaruszone pliki. Jest to więc całkowicie odmienne i rewolucyjne podejście do tego typu rozwiązań, nad którymi pracują konkurencyjne firmy.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1