Prawdziwa magia! NVIDIA pokazała narzędzie, które skutecznie usunie lub odtworzy skomplikowane obiekty zdjęć

0

Autor: Michał Chrzanowski

24 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

NVIDIA zademonstrowała swoje własne narzędzie do punktowego korygowania, odzyskiwania i usuwania niechcianych artefaktów i fragmentów ze zdjęć. Na razie jest to prototypowe rozwiązanie, ale wyniki są naprawdę imponujące.

Naukowcy NVIDIA, pod kierownictwem Guilina Liu, opracowali narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji (AI). Ma ono umożliwiać zaawansowaną edycję fotografii lub pełną rekonstrukcję uszkodzonego obrazu, w tym zdjęć z brakującymi pikselami. Niemniej jednak zaprezentowane prototypowe narzędzie można będzie również wykorzystać do usunięcia z kadru dowolnej zawartości z niechcianymi artefaktami i rozpraszającymi obiektami na czele.

Sekretem jest „najnowocześniejsza metoda głębokiego uczenia“

Przedstawione narzędzie nie tylko wykorzystuje piksele obrazu wokół rekonstruowanego obszaru, lecz także dokładnie analizuje scenę ujętą na zdjęciu i określa, jak powinien ostatecznie wyglądać edytowany fragment, by współgrał z resztą fotograficznego planu.

Naukowcy NVIDIA twierdzą, że opracowana technologia „może poradzić sobie z pustymi obszarami o dowolnym kształcie, rozmiarze lub odległości od krawędzi obrazu, a wyniki nie pogarszają się wraz ze wzrostem i nieregularnością fragmentów“. Niemniej jednak narzędzie nie jest jeszcze w pełni doskonałe. „Jednym z ograniczeń naszej metody jest to, że nie działa ona w przypadku niektórych słabo ustrukturyzowanych zdjęć“ - o czym zaznacza producent.

od lewej: uszkodzony obraz, wyniki narzędzia Adobe Content-Aware, rezultat technologii NVIDIA, rzeczywisty obraz

Trzeba przyznać, że prototypowe narzędzie NVIDIA radzi sobie całkiem dobrze z rekonstrukcją oraz usuwaniem wybranych obszarów zdjęć - mimo, że sama technologia jest dopiero w fazie opracowywania i testów. Niestety producent nie zdradził informacji, kiedy możemy spodziewać się premiery tego rozwiązania.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
15
1
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Dziś chyba nikt nie ma już wątpliwości, że przyszłość postprodukcji będzie opierać się o funkcje AI, wytrenowane za pomocą sieci neuronowych. Okazuje się jednak, że...
34
1
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Dziś Adobe udostępniło aktualizację aplikacji Lightroom Classic do wersji 10. Wraz z nią otrzymujemy wiele ciekawych usprawnień, w tym chyba najważniejszy zaawansowany...
36
0
Powiązane artykuły