Laptopy NVIDIA Studio z GeForce RTX 3050 i 3050 Ti - szybka edycja zdjęć i filmów na każdą kieszeń?

2

Autor: Maciej Luśtyk

11 Maj 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Na rynku debiutują laptopy wykorzystujące nowe, podstawowe układy grafiki GeForce RTX 3050. W przypadku urządzeń z linii NVIDIA Studio, twórcy mają liczyć na duży skok wydajności i nieskrępowaną pracę przy projektach foto i wideo w bardzo przystępnej cenie.

Zaprezentowane jesienią 2020 roku karty graficzne GeForce RTX serii 30 to najnowsze karty graficzne producenta, wykorzystujące technologię RTX. Teraz na rynku debiutują nowe, stworzone na potrzeby laptopów, „budżetowe” układy GeForce RTX 3050 i 3050 Ti, które wprowadzić mają najbardziej zaawansowane rozwiązanie producenta pod strzechy zwykłych użytkowników, czyli w naszym przypadku fotografów i filmowców, którzy nie dysponują budżetem na zakup najwyższych jednostek z ofert producentów.

GeForce RTX 3050 i 3050 Ti - profesjonalna wydajność w przystępnej cenie

Karty GeForce RTX 3050 i 3050 Ti oferują 4GB pamięci DDR6 i kolejno 2048 lub 2560 rdzeni CUDA, wspierając wszystkie najnowsze technologie producenta, takie jak Dynamic Boost 2.0 (system automatycznej regulacji mocy pomiędzy GPU a CPU), WhisperMode 2.0 (inteligentny system kontroli głośności wentylatorów laptopa), DLSS 2.0 (rdzenie Tensor odpowiadające za przyspieszenie odświeżania w aplikacjach 3D), czy też opcje ułatwiające tworzenie streamingów i czy relacji.

W praktyce laptopy wyposażone w karty GeForce RTX 3050 Ti pozwalać mają na ok. 3-, 4-krotnie szybszą edycję w Adobe Premiere, DaVinci Resolve czy Adobe Lightroom niż w przypadku laptopów bazujących na zintegrowanych układach graficznych w ramach procesorów Intel i7 11. generacji, zwłaszcza jeśli chodzi o użycie funkcji wykorzystujących układy AI. Sam proces edycji 4K przebiegać ma z kolei nawet 7 razy szybciej. I choć dane udostępnione przez producenta nie pokazują jak nowe układy wypadają na tle nowych Macbooków z procesorem M1, to możemy spodziewać się wyników widocznie lepszych od 16-calowego Macbooka Pro, co powinno pozwolić na swobodną edycję materiałów 4K 60 kl./s czy też szybką obróbkę nawet bardzo dużych zdjęć.

Cena i dostępność

Laptopy wykorzystujące układy GeForce RTX 30 produkowane są m.in. przez firmy Acer, Alienware, Asus, Dell, Gigabyte, HP, Lenovo, MSI i Razer. Modele z serii NVIDIA Studio z kartami RTX 3050 i 3050 Ti trafić mają do sprzedaży latem 2021 roku, a ich ceny zaczynać mają się juz od 799 dolarów, czyli ok. 3000 zł (na polskim rynku pewnie ok. 4000 zł), co wydaje się całkiem konkurencyjną ceną.

Jednocześnie NVIDIA zapowiedziała, że z dniem dzisiejszym do oferty wprowadzono 13 nowych laptopów z serii Studio, wykorzystujących karty GeFore RTX z serii 30 (także wyższe modele 3060, 3080), m.in.: Dell XPS 17 i XPS 15 oraz Dell Precision 5560, 5760, 7560 i 7770, HP ZBook Studio G8 czy wyposażone w ekran pokrywający 100% gamutu sRGB Lenovo IdeaPad 5i Pro oraz Lenovo ThinBook 16p.

Więcej informacji o nowych układach i laptopach znajdziecie na stronie blogs.nvidia.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Sony Airpeak S1 oficjalnie zaprezentowany - droższy od DJI Matrice, ale czy lepszy?
Sony Airpeak S1 oficjalnie zaprezentowany - droższy od DJI Matrice, ale czy lepszy?
Sony pokazało wreszcie w pełnej krasie swojego pierwszego drona, który będąc kierowanym do zaawansowanych filmowców ma być przy okazji najmniejszym dronem mogącym...
0
0
Nowy polski sklep internetowy Godox. Do 13 czerwca 7% zniżki
Nowy polski sklep internetowy Godox. Do 13 czerwca 7% zniżki
Godox zaktualizował sklep internetowy, żeby zakupy były wygodniejsze i szybsze. Towar wysyłany jest z magazynów w Polsce, a do połowy czerwca 2021 możemy liczyć na...
0
0
Huawei MateView - monitor 4K HDR do pracy z filmem, fotografią i grafiką. Ma ciekawe funkcje łączności
Huawei MateView - monitor 4K HDR do pracy z filmem, fotografią i grafiką. Ma ciekawe funkcje...
Huawei zaprezentował pierwsze monitory klasy premium. W śród nich model MateView, który oprócz niezłej specyfikacji oferuje możliwość synchronizacji ze smartfonami i...
0
2
Powiązane artykuły