NVIDIA FastPhotoStyle to technologia, która na zdjęciach może zamienić dzień w noc

1
Michał Chrzanowski
22 Marzec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

NVIDIA zaprezentowała FastPhotoStyle - najnowszą technologię opartą o możliwości sieci neuronowych. Pozwoli ona diametralnie zmienić styl i wygląd zdjęcia na podstawie obrazu referencyjnego. Choć rozwiązanie jest w fazie testów, efekty mogą zdumiewać.

Automatyzacja procesów edycji zdjęć to coraz mocniejszy trend, a zaawansowane technologie oparte o możliwości sieci neuronowych nie są już jedynie wymysłem reżyserów sci-fi. Na początku ubiegłego roku naukowcy z Adobe i Uniwersytetu Cornell zademonstrowali rozwiązanie Deep Photo Style Transfer.

Teraz swoją propozycję przedstawili inżynierowie NVIDIA. Zaprezentowany FastPhotoStyle to specjalnie opracowany algorytm. Jest on w stanie zamienić styl dowolnej fotografii, który zostanie zaimplementowany z podanego obrazu referencyjnego. Jak możecie zauważyć poniżej, nie mamy do czynienia jedynie ze zmianą kolorystyki, lecz z całkowitą przemianą wyglądu - wliczając w to charakter oświetlenia, a także porę dnia.

- W przypadku wiernej stylizacji, treść zdjęcia wyjściowego powinna pozostać taka sama, ale styl powinien przypominać zdjęcie referencyjne. Ponadto zdjęcie wyjściowe powinno wyglądać jak prawdziwa fotografia zrobiona aparatem - zaznacza Ming-Yu Liu, jeden z twórców tej technologii. - Aby stworzyć obrazy, które są tak wiarygodne, jak to tylko możliwe, sztuczna inteligencja przechodzi dwuetapowy proces. Pierwszy to stylizacja. Po prostu przenosi estetykę z jednego zdjęcia na drugie, tak jak filtr. Kolejny etap wtapia ten efekt w ostre krawędzie, dzięki czemu obrazy wydają się „spójne przestrzennie“ - dodaje.

Rozwiązanie FastPhotoStyle ma być jednocześnie szybsze i dokładniejsze niż podobne technologie bazujące na sieciach neuronowych. Poza tym otrzymane efekty są znacznie bardziej naturalne, co zresztą potwierdziła grupa testowa, która oceniała zdjęcia „po przemianie stylu“.

Więcej szczegółów na temat opisywanej technologii NVIDIA znajdziecie w publikacji naukowców dostępnej do pobrania pod adresem arxiv.org.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły