Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Let’s Enhance 2.0 - sztuczna inteligencja, która powiększy twoje zdjęcia

0

Autor: Maciej Luśtyk

11 Maj 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Pamiętacie skalowanie zdjęć w serialu CSI, gdzie ze zlepka pikseli bohaterzy otrzymywali szczegółowe zdjęcie? To już nie tylko science fiction. Systemu AI serwisu Let’s Enhance pozwolą efektywnie powiększyć i poprawić nawet bardzo małe zdjęcia.

Czy to przez przypadkowe skasowanie plików źródłowych czy też przez nieuwagę klienta, czasem zdarza się, że musimy pracować z bardzo małymi zdjęciami. Zbyt małymi, by mogły one wyglądać dobrze w finalnych materiałach. Co zrobić w sytuacji gdy danego obrazu absolutnie nie możemy zastąpić niczym innym?

W takich chwilach chciałoby się zadzwonić do ekspertów z serialu kryminalnego CSI, którzy jak dobrze wiemy są w stanie zwiększyć rozdzielczość dowolnego, nawet najgorszej jakości obrazu. Teraz już możemy to zrobić. No, w pewnym sensie.

Systemy AI na ratunek

Serwis letsenhance.io przedstawia drugę generację usługi skalowania zdjęć, opartej o zaawansowane algorytmy, wytrenowane na sieciach neuronowych. Podobne rozwiązania oferuje chociażby firma Topaz Labs i powoli zaczyna stawać się to nowym standardem. Układy AI zwyczajnie spisują się pod tym względem lepiej niż większość standardowego oprogramowania do interpolacji.

Plusem usługi Let’s Enhance 2.0 jest natomiast to, że wszystkiego jesteśmy w stanie dokonać z poziomu przeglądarki, a nowe usprawnione algorytmy wykorzystamy nie tylko do zwiększania fizycznych obrazów zdjęć i polepszania ich szczegółowości, ale także do poprawy kolorów i ogólnego charakteru zdjęcia. W menu przetwarzania wystarczy tylko wybrać właściwe opcje. Dodatkowo programiści prezentują zakładkę Presets, w której znajdziemy ustawienia pozwalające błyskawicznie „przetworzyć” zdjęcia na potrzeby rynku nieruchomości, e-commerce czy też przygotowania do druku w określonych rozmiarach. Do tego możliwe jest wsadowe przetwarzanie większej liczby plików.

Usługa nie jest darmowa. Czy więc opłaca się płacić?

Oczywiście, jak można się spodziewać, nie jest to usługa darmowa. Twórcy proponują miesięcznie abonamenty, które w zależności od liczby przetwarzanych zdjęć będą kosztować nas od 9 dolarów (do 100 zdjęć) do 34 dolarów miesięcznie (do 500 zdjęć).

Na szczęście nie musimy kupować kota w worku. Po założeniu konta w serwisie będziemy mogli za darmo przetworzyć 5 zdjęć. My po zalogowaniu przez Facebooka otrzymaliśmy ich 17, co daje już pewną możliwość zaznajomienia się możliwościami platformy. Jak więc wygląda to w rzeczywistości?

Plik źródłowy

Przetworzone zdjęcie

Plik źródłowy

Przetworzone zdjęcie

Plik źródłowy

Przetworzone zdjęcie

Przede wszystkim nie jest to narzędzie do używania na szybko. Przetworzenie jednego zdjęcia, w zależności od rozmiaru i ustawień potrafi trwać nawet kilka minut i prawdopodobnie zależy od obłożenia serwerów. Efekty potrafią być natomiast bardzo imponujące, choć finalny rezultat bardzo zależy od wyjściowego rozmiaru zdjęcia i jego szczegółowości. System dobrze radzi sobie z portretami, nieco gorzej niestety z innymi typami ujęć. Powyżej możecie zobaczyć kilka ujęć, które najpierw zmniejszyliśmy do niskiej rozdzielczości, a następnie 4-krotnie powiększyliśmy za pomocą systemu Let’s Enhance.

Zdjęcie źródłowe (1400 x 933 px)

Zdjęcie przetworzone (5600 x 3732 px)

Oczywiście przy oglądaniu zdjęcia z bliska zauważymy sztuczność obróbki, ale w niektórych przypadkach już lekkie pomniejszenie sprawi, że całość będzie wyglądać zupełnie dobrze i całkiem realistycznie. System zdecydowanie lepiej sprawdzi się w skalowaniu większych zdjęć do wielkich formatów (jak wyżej) niż w tak ekstremalnych przypadkach, jak pokazaliśmy na początku, ale z pewnością pozwoli on uratować niejedną podbramkową sytuację, gdy dane zdjęcie okaże się zbyt małe do druku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem letsenhance.io.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji
DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji
Program do edycji wideo stworzony przez Blackmagic Design coraz chętniej używany jest jako alternatywa dla Adobe Premiere Pro. Główną zaletą jest oczywiście fakt, że...
34
3
Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia
Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia
Sztuczna inteligencja porówna jasność i ostrość, oceni kolory i odrzuci zdjęcia, na których bohaterowie akurat mrugali. Brzmi jak mnóstwo oszczędzonego...
6
0
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
18
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)