ON1 Resize AI - czy to najdoskonalszy system powiększania zdjęć?

Autor: Maciej Luśtyk

16 Marzec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Programiści z ON1 prezentują najnowszy plugin, który wzorem programu Topaz Labs Gigapixel AI wykorzysta sieci neuronowe w celu powiększenie zdjęcia i wydobycia szczegółów, które zostają utracone przy standardowej interpolacji.

"Inteligentne" algorytmy służące powiększaniu zdjęć nie są niczym nowym. Na przestrzeni ostatnich lat o podobnych rozwiązaniach słyszeliśmy już wielokrotnie. Najbardziej znane z nich to program Topa Labs Gigapixel AI oraz prowadzona niedawno do Photoshopa i Lightrooma funkcja powiększania RAW-ów. Teraz swoje 3 grosze w temacie dorzuca producent oprogramowania ON1 Photo RAW.

ON1 Resize AI - sztuczna inteligencja, która powiększy wasze zdjęcia

ON1 Resize AI, działając na podobnej zasadzie jak inne rozwiązania tego typu, wykorzystujące systemy oparte na uczeniu maszynowym, by uzyskać bardziej klarowny obraz w przypadku powiększania zdjęć. Gdy wykorzystujemy tradycyjną interpolację, uzyskujemy większy, ale też bardziej rozmyty obraz. W przypadku ON1 Resize AI, algorytmy wytrenowane na milionach zdjęć inteligentnie uzupełnią i wyostrzą detale utracone podczas powiększania.

Inteligentne układy interpolacji mogą okazać się przydatne wszędzie tam, gdzie zapotrzebowania na rozdzielczość są większe od tego, co może zaoferować matryca naszego aparatu - np. W fotografii reklamowej. Mogą też okazać się ciekawym sposobem na „zaktualizowanie” starych zdjęć, wykonanych aparatami o niskiej rozdzielczości.

ON1 zachwala swój nowy system, jako najdoskonalszy na rynku. I na pierwszy rzut oka efekty robią świetne wrażenie. Niestety, jak możemy zobaczyć na poniższym przykładzie, nadal nie jest to system bezbłędny. A przynajmniej nie na tyle, by ze spokojem ducha móc powierzyć mu całą profesjonalną pracę i już nigdy nie musieć zawracać sobie głowy aparatami o wysokich rozdzielczościach. Na wielu z pokazanych sampli, mimo znacznego zwiększenia szczegółowości, zauważymy też różne artefakty czy nienaturalne szumy.

Tak czy inaczej, ON1 Resize AI to program, który w określonych przypadkach może przynieść bardzo wymierne rezultaty i z pewnością będzie cieszył się zainteresowaniem niektórych osób.

Cena i dostępność

Program ON1 Resize AI zadebiutuje w kwietniu 2022 roku w formie osobnego programu i pluginu do programów Lightroom, Photoshop oraz Capture ONE w cenie ok. 390 zł. Użytkownicy programów ON1 Photo RAW oraz ON1 Resize 2022 otrzymają go za darmo.

WIęcej informacji znajdziecie na stronie on1.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Capture One na iPada już dostępne. Kosztuje 5 dolarów miesięcznie
Capture One na iPada już dostępne. Kosztuje 5 dolarów miesięcznie
Aplikacja do edycji RAW-ów od Capture One wreszcie ląduje w wersji na tablety iPad. Ma wszystko czego potrzeba do zdalnej obróbki w przystępnym abonamencie.
5
Adobe testuje darmową, przeglądarkową wersję Photoshopa
Adobe testuje darmową, przeglądarkową wersję Photoshopa
Photoshop stanie się darmowy… w pewnym sensie. Nowa wersja aplikacji do obróbki grafiki ma działać w modelu freemium.
10
Immersive View - mapy Google staną się świetnym narzędziem do planowania sesji fotograficznych
Immersive View - mapy Google staną się świetnym narzędziem do planowania sesji fotograficznych
Google na dobre zmieniło to, jak korzystamy z Map. Teraz wprowadza kolejną rewolucję, która pozwoli nam oglądać interesujące miejsca swobodnie jak nigdy dotąd. Nowa...
10
Powiązane artykuły