Imagen AI - sztuczna inteligencja, która nauczy się twojego stylu obróbki zdjęć

Autor: Maciej Luśtyk

29 Kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Po co tracić czas na postprodukcję, skoro można nauczyć komputer, by edytował zdjęcia tak, jak my? Właśnie taką funkcjonalność obiecują twórcy programy Imagen AI.

To, że układy AI staną się podstawą edycji zdjęć i filmów w nadchodzących latach nie powinno być już chyba dla nikogo zaskoczeniem. Z roku na rok coraz więcej funkcji w programach graficznych zostaje wytrenowanych na sieciach neuronowych, znacznie skracając czas potrzebny na poszczególne procesy, a aplikacje pokroju Luminar AI już teraz forsują pomysł obróbki w całości opartej o algorytmy uczenia maszynowego.

Nadal jednak są to rozwiązania, które tylko pomagają nam dotrzeć do konkretnego celu, nie wyręczając nas kompletnie z procesu obróbki. Teraz ma się to szansę zmienić - twórcy programu Imagen AI obiecują, że będzie on w stanie nauczyć się naszego stylu edycji i automatycznie przetwarzać zdjęcia, bez naszej ingerencji. Co ważne, wszystko będzie działo się w oparciu o program Lightroom, co pozwoli nam na ewentualną dalszą edycję.

Imagen AI obrobi zdjęcia za ciebie i skróci twój czas pracy nawet o 75%

Zbyt piękne żeby było prawdziwe? Niekoniecznie, choć rozwiązanie to pewnie będzie borykało się ze swoimi własnymi problemami. Aby program był w stanie w pełni rozwinąć swoje możliwości, trzeba go „wytrenować” na bazie 5000 zdjęć, które pozwolą aplikacji poznać nasze preferencje dotyczące edycji zdjęć i stworzyć odpowiednie profile.

Gdy zakończymy już cały proces profilowania, program ma być w stanie przetworzyć ok. 1000 zdjęć w ciągu 20 minut, co według twórców powinno skrócić łączny czas pracy fotografów o ok. 75%. Nie zapominajmy, że postprodukcja zdjęć zajmuje zwykle wielokrotnie więcej czasu niż samo zlecenie.

Fotografowie ślubni czy portretowi powinni go pokochać, Imagen AI to jednak nie produkt dla wszystkich

Najważniejsze pytanie, to czy program rzeczywiście jest w stanie skutecznie odtworzyć nasz styl edycji. Biorąc pod uwagę, że system tworzy osobne profile dla różnych warunków oświetleniowych, aplikacja powinna robić to z wymierną skutecznością. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, jak różne potrafią być ustawienia suwaków w Lightroomie dla podobnie prezentujących się zdjęć, można spodziewać się, że w niektórych sytuacjach możemy napotkać pewne problemy.

W dodatku można spodziewać się, że system nie jest wstanie łączyć ekspozycji, co jest podstawą pracy wielu fotografów. Należy więc brać pod uwagę, że jest to głównie rozwiązanie dla fotografów ślubnych, portretowych, eventowych i innych, których praca nie wymaga tworzenia złożonych masek itp.

Najlepiej jednak po prostu wyrobić sobie na ten temat zdanie samemu. Twórcy programy oferują 30-dniową wersję próbną, która pozwoli nam przetworzyć do 1000 zdjęć. Jeżeli będziemy chcieli używać programu na co dzień, będziemy musieli wykupić subskrypcję, choć trzeba przyznać, że jej cena jest naprawdę akceptowalna.

Cena i dostępność

Za dostęp do usługi zapłacimy 7 dolarów miesięcznie. Do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć opłatę za obróbkę każdego zdjęcia w wysokości od 4 do 6 centów, w zależności od tego jak dużo zdjęć chcemy przetwarzać w miesiącu. Dla przykładu obróbka 1000 zdjęć będzie nas więc kosztować 60 dolarów, czyli ok. 225 zł. Biorąc pod uwagę stawki za większe zlecenia i czas, który Imagen AI może pozwolić nam zaoszczędzić, nie wydaje się to nazbyt wygórowaną kwotą.

Program Imagen AI dostępny jest w wersjach na komputery Mac i Windows

Więcej informacji znajdziecie na stronie imagen-ai.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Konkurent dla Lightrooma, program Luminar, debiutuje w końcu w wersji na iPada. Nowa aplikacja chce odmienić sposób w jaki edytujemy, łącząc zabawę z profesjonalnymi rezultatami.
6
Nie wiesz jaką kartę wybrać? Pomoże ci ta wyszukiwarka
Nie wiesz jaką kartę wybrać? Pomoże ci ta wyszukiwarka
Wybór właściwej karty pamięci do aparatu, kamery lub drona to konieczność sprawdzenia wielu parametrów. Aby ułatwić ten proces, Lexar przygotował wygodną wyszukiwarkę, która zrobi to...
17
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Twórcy programu Luminar informują o wprowadzeniu nowej funkcji o nazwie GenSwap. Tym samym program dołącza do rosnącego grona aplikacji, które w procesie edycji wykorzystują możliwości...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)