Colourlab AI - sztuczna inteligencja, która zrewolucjonizować ma pracę kolorystów

1

Autor:

11 Wrzesień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Już od dawna wiadomo, że układy AI w końcu przejmą większość procesów odpowiedzialnych za postprodukcję obrazu. Do tej pory nie było jendak produktu, który z jakiegoś zadania zupełnie pozwoliłby wyłączyć udział człowieka. Poznajcie Colourlab AI - wtyczkę, która odmienić ma życie osób odpowiedzialnych za kolor korekcję.

Choć w fotografii spójność kolorystyczna pomiędzy poczególnymi ujęciami jest ważna, rzadko kiedy przykłada się do tego taką wagę, jak przy produkcjach filmowych, gdzie koloryści spędzają długie godziny i dni na dopasowaniu kolorystyki poszczególnych ujęć do obranego, bazowego looku.

Cały proces jest równie czasochłonny, co montaż, gdyż wymaga ręcznego przygotowania z osobna każdego ujęcia, które też nie zawsze z taką samą łatwością poddają się obróbce. W efekcie dopasowanie kolorystyki 30 minut materiału potrafi zająć cały dzień. Colourlab AI ma skrócić ten czas to kilkudziesięciu minut.

Czym jest Colourlab?

Colourlab AI to nowa wtyczka (póki co wyłącznie do programu DaVinci Resolve), która dzięki systemowi rozpoznawania obrazu, wytrenowanemu na sieciach neuronowych, automatycznie dopasowuje kolorystykę ujęć w danej sekwencji względem obrazu bazowego.

Tylko tyle i aż tyle. W praktyce, przy zastosowaniu programu konieczne będzie przygotowanie gradingu wyłącznie dla jednego ujęcia, a całą resztą zajmie się plugin. Oczywiście w przypadku gdy coś nie będzie się do końca zgadzać, otrzymamy możliwośc ręcznej korekty koloru dla danego ujęcia.

Pierwsze recenzje są bardzo pochlebne i chwalą program za skuteczność dopasowania tonów skóry oraz fakt, że dzięki systemowi rozpoznawania obrazu nie nakłada on „filtrów” tam, gdzie nie jest to potrzebne. Pojawiają się też pewne problemy, na przykład gdy próbujemy ujednolicić kolorystycznie ujęcia nagrane w zupełnie różnym oświetleniu, ale większość osób, które miały już okazję korzystać z nowej wtyczki jest zgodna, że z powodzeniem można ją zaadaptować w profesjonalnym trybie pracy.

Cena i dostępność

Nie jest to jednak tania zabawa. Wtyczka Colourlab AI dostępna będzie w formie subskrypcji w wysokości 99 dolarów miesięcznie. Jeśli jednak rzeczywiście okaże się tak dobra, jak zakłada producent, koloryści lekką ręką wydadzą na nie ostatnie grosze.

Póki co plugin dostępny jest jedynie do programu DaVinci Resolve, ale twórcy mają w planach także integracje z Adobe Premiere, AVID czy Final Cut Pro X. Wtyczka ma być dostępna do kupienia w październiku 2020 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie colourlab.ai.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
EOS Webcam Utility - wsparcie dla większej liczby modeli, także starszych. Niebawem też wersja Mac
EOS Webcam Utility - wsparcie dla większej liczby modeli, także starszych. Niebawem też wersja Mac
Canona oferuje nam idealne rozwiązanie na obecne czasy. Dzięki programowi EOS Webcam Utility nie będziemy musieli inwestować w kamerę internetową, by nasze...
0
3
Obróbka zdjęć nie musi być trudna. Luminar AI opiera ją w całości o sztuczną inteligencję
Obróbka zdjęć nie musi być trudna. Luminar AI opiera ją w całości o sztuczną inteligencję
Romans firmy Skylum z systemami opartymi o układy SI trwa nie od dzisiaj. Dopiero teraz jednak całość wykrystalizowała się w odrębny produkt, który dla wielu...
23
0
Sztuczna inteligencja usunie niechciane cienie ze zdjęć. Niebawem sprzedadzą wam ją producenci smartfonów
Sztuczna inteligencja usunie niechciane cienie ze zdjęć. Niebawem sprzedadzą wam ją producenci...
Brzydkie cienie to rzecz, którą często zauważamy dopiero po wykonaniu zdjęć. Jednak nawet jeśli popsuły wam ciekawy kadr, nie wszystko stracone. Już niebawem z pomocą...
25
1