Colourlab AI - sztuczna inteligencja, która zrewolucjonizować ma pracę kolorystów

Autor:

11 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Już od dawna wiadomo, że układy AI w końcu przejmą większość procesów odpowiedzialnych za postprodukcję obrazu. Do tej pory nie było jendak produktu, który z jakiegoś zadania zupełnie pozwoliłby wyłączyć udział człowieka. Poznajcie Colourlab AI - wtyczkę, która odmienić ma życie osób odpowiedzialnych za kolor korekcję.

Choć w fotografii spójność kolorystyczna pomiędzy poczególnymi ujęciami jest ważna, rzadko kiedy przykłada się do tego taką wagę, jak przy produkcjach filmowych, gdzie koloryści spędzają długie godziny i dni na dopasowaniu kolorystyki poszczególnych ujęć do obranego, bazowego looku.

Cały proces jest równie czasochłonny, co montaż, gdyż wymaga ręcznego przygotowania z osobna każdego ujęcia, które też nie zawsze z taką samą łatwością poddają się obróbce. W efekcie dopasowanie kolorystyki 30 minut materiału potrafi zająć cały dzień. Colourlab AI ma skrócić ten czas to kilkudziesięciu minut.

Czym jest Colourlab?

Colourlab AI to nowa wtyczka (póki co wyłącznie do programu DaVinci Resolve), która dzięki systemowi rozpoznawania obrazu, wytrenowanemu na sieciach neuronowych, automatycznie dopasowuje kolorystykę ujęć w danej sekwencji względem obrazu bazowego.

Tylko tyle i aż tyle. W praktyce, przy zastosowaniu programu konieczne będzie przygotowanie gradingu wyłącznie dla jednego ujęcia, a całą resztą zajmie się plugin. Oczywiście w przypadku gdy coś nie będzie się do końca zgadzać, otrzymamy możliwośc ręcznej korekty koloru dla danego ujęcia.

Pierwsze recenzje są bardzo pochlebne i chwalą program za skuteczność dopasowania tonów skóry oraz fakt, że dzięki systemowi rozpoznawania obrazu nie nakłada on „filtrów” tam, gdzie nie jest to potrzebne. Pojawiają się też pewne problemy, na przykład gdy próbujemy ujednolicić kolorystycznie ujęcia nagrane w zupełnie różnym oświetleniu, ale większość osób, które miały już okazję korzystać z nowej wtyczki jest zgodna, że z powodzeniem można ją zaadaptować w profesjonalnym trybie pracy.

Cena i dostępność

Nie jest to jednak tania zabawa. Wtyczka Colourlab AI dostępna będzie w formie subskrypcji w wysokości 99 dolarów miesięcznie. Jeśli jednak rzeczywiście okaże się tak dobra, jak zakłada producent, koloryści lekką ręką wydadzą na nie ostatnie grosze.

Póki co plugin dostępny jest jedynie do programu DaVinci Resolve, ale twórcy mają w planach także integracje z Adobe Premiere, AVID czy Final Cut Pro X. Wtyczka ma być dostępna do kupienia w październiku 2020 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie colourlab.ai.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Adobe wprowadza certyfikaty Content Credentials do swoich usług. Zobacz, jak z nich korzystać
Adobe wprowadza certyfikaty Content Credentials do swoich usług. Zobacz, jak z nich korzystać
Adobe wprowadza do programów Lightroom, Photoshop i Camera RAW możliwość generowania dodatkowych metadanych zawierających tzw. Content Credentials - informacje o historii powstania i...
7
Nikon wprowadza chmurę Imaging Cloud
Nikon wprowadza chmurę Imaging Cloud
Od dziś dostępna jest już nowa bezpłatna usługa chmurowa - Nikon Imaging Cloud. Umożliwia ona przechowywanie zdjęć w chmurze, dostęp do...
10
Sprawdź wszystko, nie płać nic - Affinity wydłuża wersje trial do 6 miesięcy
Sprawdź wszystko, nie płać nic - Affinity wydłuża wersje trial do 6 miesięcy
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się czy warto spróbować przesiadki z pakietu Adobe na aplikacje Affinity Photo, Designer i Publisher, teraz wreszcie będziecie mogli na dobre to...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)