Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia

0

Autor: Maciej Zieliński

5 Listopad 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Sztuczna inteligencja porówna jasność i ostrość, oceni kolory i odrzuci zdjęcia, na których bohaterowie akurat mrugali. Brzmi jak mnóstwo oszczędzonego czasu!

Niektórzy fotografowie selekcjonują zdjęcia na bieżąco, w przerwach między kolejnymi seriami, inni mozolnie porównują klatki szukając tych najbardziej udanych. Wszyscy zgadzają się jednak co do tego, że przebieranie setek i tysięcy zdjęć po zleceniu to jeden z najbardziej niewdzięcznych i czasochłonnych etapów pracy nad zleceniem. Firma Kodak Alaris twierdzi, że może nam w tym pomóc...

Z apką Kodaka przejrzenie tysięcy zdjęć ma zając zaledwie kilka minut

Kodak Professional Select, wykorzystując chmurę i sztuczną inteligencję błyskawicznie wyselekcjonuje najbardziej udane obrazy w oparciu o atrybuty techniczne, takie jak ostrość, odwzorowanie barwne, czy poziom ekspozycji, ale również walory estetyczne. Oceni zdjęcia zwracając uwagę na umiejscowienie osób w kadrze, to czy się uśmiechają, błyskawicznie znajdzie też jedno jedyne, na którym wyjątkowo nikt nie mrugnął. Z kolei w krajobrazie, opierając się na ogólnoprzyjętych zasadach oceni harmonijność kompozycji.

I co chyba najważniejsze, aplikacja nie pozbawia nas wpływu na wybór zdjęć na żadnym etapie. To jak działa w praktyce Kodak Professional Select najlepiej obrazuje poniższy film promocyjny.

Wszystko wydaje się bardzo proste. Jak godziny edycji zamieniają się w minuty?

Po pobraniu i zainstalowaniu desktopowej aplikacji, program jest gotowy by łączyć się z chmurą producenta. Zdjęcia dodajemy bardzo szybko, na zasadzie drag & drop, czyli przeciągając i upuszczając w oknie interfejsu stos plików wymagających przebrania. Program w locie zmniejsza je, by przyspieszyć analizę bardzo wielu zdjęć i szybko wysłać do chmury (obsługuje też w zasadzie wszystkie stosowane w fotografii formaty).

Teraz sztuczna inteligencja analizuje i ocenia zadaną partię zdjęć, by stworzyć swoisty ranking. Oczywiście program nie dostrzeże niuansów, które dla nas mogą stanowić wartość – często w końcu idziemy na kompromisy, wybierając wcale nie najlepsze techniczne zdjęcie z serii, ale w jakiś sposób wyjątkowe.

Sami decydujemy też o priorytetach oraz poziomie zawężenia selekcji. Może to być priorytet ekspozycji lub np. uśmiechu modeli, zdjęcia możemy też wielokrotnie filtrować przez pryzmat określonego waloru i zażyczyć sobie by z 200 zdjęć zostało na przykład tylko 10.

Czas to pieniądz, czyli ile to kosztuje?

Pobierając Kodak Professional Select można skorzystać z 30-dniowej wersji próbnej, później, nasz „wirtualny asystent” będzie domagał się wynagrodzenia – miesięcznego w wysokości 29,95 dolarów, lub rocznego z góry - 299,95 dol. (co daje nam dwa miesiące gratis). Aplikację możecie pobrać ze strony kproselect.com

Dajcie koniecznie znać, jakie są Wasze wrażenia po testach wersji próbnej i czy program faktycznie mógłby ułatwić Waszą pracę. My też już pobieramy!

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Affinity Photo, Designer i Publisher znów 3 miesiące za darmo - powraca przedłużony trial i rabaty
Affinity Photo, Designer i Publisher znów 3 miesiące za darmo - powraca przedłużony trial i rabaty
Wiosną zeszłego roku, ze względu na epidemię Serif wystartował ze świetną promocją, umożliwiając korzystanie z próbnych wersji aplikacji Affinity przez 90 dni. Teraz...
8
0
Set.a.light 3D od teraz pozwala także na symulację oświetlenia filmowego
Set.a.light 3D od teraz pozwala także na symulację oświetlenia filmowego
Najbardziej zaawansowany symulator oświetlenia studyjnego doczekał się pokaźnej aktualizacji, która pozwoli szczegółowo zaplanować oświetlenie na planie filmowym....
1
0
Capture One podniesie ceny od 11 stycznia - nawet 50% drożej
Capture One podniesie ceny od 11 stycznia - nawet 50% drożej
Oprogramowanie spod szyldu C1 nigdy nie należało do tanich, teraz jednak będzie jeszcze mniej osiągalne. Od poniedziałku1 stycznia ceny poszczególnych pakietów znacznie wzrosną.
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)