Photoshop z natywnym wsparciem dla procesorów M1 i „inteligentna” interpolacja w Adobe Camera RAW

1

Autor: Maciej Luśtyk

11 Marzec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Po miesiącach testów Adobe wprowadza wreszcie finalną wersję Photoshopa przystosowaną do pracy z nowymi procesorami Apple. Pojawia się też nowa, oparta o układ AI, funkcja skalowania zdjęć w ACR.

Wygląda na to, że nowe procesory Apple M1 Silicon, oparte o architekturę ARM mogą znacznie podnieść pozycję Apple w kwestii wyboru sprzętu do pracy z filmem i grafiką. Już wczesne benchmarki pokazywały widoczny wzrost wydajności względem standardowych układów Intela, a najnowsza edycja Photoshopa wydaje się potwierdzać wszystko to, o czym od kilku miesięcy informują użytkownicy.

Półtora raza większa wydajność

Po miesiącach testów wersji beta, Adobe wreszcie wypuściło finalną wersję programu Photoshop z natywnym wsparciem dla chipów M1. Według producenta, większość funkcji charakteryzuje się  przynajmniej 1,5 raza zwiększoną wydajnością względem standardowej wersji, uruchamianej przez Rosetta 2. Wygląda więc na to, że rzeczywiście do wygodnej pracy ze zdjęciami wystarczy obecnie Macbook Air lub Mac Mini.

Póki co, wersja skierowana do użytkowników nowych Maców nie obsługuje najnowszych funkcji kolaboracji w chmurze i synchronizacji ustawień, ale zapewne pojawią się one wraz z nadchodzącymi aktualizacjami.

Inteligentne powiększanie zdjęć w Adobe Camera RAW

Być może jeszcze ciekawszą wiadomością jest wprowadzenie nowej, bazującej na układach AI, funkcji Super Resolution do programu ACR. Adobe nie jest oczywiście pierwsze - podobne funkcje interpolacji niektórzy mniejsi producenci oprogramowania oferowali już od pewnego czasu - ale biorąc pod uwagę popularność aplikacji Adobe i wygodę związaną z wbudowaniem tej opcji do konwertera RAW, z pewnością rozwiązanie to stanie się dużo częściej wykorzystywane.

Po lewej standardowa interpolacja Photoshopa, po prawej Super Resolution

W praktyce nowa, wytrenowana na milionach zdjęć opcja pozwolić ma na 4-krotne zwiększenie rozdzielczości zdjęcia, bez widocznej utraty jakości, co z jednej strony pozwoli na wykonywanie większych wydruków z małych matryc, a z drugiej ułatwi pracę w sytuacjach, gdy klient będzie wymagał od nas mocnego kadrowania zdjęć. Funkcja ta da nam także dużo większą swobodę kadrowania w przypadku pracy z długimi obiektywami, gdzie ogniskowa nie wystarczyła by fotografowany obiekt w całości wypełnił kadr.

Po lewej standardowa interpolacja Photoshopa, po prawej Super Resolution

Po lewej standardowa interpolacja Photoshopa, po prawej Super Resolution

Na tę chwilę Super Resolution obsługuje pliki o rozdzielczości do 500 Mp, ale nie powinno być to chyba dla nikogo większym problemem. O tym jak nowy algorytm sprawuje się w praktyce możemy przekonać się oglądać wycinki powiększone za pomocą standardowego systemu interpolacji Photoshopa i funkcji Super Resolution. Różnica jest wyraźnie widoczna nawet w maksymalnym powiększeniu.

Więcej informacji na temat nowości znajdziecie na blogu Adobe tu i tu.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Mac i iPad jako jeden ekosystem - MacOS Monterey szykuje małą rewolucję w pracy
Mac i iPad jako jeden ekosystem - MacOS Monterey szykuje małą rewolucję w pracy
Projektanci Apple’a od zawsze przykładali dużo uwagi do kwestii łączności pomiędzy urządzeniami. Wraz z najnowszym systemem przeniesiona zostanie ona na kolejny...
0
0
Capture One z aplikacją na iPada na początku 2022 roku
Capture One z aplikacją na iPada na początku 2022 roku
Najnowsze iPady z procesorem M1 udowodniły, że mogą stać się funkcjonalną stacją do obróbki zdjęć i filmów. Skorzystać chce z tego Capture One, wypuszczając „mobilną”...
0
0
Nikon ma gratkę dla fotografów sportowych. NX Field to profesjonalny system zdalnego sterowania
Nikon ma gratkę dla fotografów sportowych. NX Field to profesjonalny system zdalnego sterowania
17 czerwca zadebiutuje NX Field - system, który umożliwi połączenie i zdalne sterowanie wieloma aparatami i automatyczne przesyłanie z nich zdjęć na serwery FTP. A...
0
0
Powiązane artykuły