Adobe zapowiada jedną z największych zmian ostatnich lat. Przygotujcie się na zupełnie nowe i wygodniejsze funkcje maskowania w ACR i LR

Autor: Maciej Luśtyk

30 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Już w październiku do Adobe Camera RAW i Lightrooma zawitają nowe, oparte o systemy AI funkcje maskowania.

Adobe zapowiada zmiany, które mogą okazać się jednymi z najbardziej fundamentalnych jeśli chodzi o działanie programów Lightroom i Camera RAW. Chodzi o nowe, rozwinięte funkcje maskowania, które pozwolą nam dokonać precyzyjnej obróbki jeszcze przed finalnym wywołaniem zdjęcia w Photoshopie, lub w ogóle z pomięciem pracy w PS. Jak twierdzi producent, to największa zmiana dotycząca możliwości obróbki zdjęć od czasu wypuszczenia Lightrooma 2 w 2008 roku.

Maskowanie proste i wygodne, jak nigdy wcześniej

Przede wszystkim do ACR i LR zawitają znane już z programu PS opcje automatycznego, „inteligentnego” maskowania nieba (Sky Replacement) czy zaznaczania obiektów (Select Subject), co już samo w sobie powinno znacznie skrócić czas obróbki i ułatwić precyzyjny retusz w Lightroomie i Camera RAW.

Co chyba jednak ważniejsze, maski będziemy mogli teraz zbierać w grupy, w ramach których będziemy mogli je ze sobą dowolnie mieszać i łączyć (np. Inteligentne maski z tymi stworoznymi własnoręcznie), a także je odwracać, co umożliwi np. błyskawiczne wyizolowanie tła całego tła (po odwróceniu maski obiektu). Otrzymamy też możliwość globalnego użycia masek zakresu, a także więcej opcji podglądu masek. Co więcej, w zakresie maskowania wszystkie wersje Lightrooma (CC, Classic, Mobile) będą oferować od teraz taką samą funkcjonalność.

Nowe opcje zawitają w programach już w październiku

Nowe funkcje pojawią się w ramach aktualizacji 26 października. Teraz już tylko przydałoby się, by Adobe umożliwiło w Lightroomie i ACR normalną pracę na warstwach.

Więcej informacji o nowych funkcjach znajdziecie na stronie blog.adobe.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Immersive View - mapy Google staną się świetnym narzędziem do planowania sesji fotograficznych
Immersive View - mapy Google staną się świetnym narzędziem do planowania sesji fotograficznych
Google na dobre zmieniło to, jak korzystamy z Map. Teraz wprowadza kolejną rewolucję, która pozwoli nam oglądać interesujące miejsca swobodnie jak nigdy dotąd. Nowa...
9
Apple aktualizuje Final Cut Pro z myślą o komputerach Mac Studio
Apple aktualizuje Final Cut Pro z myślą o komputerach Mac Studio
Firma Apple udostępniła uaktualnienie dla programu Final Cut Pro. Nowa wersja poprawia wydajność programu na komputerach Mac Studio i wprowadza kilka nowych funkcji.
5
DaVinci Resolve 18 - darmowy edytor wideo wprowadza opcję współpracy w chmurze i szereg nowych narzędzi
DaVinci Resolve 18 - darmowy edytor wideo wprowadza opcję współpracy w chmurze i szereg nowych...
Jeden z najbardziej zaawansowanych programów do edycji filmów na rynku rozszerza funkcjonalność o opcję kolaboracji przez sieć i szereg innych wygodnych nowości. Jak...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)