Zawodowy fotograf kontra sztuczna inteligencja - kto lepiej obrobi zdjęcie?

4
Maciej Luśtyk
30 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Pytanie o to kiedy systemy AI wyprą zawód retuszerów zadajemy chyba przy okazji każdego newsa o nowych technologiach w edycji. Teraz możemy zobaczyć obydwa te światy w bezpośredniej rywalizacji.

Czy za 10 lat komukolwiek potrzebne będą jeszcze zdolności w zakresie retuszu i postprodukcji zdjęć? Jeszcze kilka lat temu powiedzielibyśmy, że na pewno tak.  Błyskawiczny rozwój technologii sprawia jednak, że można zacząć mieć w tej kwestii wątpliwości. Weźmy na przykład świetnie radzący sobie system automatycznej podmiany tła w programie Luminar 4, czy też oferowane przez aplikację opcje retuszu portretu oparte o układy AI. Nie mówiąc już o systemach kopiowania „stylu” zdjęcia czy też generowania fotorealistycznych obrazów, nad którymi już teraz pracują naukowcy i programiści software’owych gigantów.

Właśnie wspomniany program Luminar 4 stał się podstawą ciekawego eksperymentu. Youtuber Dan Watson postanowił sprawdzić, jak oferowane przez program, oparte o układy AI suwaki do automatycznej obróbki zdjęcia poradzą sobie w rywalizacji z zawodowymi fotografami i retuszerami z dużym doświadczeniem w postprodukcji.

Czy jeden ruch suwakiem może zastąpić czasochłonną manualną edycję?

W teście wziął udział fotograf krajobrazowy Nate Luebbe, dwójka retuszerów zatrudniona przez serwis outsourcingowy Fiver oraz… sztuczna inteligencja. Przedmiotem rywalizacji było z kolei zdjęcie wodospadu, wykonane na Islandii. Biorąc pod uwagę oświetlenie sceny i kolorystykę, każdy miał duże pole manewru. Kto więc okazał się najlepszy?

No cóż, naszym skromnym zdaniem, jeśli nawet błyskawiczna obróbka za pomocą suwaków AI w programie Luminar nie okazała się lepsza od pracy człowieka, to na pewno może swobodnie z nim rywalizować. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę nakłady czasowej w przypadku manualnej edycji.

Manualny retusz wciąż jest ważny, ale układy AI to świetna pomoc

Czy oznacza to, że możemy już zupełnie przestać się przejmować edycją zdjęć? Jeśli mamy do czynienia z fotografią komercyjną, raczej nie powinniśmy ryzykować. Sztuczna inteligencja (jeszcze) nie potrafi poradzić sobie ze wszystkimi niuansami profesjonalnego retuszu postprodukcji. Jeśli jednak mamy do „przemielenia” zdjęcia z wakacji, hobbystycznie uchwycone krajobrazy czy też zdjęcia na bloga, raczej nie powinniśmy się obawiać. Z własnego doświadczenia wiemy, że suwaki AI oferowane przez Luminara doskonale sprawdzają się jako wstęp do dalszej, bardziej precyzyjnej edycji i pozwalają zaoszczędzić naprawdę sporo czasu.

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
AB FOTO daje kasę na kolejne zakupy - prześwietlamy promocję!
AB FOTO daje kasę na kolejne zakupy - prześwietlamy promocję!
Dobrze znany na polskim rynku reseller rusza z nową promocją – za każde wydane 500 zł daje 100 zł na kolejne zakupy. Sprawdziliśmy ile faktycznie można zyskać,...
58
0
Średni format dla każdego? O rozwoju tego segmentu rozmawiamy z ekspertem z e-oko.pl
Średni format dla każdego? O rozwoju tego segmentu rozmawiamy z ekspertem z e-oko.pl
Od kilku lat rynek aparatów średnioformatowych przeżywa rozkwit. A przynajmniej tak się wydaje. O nowych trendach, różnicach między lustrzankami a bezlusterkowcami...
29
11
Canon EOS-1D X Mark III - zobacz, co oferuje zapis RAW 5,5K
Canon EOS-1D X Mark III - zobacz, co oferuje zapis RAW 5,5K
Nowy Canon EOS-1D X Mark III oferuje sporo udogodnień w stosunku do poprzednika, szczególnie w obrębie możliwości trybu wideo. Ale czy to, co prezentuje się fantastycznie w specyfikacji okaże się...
0
0
Powiązane artykuły