Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji

Autor: Maciej Luśtyk

27 Listopad 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś układy wytrenowane w oparciu o sieci neuronowe są podstawą większości nowych technologii. Dlaczego więc tak powolnie wkraczają one na rynek aparatów fotograficznych? Dzięki nowemu przedsięwzięciu Sony, już niebawem może się to zmienić.

Technologie oparty o tzw. Systemy głębokiego uczenia są dzisiaj w stanie zamienić na zdjęciach dzień z nocą czy stworzyć fotorealistyczne obrazy z prostych szkiców. A to dopiero początek możliwości. Coraz powszechniejsze stają się także w świecie postprodukcji, czego przykładem mogą być niedawne dokonania Adobe czy bazujący na nich program Luminar.

„Sztuczna inteligencja” już niebawem zapewne posegreguje za nas pranie, zamówi zakupy na bazie naszych nawyków żywieniowych i wykryje choroby zanim pojawią się jeszcze ich pierwsze symptomy. Z jakiegoś powodu jednak technologie te dość powolnie rozwijają się na rynku aparatów, w który mają szansę tchnąć nowe życie. Wystarczy tylko zerknąć na jaki skok jakościowy układy AI pozwoliły w przypadku smartfonów.

Centrum badań nad rozwojem systemów AI

Wygląda jednak na to, że w tej materii zaczyna się coś zmieniać, przynajmniej w przypadku Sony. Firma, która o systemy wytrenowane maszynowo oparła m.in. najnowsze układy AF w aparatach ogłosiła powstanie nowego działu Sony AI, który będzie odpowiedzialny za rozwój sztucznej inteligencji.

Nowy twór skupiać ma w sobie wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia producenta na polu systemów SI i wspomagać swoimi dokonaniami przede wszystkim działy obrazowania i rozrywki (gaming, filmy i audio). Jak twierdzi producent, Sony AI ma w najbliższych latach pełnić krytyczną rolę w dalszym rozwoju matryc, z pewnością możemy się też spodziewać ciekawych nowych funkcji w aparatach.

W projekcie wezmą udział najlepsi na świecie specjaliści od sztucznej inteligencji

„Aby dokonać prawdziwych innowacji, Sony zamierza współpracować z najlepszymi na świecie programistami i inżynierami zaangażowanymi w rozwój sztucznej inteligencji. Uważamy, że nadzwyczajne dokonania wymagają różnorodności podejść i talentów i to właśnie odzwierciedlać będzie struktura Sony AI. Rozpoznając siłę i wpływ technologii AI, Sony zamierza rozwijać sztuczną inteligencję, która będzie sprawiedliwa, transparentna i odpowiedzialna.” - czytamy w informacji prasowej

Biorąc pod uwagę pozycję producenta, z pewnością nie są to słowa rzucane na wiatr. Teraz pozostaje tylko czekać na pierwsze efekty pracy nowego działu. Możemy się spodziewać, że już niedługo aparaty nauczą się wszystkich smartfonowych sztuczek i pokażą nam kilka zupełnie nowych.

Więcej informacji o Sony AI znajdziecie pod adresem sony.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
16
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
9
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)