Nadciąga znaczne usprawnienie funkcji Content-Aware Fill w Photoshopie

0
Maciej Luśtyk
30 Wrzesień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Wypełnienie z uwzględnieniem zawartości, lub jak kto woli Content-Aware Fill, to funkcja której działanie w ostatnim czasie zaczęło zakrawać o magię. Programiści jednak nie próżnują i szykują jej istotne usprawnienie.

Funkcja Content-Aware Fill (wypełnienie z uwzględnieniem zawartości), pozwalająca szybko usunąć niechciane rzeczy ze zdjęcia, ujrzała światło dzienne wraz z Photoshopem CS5 i szybko uznana zostałą za rewolucyjną. Nagle okazało się, że to co wymagało żmudnego “stemplowania” czy “łatkowania” można z większym, lub mniejszym powodzeniem wykonać za pomocą jednego kliknięcia.

Szybko jednak okazało się, że nowej funkcji daleko do doskonałości, a największą wadą była niedostateczna kontrola użytkownika nad procesem wypełniania zaznaczonych obszarów. Problem ten został w dużej mierze wyeliminowany wraz z zeszłoroczną aktualizacją, która wzbogacała narzędzie o panel personalizacji, pozwalając m.in. zaznaczyć obszar brany przez program pod uwagę podczas próbkowania obrazu w celu dokonania wypełnienia. Nadal jednak pozostało tu miejsce na usprawnienia. Te mamy ujrzeć już niedługo.

Doskonalsza automatyka, ale też większy wpływ użytkownika

W filmie zapowiadającym aktualizację narzędzia Content-Aware Fill, Adobe zdradza dwie nowości, które pojawią się wraz z uaktualnieniem aplikacji Photoshop CC. Obydwie dotyczą wspomnianego już wyżej obszaru próbkowania, z którego system Adobe Sensei czerpie informacje na temat pikseli, które zostaną wykorzystane do wypełnienia zaznaczenia.

Wraz z aktualizacją w panelu narzędzia pojawi się nowe okno Sampling Area Options, w którym znajdziemy nowe funkcje Auto i Custom. W przypadku tej pierwszej, algorytmy programu same dokonają analizy zawartości zdjęcia i wybiorą najbardziej optymalny obszar próbkowania. Na pokazanym przykładzie, działanie nowej funkcji robi świetne wrażenie, ale trzeba też brać pod uwagę, że mamy tu do czynienia z dość prostym w retuszu, jednolitym tłem. Jesteśmy ciekawi czy równie dobrych efektów będziemy mogli oczekiwać w przypadku bardziej skomplikowanych obrazów.

Jednak nawet gdy tak się nie stanie, ewentualne niedociągnięcia automatyki programu będziemy mogli przeskoczyć przy pomocy drugiej funkcji - Custom. Dzięki niej, przy pomocy pędzla precyzyjnie zaznaczymy obszar, z którego próbkowany będzie obraz.

Premiera jeszcze w tym roku?

Wygląda na to, że funkcja Content-Aware Fill stanie się jeszcze bardziej użyteczna, a przede wszystkim szybsza w codziennej pracy. Pozostaje jedynie pytanie o to kiedy użytkownicy mogą spodziewać się aktualizacji. Tego producent nie doprecyzował, ale wideo sugeruje, że nowe funkcje pojawią się jeszcze w tym roku.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2020 - automatyczne selekcje, kolorowanie czarno-białych zdjęć, retusz skóry i wiele więcej
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2020 - automatyczne selekcje, kolorowanie...
Nie każdy potrzebuje kombajnu w postaci pełnych wersji programów Photoshop czy Lightroom. Dla osób nie zajmujących się obróbką zdjęć i filmów zawodowo, Adobe ma...
24
0
Exposure X5 - alternatywa dla Lightrooma staje się coraz lepsza
Exposure X5 - alternatywa dla Lightrooma staje się coraz lepsza
Nowa generacja edytora RAW, który dla wielu może stać się zastępstwem dla Lightrooma wprowadza szereg nowości, w tym między innymi zaawansowane funkcje maskowania i...
11
0
To nie koniec niespodzianek Luminara. W najnowszej odsłonie zobaczymy także inteligentny system retuszu twarzy
To nie koniec niespodzianek Luminara. W najnowszej odsłonie zobaczymy także inteligentny system...
AI Skin Enhancer & Portrait Enhancer to dwie nowe funkcje oparte o układy AI, które wzbogacą imponująco zapowiadającą się 4. odsłonę aplikacji.
13
2
Powiązane artykuły