Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nadciąga znaczne usprawnienie funkcji Content-Aware Fill w Photoshopie

0

Autor: Maciej Luśtyk

30 Wrzesień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Wypełnienie z uwzględnieniem zawartości, lub jak kto woli Content-Aware Fill, to funkcja której działanie w ostatnim czasie zaczęło zakrawać o magię. Programiści jednak nie próżnują i szykują jej istotne usprawnienie.

Funkcja Content-Aware Fill (wypełnienie z uwzględnieniem zawartości), pozwalająca szybko usunąć niechciane rzeczy ze zdjęcia, ujrzała światło dzienne wraz z Photoshopem CS5 i szybko uznana zostałą za rewolucyjną. Nagle okazało się, że to co wymagało żmudnego “stemplowania” czy “łatkowania” można z większym, lub mniejszym powodzeniem wykonać za pomocą jednego kliknięcia.

Szybko jednak okazało się, że nowej funkcji daleko do doskonałości, a największą wadą była niedostateczna kontrola użytkownika nad procesem wypełniania zaznaczonych obszarów. Problem ten został w dużej mierze wyeliminowany wraz z zeszłoroczną aktualizacją, która wzbogacała narzędzie o panel personalizacji, pozwalając m.in. zaznaczyć obszar brany przez program pod uwagę podczas próbkowania obrazu w celu dokonania wypełnienia. Nadal jednak pozostało tu miejsce na usprawnienia. Te mamy ujrzeć już niedługo.

Doskonalsza automatyka, ale też większy wpływ użytkownika

W filmie zapowiadającym aktualizację narzędzia Content-Aware Fill, Adobe zdradza dwie nowości, które pojawią się wraz z uaktualnieniem aplikacji Photoshop CC. Obydwie dotyczą wspomnianego już wyżej obszaru próbkowania, z którego system Adobe Sensei czerpie informacje na temat pikseli, które zostaną wykorzystane do wypełnienia zaznaczenia.

Wraz z aktualizacją w panelu narzędzia pojawi się nowe okno Sampling Area Options, w którym znajdziemy nowe funkcje Auto i Custom. W przypadku tej pierwszej, algorytmy programu same dokonają analizy zawartości zdjęcia i wybiorą najbardziej optymalny obszar próbkowania. Na pokazanym przykładzie, działanie nowej funkcji robi świetne wrażenie, ale trzeba też brać pod uwagę, że mamy tu do czynienia z dość prostym w retuszu, jednolitym tłem. Jesteśmy ciekawi czy równie dobrych efektów będziemy mogli oczekiwać w przypadku bardziej skomplikowanych obrazów.

Jednak nawet gdy tak się nie stanie, ewentualne niedociągnięcia automatyki programu będziemy mogli przeskoczyć przy pomocy drugiej funkcji - Custom. Dzięki niej, przy pomocy pędzla precyzyjnie zaznaczymy obszar, z którego próbkowany będzie obraz.

Premiera jeszcze w tym roku?

Wygląda na to, że funkcja Content-Aware Fill stanie się jeszcze bardziej użyteczna, a przede wszystkim szybsza w codziennej pracy. Pozostaje jedynie pytanie o to kiedy użytkownicy mogą spodziewać się aktualizacji. Tego producent nie doprecyzował, ale wideo sugeruje, że nowe funkcje pojawią się jeszcze w tym roku.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji
DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji
Program do edycji wideo stworzony przez Blackmagic Design coraz chętniej używany jest jako alternatywa dla Adobe Premiere Pro. Główną zaletą jest oczywiście fakt, że...
34
3
Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia
Kodak Professional Select - ta aplikacja automatycznie przebierze twoje zdjęcia
Sztuczna inteligencja porówna jasność i ostrość, oceni kolory i odrzuci zdjęcia, na których bohaterowie akurat mrugali. Brzmi jak mnóstwo oszczędzonego...
6
0
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
18
2
Powiązane artykuły