Nadciąga znaczne usprawnienie funkcji Content-Aware Fill w Photoshopie

Autor: Maciej Luśtyk

30 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Wypełnienie z uwzględnieniem zawartości, lub jak kto woli Content-Aware Fill, to funkcja której działanie w ostatnim czasie zaczęło zakrawać o magię. Programiści jednak nie próżnują i szykują jej istotne usprawnienie.

Funkcja Content-Aware Fill (wypełnienie z uwzględnieniem zawartości), pozwalająca szybko usunąć niechciane rzeczy ze zdjęcia, ujrzała światło dzienne wraz z Photoshopem CS5 i szybko uznana zostałą za rewolucyjną. Nagle okazało się, że to co wymagało żmudnego “stemplowania” czy “łatkowania” można z większym, lub mniejszym powodzeniem wykonać za pomocą jednego kliknięcia.

Szybko jednak okazało się, że nowej funkcji daleko do doskonałości, a największą wadą była niedostateczna kontrola użytkownika nad procesem wypełniania zaznaczonych obszarów. Problem ten został w dużej mierze wyeliminowany wraz z zeszłoroczną aktualizacją, która wzbogacała narzędzie o panel personalizacji, pozwalając m.in. zaznaczyć obszar brany przez program pod uwagę podczas próbkowania obrazu w celu dokonania wypełnienia. Nadal jednak pozostało tu miejsce na usprawnienia. Te mamy ujrzeć już niedługo.

Doskonalsza automatyka, ale też większy wpływ użytkownika

W filmie zapowiadającym aktualizację narzędzia Content-Aware Fill, Adobe zdradza dwie nowości, które pojawią się wraz z uaktualnieniem aplikacji Photoshop CC. Obydwie dotyczą wspomnianego już wyżej obszaru próbkowania, z którego system Adobe Sensei czerpie informacje na temat pikseli, które zostaną wykorzystane do wypełnienia zaznaczenia.

Wraz z aktualizacją w panelu narzędzia pojawi się nowe okno Sampling Area Options, w którym znajdziemy nowe funkcje Auto i Custom. W przypadku tej pierwszej, algorytmy programu same dokonają analizy zawartości zdjęcia i wybiorą najbardziej optymalny obszar próbkowania. Na pokazanym przykładzie, działanie nowej funkcji robi świetne wrażenie, ale trzeba też brać pod uwagę, że mamy tu do czynienia z dość prostym w retuszu, jednolitym tłem. Jesteśmy ciekawi czy równie dobrych efektów będziemy mogli oczekiwać w przypadku bardziej skomplikowanych obrazów.

Jednak nawet gdy tak się nie stanie, ewentualne niedociągnięcia automatyki programu będziemy mogli przeskoczyć przy pomocy drugiej funkcji - Custom. Dzięki niej, przy pomocy pędzla precyzyjnie zaznaczymy obszar, z którego próbkowany będzie obraz.

Premiera jeszcze w tym roku?

Wygląda na to, że funkcja Content-Aware Fill stanie się jeszcze bardziej użyteczna, a przede wszystkim szybsza w codziennej pracy. Pozostaje jedynie pytanie o to kiedy użytkownicy mogą spodziewać się aktualizacji. Tego producent nie doprecyzował, ale wideo sugeruje, że nowe funkcje pojawią się jeszcze w tym roku.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe zapowiada szereg nowych, opartych o układy generatywnej AI funkcji programu Premiere, które pozwolą robić rzeczy, jakie wcześniej wydawały się niemożliwe. Rewolucja w edycji...
8
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień dla zawodowców
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień...
Blackmagic Design prezentuje najnowszą wersję swojego programu do edycji wideo. W 19. odsłonie DaVinci Resolve znajdziemy masę usprawnień i nowe funkcje, które znacznie przyspieszą...
6
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Konkurent dla Lightrooma, program Luminar, debiutuje w końcu w wersji na iPada. Nowa aplikacja chce odmienić sposób w jaki edytujemy, łącząc zabawę z profesjonalnymi rezultatami.
6
Powiązane artykuły